Srážek se zvěří rapidně přibývá, za posledních 10 let se počet zdvojnásobil
16. října 2024 13:20
Podle údajů ČKP lze v posledních deseti letech (s výjimkou roku 2020, kdy se obecně využívalo méně vozidel kvůli pandemii, pozn. aut.) sledovat vytrvalý, dlouhodobý růst počtu srážek se zvěří. To platí i pro letošní první pololetí, které opět překonává stejné období loňského roku. Meziroční počet případů se zvýšil o 4,5 procenta a objem celkových škod o 14,6 procenta.
Za nepříznivými statistikami a vzrůstajícím počtem dopravních nehod stojí podle studie Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů stavy přemnožené zvěře. To je podle ČKP mimo jiné i jeden z dílčích argumentů pro právě chystanou novelu zákona o myslivosti, kterým se mění zákon č. 449/2001 Sb. Návrh předložený Poslanecké sněmovně se snaží regulovat myslivecké hospodaření tak, aby bylo snižování početních stavů zvěře, a tím i škod způsobených zvěří, regulováno státem.
„Novela zákona byla v médiích diskutována od června tohoto roku a my během léta evidujeme rostoucí zájem klientů o připojištění srážky se zvěří. V minulých letech jsme vyšší poptávku zaznamenávali během jarních a podzimních měsíců,“ okomentoval možnou souvislost Aleš Rothbarth, obchodní ředitel Skupiny Klik.cz.
Srážky se zvěří dosahují podílu až 17 procent všech dopravních nehod, přitom v roce 2014 byl tento podíl pouze 9procentní. „Minulý rok činila průměrná škoda na jednu nehodu 43 593 korun. Je důležité říct, že cenu ovlivňuje řada faktorů, jako je typ vozidla, rychlost při srážce, stav pneumatik a silnice i druh sražené zvěře. Pokud třeba SUV srazí ve vysoké rychlosti divoké prase, škoda se může dostat i do řádově statisíců korun. Pojištění tak představuje nejužitečnější nástroj, jak se můžete vyrovnat se vzniklou škodou na svém vozidle,“ řekl Rothbarth.
Podle takzvaného SRNA indexu, který připravuje Centrum dopravního výzkumu (CDV) s pojišťovnou Generali bylo na území Prahy od října 2023 do letošního března evidováno 33 srážek se zvěří. To je o pět méně než mezi dubnem a zářím loňského roku.