dnes
Úterý - polojasno
29°C
zítra
Středa - obcasny-dest
27°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
26°C
Squatteři obsadili po dvou letech opět usedlost Šatovka v Šáreckém údolí
Usedlost Šatovka. Foto: archiv HMP

Squatteři obsadili po dvou letech opět usedlost Šatovka v Šáreckém údolí

Asi deset squatterů obsadilo v pátek večer opuštěnou usedlost Šatovka v Šáreckém údolí. Policisté proti nim zatím nezasáhli, protože někteří squatteři vylezli na střechu, takže by mohli být při zásahu zraněni. Objekt má policie pod dozorem. Vlastníkem budovy je městská část Praha 6.

satovka-squatterum K usedlosti dorazili v pátek policisté, ale nakonec se rozhodli, že proti lidem v Šatovce nezasáhnou. Se squattery před tím vyjednával i tři hodiny starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

Squatterům nabízel, že když z usedlosti odejdou, bude šestá městská část o Šatovce jednat na příštím zastupitelstvu, které se koná zhruba za dva týdny.

„Byli jsme ochotni jednat, ale ne pod nátlakem," uvedl mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek. „Ale k ničemu to nevedlo. Ukázalo se, že squatteři nejsou schopni dojít k jednotnému rozhodnutí," dodal mluvčí Prahy 6. Část squatterů po jednání se starostou sice Šatovku opustila, několik jich však na místě zůstalo.

O věci byl také informován státní zástupce. „Právní kvalifikace případu zatím nebyla stanovena," uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Policisté se squattery komunikovali a snažili se je přesvědčit, aby slezli. „Následovaly zákonné výzvy, které však také neuposlechli. Tato komunikace probíhala i přes výškovou plošinu ve spolupráci s hasičským záchranným sborem," pokračoval policejní mluvčí.

Server A2larm.cz včera publikoval prohlášení Resurp Crew k obsazení usedlosti. Squatterskému kolektivu vadí, že prý nebyly naplněny sliby o znovuzprovoznění Šatovky.

„Navzdory překážkám, které nám staví do cesty realita, jsme se rozhodli, že opuštěnou usedlost v Šáreckém údolí znovu oživíme. Po dvou letech, které uběhly od doby, kdy jsme dům obsadili, uklidili od nánosů odpadků, uspořádali zde veřejné promítání a po slibu vlastníka, že usedlost začne záhy využívat, zase dobrovolně odešli, se vracíme,“ uvedl kolektiv. Squatteři nyní bivakují na střeše usedlosti, ze které pověsili plachtu s nápisem Peace is dead (Mír je mrtvý).

Usedlost ve vlastnictví Prahy 6 je prázdná od roku 2011, kdy ji opustili poslední nájemníci. Původní záměr, vybudovat bydlení pro lidi trpící Alzheimerovou chorobou, byl příliš nákladný. Šlo by o investici za 180 milionů. V současnosti plánuje radnice změnit Šatovku na středisko pro seniory.

„Byly by tam menší domky pro seniory a bude to fungovat i jako komunitní centrum," řekl starosta Kolář. „Je návrh na změnu územního plánu, který má projednávat hlavní město Praha," doplnil. Změna v územním plánu by pak podle něj vyloučila, že by Šatovka mohla být využita k developerským účelům.

Squatteři usedlost obsadili již v minulosti, v prosinci roku 2015. Po neúspěšném jednání s radnicí šesté městské části o bezplatném využívání Šatovky ale v lednu 2016 z usedlosti sami odešli.

Obytné stavení pochází z 18. století. V minulosti sloužilo mimo jiné jako hostinec. Na pozemcích Šatovky býval vinohrad, pastviny a pole.


Praha 11: U Modré školy vznikne nové dětské dopravní hřiště

Včera v 07:32

Na veřejném prostranství mezi ulicemi Michnova, Podjavorinské a U Modré školy právě probíhající regeneraci prostranství. Už koncem prázdnin zde vznikne nové dětské dopravní hřiště a rekreační plocha pro volnočasové aktivity. 

Svoz bioodpadu ze zahrad. Praha 15 se připravuje na podzim

15. července 2018 v 06:57

V Praze 15 je celkem 38 kontejnerů, 22 z nich je hrazeno z prostředků hl. m. Prahy, zbývajících 16 kontejnerů je hrazeno z rozpočtu MČ Praha 15.

Další články
Nahoru