dnes
Úterý - oblacno
10°C
zítra
Středa - obcasny-dest
10°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
13°C
Srážek tramvají s chodci v hlavním městě ubylo, snížil se i počet úmrtí
Srážka tramvaje s chodcem někdy skončí tragicky. Ilustrační foto: archiv

Srážek tramvají s chodci v hlavním městě ubylo, snížil se i počet úmrtí

Zatímco v předešlých letech počet střetů tramvají s chodci v Praze každým rokem stoupal, loni došlo nejen k meziročnímu poklesu celkového počtu srážek o více než 17 procent ale i počtu úmrtí, a to z osmi na tři. Rok 2019 byl v této oblasti pozitivní i tím, že z celkového počtu 87 sražených chodců byla naprostá většina zraněných lehce, a pouze čtyři těžce. 

Ze statistik lze vysledovat, že děti jsou dlouhodobě daleko pozornější a ukázněnější než dospělí. Loni došlo ke srážce pouze pěti dětí, ale dvaaosmdesáti dospělých, o rok dříve byl tento poměr 9 ku 93 v neprospěch dospělých.

Průměrný věk sražených osob byl loni 44,6 let. Nejmladší byly dva roky, nejstarší 93 let. Ženy se podílely jednačtyřiceti, muži třiapadesáti a děti necelými šesti procenty na celkovém počtu chodců sražených tramvajemi. O rok dříve byly výsledky pro ženy ještě příznivější, měly sedmatřicetiprocentní podíl na celkovém počtu zraněných chodců.

Statistiky dále ukazují, že nejvíce srážek se přihodí mimo přechod. V loňském roce bylo v Praze evidováno takových srážek 44, v předloňském 37 a v roce 2017 se jednalo o 64 případů. Na přechodu bylo loni zaznamenáno 23 srážek, 19 v roce 2018 a v roce 2017 celkem 24.

Další zajímavou kategorií je národnost sražených chodců, ve které mají cizinci dlouhodobě významný podíl. Zatímco v roce 2016 i 2017 to bylo téměř stejně, 24 procent v roce 2018 se podíleli už 29 procenty a loni „pouze“ 22 procenty.

Na snížením počtu srážek tramvají s chodci se může podílet osvětová kampaň „Neskákej mi pod kola!“, která byla odstartována loni na jaře. Součástí kampaně jsou drsná videa případů z běžného provozu, nastříkané siluety sražených chodců na přechodech, žlutočerný polep na preventivní tramvaji s lebkou, siluetami obětí, které jejich nepozornost stála život.

Kampaň se letos zaměří více na zahraniční turisty, kteří se loni podíleli na počtu chodců sražených tramvajemi v Praze více než pětinou.


Autoři: TZ, Renata Rákosová

Praha 4 položila věnce u Památníku Tří odbojů

Dnes v 07:40

Pietní akt, kterým si Praha 4 každoročně připomíná založení Československé republiky v roce 1918 se letos kvůli mimořádným opatřením vlády nekonal.

Dotační programy na rok 2021 vyhlásila Praha 5

23. října 2020 ve 20:45

Rada městské části Praha 5 schválila vyhlášení dotačních programů pro rok 2021. Stejně jako v letech minulých podpoří účelovou dotací projekty v oblasti kultury, životního prostředí, sportu, školství a rozvoje občanské společnosti. Na dotační programy plánuje Praha 5 v příštím roce věnovat částku...

Praha 10 od pondělí přijímá žádosti o dotace

23. října 2020 v 10:35

Občané městské části Praha 10 mohou žádat od pondělí 26. října do 9. listopadu do 12 hodin o dotace. V rámci programu vyčlení radnice ze svého rozpočtu 30 milionů korun na prospěšné aktivity v kultuře, sportu, ochraně životního prostředí a udržitelného rozvoje a sociální a zdravotní...

Praha nabídne městům zdarma zdrojové kódy k IT systému V Praze jako doma

22. října 2020 v 16:17

Hlavní město Praha nabídne prostřednictvím městských společností Prague City Tourism a Operátor ICT (OICT) zdrojový kód k IT systému V Praze jako doma. Zájemci z řad měst a obcí mohou tento systém snadno využít pro přípravu vlastních projektů na podporu ohrožených segmentů tuzemské...

Další články
Nahoru