dnes
Pátek - prehanky-dest
31°C
zítra
Sobota - zatazeno
18°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
20°C
Squatteři obsadili po dvou letech opět usedlost Šatovka v Šáreckém údolí
Usedlost Šatovka. Foto: archiv HMP

Squatteři obsadili po dvou letech opět usedlost Šatovka v Šáreckém údolí

Asi deset squatterů obsadilo v pátek večer opuštěnou usedlost Šatovka v Šáreckém údolí. Policisté proti nim zatím nezasáhli, protože někteří squatteři vylezli na střechu, takže by mohli být při zásahu zraněni. Objekt má policie pod dozorem. Vlastníkem budovy je městská část Praha 6.

satovka-squatterum K usedlosti dorazili v pátek policisté, ale nakonec se rozhodli, že proti lidem v Šatovce nezasáhnou. Se squattery před tím vyjednával i tři hodiny starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

Squatterům nabízel, že když z usedlosti odejdou, bude šestá městská část o Šatovce jednat na příštím zastupitelstvu, které se koná zhruba za dva týdny.

„Byli jsme ochotni jednat, ale ne pod nátlakem," uvedl mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek. „Ale k ničemu to nevedlo. Ukázalo se, že squatteři nejsou schopni dojít k jednotnému rozhodnutí," dodal mluvčí Prahy 6. Část squatterů po jednání se starostou sice Šatovku opustila, několik jich však na místě zůstalo.

O věci byl také informován státní zástupce. „Právní kvalifikace případu zatím nebyla stanovena," uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Policisté se squattery komunikovali a snažili se je přesvědčit, aby slezli. „Následovaly zákonné výzvy, které však také neuposlechli. Tato komunikace probíhala i přes výškovou plošinu ve spolupráci s hasičským záchranným sborem," pokračoval policejní mluvčí.

Server A2larm.cz včera publikoval prohlášení Resurp Crew k obsazení usedlosti. Squatterskému kolektivu vadí, že prý nebyly naplněny sliby o znovuzprovoznění Šatovky.

„Navzdory překážkám, které nám staví do cesty realita, jsme se rozhodli, že opuštěnou usedlost v Šáreckém údolí znovu oživíme. Po dvou letech, které uběhly od doby, kdy jsme dům obsadili, uklidili od nánosů odpadků, uspořádali zde veřejné promítání a po slibu vlastníka, že usedlost začne záhy využívat, zase dobrovolně odešli, se vracíme,“ uvedl kolektiv. Squatteři nyní bivakují na střeše usedlosti, ze které pověsili plachtu s nápisem Peace is dead (Mír je mrtvý).

Usedlost ve vlastnictví Prahy 6 je prázdná od roku 2011, kdy ji opustili poslední nájemníci. Původní záměr, vybudovat bydlení pro lidi trpící Alzheimerovou chorobou, byl příliš nákladný. Šlo by o investici za 180 milionů. V současnosti plánuje radnice změnit Šatovku na středisko pro seniory.

„Byly by tam menší domky pro seniory a bude to fungovat i jako komunitní centrum," řekl starosta Kolář. „Je návrh na změnu územního plánu, který má projednávat hlavní město Praha," doplnil. Změna v územním plánu by pak podle něj vyloučila, že by Šatovka mohla být využita k developerským účelům.

Squatteři usedlost obsadili již v minulosti, v prosinci roku 2015. Po neúspěšném jednání s radnicí šesté městské části o bezplatném využívání Šatovky ale v lednu 2016 z usedlosti sami odešli.

Obytné stavení pochází z 18. století. V minulosti sloužilo mimo jiné jako hostinec. Na pozemcích Šatovky býval vinohrad, pastviny a pole.


Pražští hasiči dostanou od města deset cisteren

Včera v 16:46

Slavnostní předání nových zásahových vozidel pro pražské hasiče proběhne tuto neděli, 23. září, od 15 hodin na Výstavišti v Holešovicích v rámci akce Den s IZS.

Praha se připojila k EDWARDovi, Dnu bez úmrtí na silnicích

Včera v 07:27

Praha se letos vůbec poprvé připojila k projektu „Evropský den bez úmrtí na silnicích“. Ten má vnést do společnosti myšlenku, jak naše chování na silnicích ovlivňuje životy ostatních účastníků silničního provozu. Denně totiž na komunikacích po celém světě přijde o život 3 400 lidí, to je jinými...

#dostbyloplastu: MŽP a pražský magistrát zvou na první ekologickou náplavku

19. září 2018 ve 23:08

Kampaň Ministerstva životního prostředí #dostbyloplastu vede gastrořetězce, kavárny, úřady, firmy a všechny s odpovědným přístupem k životnímu prostředí k dobrovolnému snižování vzniku zbytečného plastového odpadu. Nyní se obrací na všechny společenské či kulturní pouliční akce se stejnou výzvou...

Další články
Nahoru