dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Srdce nad Prahou: Známé i unikátní podoby Václava Havla
Busta Václav Havla od akademického sochaře Lubomíra Janečka. Foto: P1

Srdce nad Prahou: Známé i unikátní podoby Václava Havla

V Galerii 1 byla tento týden slavnostně zahájena výstava fotografií Alana Pajera –  Srdce nad Prahou/ Heart of Prague. Výstava ukazuje veřejnosti známé i méně známé okamžiky života bývalého českého i československého prezidenta, disidenta a dramatika Václava Havla, tak jak je zachytil jeho dvorní fotograf Alan Pajer.

„Václav Havel byl významnou osobností, která se zapsala do historie nejen naší republiky, ale i do celého světa. Jeho díla, činy a hodnoty si připomínáme dodnes. Jsem velmi rád, že nad touto výstavou mohu i při příležitosti jeho nedožitých 80. narozenin převzít záštitu,“ uvedl starosta městské části Praha 1 Oldřich Lomecký.

Fotograf Alan Pajer, který měl ve Špalíčku na Václavském náměstí na starosti organizační záležitosti, se už v listopadových dnech roku 1989 dostal jako fotograf na Hrad a zůstal tam celých třináct let prezidentského období Václava Havla. Stal se z něj někdo víc než spolupracovník, je to přítel a kamarád bývalého prezidentského páru.

S Olgou Havlovou, později s Dagmar a Václavem Havlovými prožil mnohé, při státních návštěvách s nimi sjezdil kus světa, je autorem fotografií, které jsou světoznámé, ale i těch, které vznikly jako tajné unikáty.

„Václav Havel byl tichý, plachý člověk, který nechtěl být fotografován. Pózování bylo vyloučeno. Nejtěžší fotografie byly pořízeny bez protokolu. Václav Havel rád překvapoval své hosty, ale nechtěl být u toho fotografován. Nechtěl být podezřelý z okázalosti. Vnímal ta setkání jako součást svého závazku a odpovědnosti. Osobně se Václavu Havlovi nejvíce líbila jeho fotografie z Washingtonu. Ne ta, jak tančí rock'n'roll v Bílém domě, ale ta s generálním tajemníkem Javierem Solanou a prezidentem Billem Clintonem, který mu poblahopřál ke vstupu České republiky do NATO. Domnívám se, že dnes bychom měli být všichni vděčni za jeho úsilí,“ řekl autor výstavy fotograf Alan Pajer.

Na výstavě, kterou spolupořádá Alan Pajer, Ars Metropolis, Galerie 1 a Městská část Praha 1, je kromě známých a unikátních fotografií k vidění také busta Václav Havla od akademického sochaře Lubomíra Janečka. Výstava bude pro veřejnost otevřena do 29. října.

Galerie 1, oficiální výstavní prostor první městské části, má otevřeno od úterý do pátku od 10 do 12 a od 13 do 18 hodin. V sobotu je otevřeno od 10 do 14 hodin. Vstup je zdarma.


Další články
Nahoru