dnes
Úterý - jasno
18°C
zítra
Středa - jasno
19°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
21°C
Srážek tramvají s chodci v hlavním městě ubylo, snížil se i počet úmrtí
Srážka tramvaje s chodcem někdy skončí tragicky. Ilustrační foto: archiv

Srážek tramvají s chodci v hlavním městě ubylo, snížil se i počet úmrtí

Zatímco v předešlých letech počet střetů tramvají s chodci v Praze každým rokem stoupal, loni došlo nejen k meziročnímu poklesu celkového počtu srážek o více než 17 procent ale i počtu úmrtí, a to z osmi na tři. Rok 2019 byl v této oblasti pozitivní i tím, že z celkového počtu 87 sražených chodců byla naprostá většina zraněných lehce, a pouze čtyři těžce. 

Ze statistik lze vysledovat, že děti jsou dlouhodobě daleko pozornější a ukázněnější než dospělí. Loni došlo ke srážce pouze pěti dětí, ale dvaaosmdesáti dospělých, o rok dříve byl tento poměr 9 ku 93 v neprospěch dospělých.

Průměrný věk sražených osob byl loni 44,6 let. Nejmladší byly dva roky, nejstarší 93 let. Ženy se podílely jednačtyřiceti, muži třiapadesáti a děti necelými šesti procenty na celkovém počtu chodců sražených tramvajemi. O rok dříve byly výsledky pro ženy ještě příznivější, měly sedmatřicetiprocentní podíl na celkovém počtu zraněných chodců.

Statistiky dále ukazují, že nejvíce srážek se přihodí mimo přechod. V loňském roce bylo v Praze evidováno takových srážek 44, v předloňském 37 a v roce 2017 se jednalo o 64 případů. Na přechodu bylo loni zaznamenáno 23 srážek, 19 v roce 2018 a v roce 2017 celkem 24.

Další zajímavou kategorií je národnost sražených chodců, ve které mají cizinci dlouhodobě významný podíl. Zatímco v roce 2016 i 2017 to bylo téměř stejně, 24 procent v roce 2018 se podíleli už 29 procenty a loni „pouze“ 22 procenty.

Na snížením počtu srážek tramvají s chodci se může podílet osvětová kampaň „Neskákej mi pod kola!“, která byla odstartována loni na jaře. Součástí kampaně jsou drsná videa případů z běžného provozu, nastříkané siluety sražených chodců na přechodech, žlutočerný polep na preventivní tramvaji s lebkou, siluetami obětí, které jejich nepozornost stála život.

Kampaň se letos zaměří více na zahraniční turisty, kteří se loni podíleli na počtu chodců sražených tramvajemi v Praze více než pětinou.


Autoři: TZ, Renata Rákosová

VFN zahájila plošné testování přijímaných pacientů na Covid-19

Včera ve 13:31

Od pondělí 6. dubna 2020 zahájila Všeobecná fakultní nemocnice v Praze plošné testování všech pacientů přijímaných k hospitalizaci na Covid-19. 

Praha 1 zajistí odběry zaměstnancům radnice i svých příspěvkových organizací

2. dubna 2020 ve 23:28

Pracovníci Střediska sociálních služeb Praha 1, Nemocnice Na Františku, škol Prahy 1, které jsou v mimořádném provozu, a Úřadu MČ Praha 1 se podrobí preventivním odběrům na onemocnění COVID-19.

Další články
Nahoru