Dnes Neděle - oblacno 0°C
Zítra Pondělí - zatazeno -2°C
Neděle 24. 1. 2021
Svátek má Milena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Srážek tramvají s chodci v hlavním městě ubylo, snížil se i počet úmrtí
Srážka tramvaje s chodcem někdy skončí tragicky. Ilustrační foto: archiv

Srážek tramvají s chodci v hlavním městě ubylo, snížil se i počet úmrtí

Zatímco v předešlých letech počet střetů tramvají s chodci v Praze každým rokem stoupal, loni došlo nejen k meziročnímu poklesu celkového počtu srážek o více než 17 procent ale i počtu úmrtí, a to z osmi na tři. Rok 2019 byl v této oblasti pozitivní i tím, že z celkového počtu 87 sražených chodců byla naprostá většina zraněných lehce, a pouze čtyři těžce. 

Ze statistik lze vysledovat, že děti jsou dlouhodobě daleko pozornější a ukázněnější než dospělí. Loni došlo ke srážce pouze pěti dětí, ale dvaaosmdesáti dospělých, o rok dříve byl tento poměr 9 ku 93 v neprospěch dospělých.

Průměrný věk sražených osob byl loni 44,6 let. Nejmladší byly dva roky, nejstarší 93 let. Ženy se podílely jednačtyřiceti, muži třiapadesáti a děti necelými šesti procenty na celkovém počtu chodců sražených tramvajemi. O rok dříve byly výsledky pro ženy ještě příznivější, měly sedmatřicetiprocentní podíl na celkovém počtu zraněných chodců.

Statistiky dále ukazují, že nejvíce srážek se přihodí mimo přechod. V loňském roce bylo v Praze evidováno takových srážek 44, v předloňském 37 a v roce 2017 se jednalo o 64 případů. Na přechodu bylo loni zaznamenáno 23 srážek, 19 v roce 2018 a v roce 2017 celkem 24.

Další zajímavou kategorií je národnost sražených chodců, ve které mají cizinci dlouhodobě významný podíl. Zatímco v roce 2016 i 2017 to bylo téměř stejně, 24 procent v roce 2018 se podíleli už 29 procenty a loni „pouze“ 22 procenty.

Na snížením počtu srážek tramvají s chodci se může podílet osvětová kampaň „Neskákej mi pod kola!“, která byla odstartována loni na jaře. Součástí kampaně jsou drsná videa případů z běžného provozu, nastříkané siluety sražených chodců na přechodech, žlutočerný polep na preventivní tramvaji s lebkou, siluetami obětí, které jejich nepozornost stála život.

Kampaň se letos zaměří více na zahraniční turisty, kteří se loni podíleli na počtu chodců sražených tramvajemi v Praze více než pětinou.


Autoři: TZ, Renata Rákosová

Hořel částečně devastovaný byt

22. ledna 2021 ve 14:40

Hodinu a dvanáct minut po dnešní půlnoci zasahovali profesionální a dobrovolní hasiči u požáru bytu obytného domu v suchdolské ulici K Háji.

Další články
Nahoru