dnes
Pondělí - zatazeno
4°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
5°C
pozítří
Středa - zatazeno
5°C
Squatteři obsadili po dvou letech opět usedlost Šatovka v Šáreckém údolí
Usedlost Šatovka. Foto: archiv HMP

Squatteři obsadili po dvou letech opět usedlost Šatovka v Šáreckém údolí

Asi deset squatterů obsadilo v pátek večer opuštěnou usedlost Šatovka v Šáreckém údolí. Policisté proti nim zatím nezasáhli, protože někteří squatteři vylezli na střechu, takže by mohli být při zásahu zraněni. Objekt má policie pod dozorem. Vlastníkem budovy je městská část Praha 6.

satovka-squatterum K usedlosti dorazili v pátek policisté, ale nakonec se rozhodli, že proti lidem v Šatovce nezasáhnou. Se squattery před tím vyjednával i tři hodiny starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

Squatterům nabízel, že když z usedlosti odejdou, bude šestá městská část o Šatovce jednat na příštím zastupitelstvu, které se koná zhruba za dva týdny.

„Byli jsme ochotni jednat, ale ne pod nátlakem," uvedl mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek. „Ale k ničemu to nevedlo. Ukázalo se, že squatteři nejsou schopni dojít k jednotnému rozhodnutí," dodal mluvčí Prahy 6. Část squatterů po jednání se starostou sice Šatovku opustila, několik jich však na místě zůstalo.

O věci byl také informován státní zástupce. „Právní kvalifikace případu zatím nebyla stanovena," uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Policisté se squattery komunikovali a snažili se je přesvědčit, aby slezli. „Následovaly zákonné výzvy, které však také neuposlechli. Tato komunikace probíhala i přes výškovou plošinu ve spolupráci s hasičským záchranným sborem," pokračoval policejní mluvčí.

Server A2larm.cz včera publikoval prohlášení Resurp Crew k obsazení usedlosti. Squatterskému kolektivu vadí, že prý nebyly naplněny sliby o znovuzprovoznění Šatovky.

„Navzdory překážkám, které nám staví do cesty realita, jsme se rozhodli, že opuštěnou usedlost v Šáreckém údolí znovu oživíme. Po dvou letech, které uběhly od doby, kdy jsme dům obsadili, uklidili od nánosů odpadků, uspořádali zde veřejné promítání a po slibu vlastníka, že usedlost začne záhy využívat, zase dobrovolně odešli, se vracíme,“ uvedl kolektiv. Squatteři nyní bivakují na střeše usedlosti, ze které pověsili plachtu s nápisem Peace is dead (Mír je mrtvý).

Usedlost ve vlastnictví Prahy 6 je prázdná od roku 2011, kdy ji opustili poslední nájemníci. Původní záměr, vybudovat bydlení pro lidi trpící Alzheimerovou chorobou, byl příliš nákladný. Šlo by o investici za 180 milionů. V současnosti plánuje radnice změnit Šatovku na středisko pro seniory.

„Byly by tam menší domky pro seniory a bude to fungovat i jako komunitní centrum," řekl starosta Kolář. „Je návrh na změnu územního plánu, který má projednávat hlavní město Praha," doplnil. Změna v územním plánu by pak podle něj vyloučila, že by Šatovka mohla být využita k developerským účelům.

Squatteři usedlost obsadili již v minulosti, v prosinci roku 2015. Po neúspěšném jednání s radnicí šesté městské části o bezplatném využívání Šatovky ale v lednu 2016 z usedlosti sami odešli.

Obytné stavení pochází z 18. století. V minulosti sloužilo mimo jiné jako hostinec. Na pozemcích Šatovky býval vinohrad, pastviny a pole.


Veletrh vzdělávání Schola Pragensis 2018

Dnes ve 12:32

Hlavní město Praha zve veřejnost na již 23. ročník oblíbeného veletrhu vzdělávání a nabídky pražských středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh se tradičně uskuteční v prostorách Kongresového centra na pražském Vyšehradě ve dnech 22. až...

Psi lidí bez domova byli naočkováni a označeni čipy

16. listopadu 2018 ve 14:29

Ve čtvrtek 15. listopadu se v Praze uskutečnilo již šesté bezplatné očkování psů lidí bez přístřeší. Do zařízení Centra sociálních služeb Praha v Michli si přišlo očkovat proti vzteklině, psince a psoriáze své čtyřnohé miláčky dvanáct zájemců. 

Ředitel IKEM rezignoval. Aleš Herman odchází koncem prosince

15. listopadu 2018 ve 14:27

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes přijal rezignaci ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleše Hermana, který ve své funkci skončí k 31. prosince. Po sedmi letech svého působení se rozhodl přijmout nabídku ze soukromého sektoru.

Další články
Nahoru