Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Squatteři neuspěli s ústavní stížností kvůli policejnímu zásahu v Praze
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Squatteři neuspěli s ústavní stížností kvůli policejnímu zásahu v Praze

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost skupiny squatterů, kteří v červnu 2017 protestně obsadili dům na rohu Hybernské a Senovážné v Praze. Následný zásah policie se odehrál v souladu se zákonem, rozhodly už dříve správní soudy, jejichž stanovisko nyní potvrdili také ústavní soudci. Usnesení je dostupné v databázi ÚS.

Ve stížnosti například stálo, že celá akce byla projevem politického protestu a že justice v podstatě akceptovala autoritářský postup policie včetně omezení osobní svobody účastníků, což má být vždy až krajní prostředek.

„Stěžovatelé přitom nepopírají, že nástrojem jejich politického manifestu byla cizí věc, k jejímuž užití neměli oprávnění," reagovali ústavní soudci. Podle nich mohlo počínání squatterů objektivně vzbuzovat podezření ze spáchání přestupku proti majetku.

Squatteři chtěli protestovat proti neefektivnímu využívání budov ve veřejném vlastnictví. Dům, do kterého vstoupili, patřil státu a byl ve správě Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Policie dům vyklidila, což účastníci protestu označili za nezákonné. Jejich žalobu v září 2019 zamítl Městský soud v Praze, podle kterého policie postupovala přiměřeně a v mezích své působnosti i pravomoci.

Ani podle Nejvyššího správního soudu (NSS) nešlo o zneužití policejní moci. Squatteři zřejmě věděli, že postupují protiprávně a že nemají žádné užívací právo k budově. Policie se jim snažila zabránit v páchání přestupku, z nějž skupinu podezírala.

„Jestliže policie pro účely svého zásahu předběžně kvalifikovala pobyt stěžovatelů v budově jako přestupek neoprávněného užívání cizího majetku, nepokládá to soud za zjevně nesprávné, ba naopak se to jeví jako docela rozumná předběžná kvalifikace," konstatoval NSS.

Squatteři po obsazení budovy vyvěsili z oken transparenty, například s nápisem „Město pro lidi, ne pro zisk" a provolávali hesla jako „Bydlení je právo". Většinu účastníků protestu vyvedla večer policie, někteří zůstali přes noc na střeše.


Autor: ČTK

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

Dnes ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

Dnes v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Další články
Nahoru