dnes
Pondělí - obcasny-dest
5°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Squatteři musí opustit usedlost v Šárce, chtěli v ní zřídit kulturní centrum
Usedlost Šatovka v Šárce. Zdroj: http://klinika.451.cz

Squatteři musí opustit usedlost v Šárce, chtěli v ní zřídit kulturní centrum

Squatteři musí do čtvrtka opustit usedlost Šatovka v Šáreckém údolí, kterou v prosinci obsadili. Praha 6 budovu následně zabezpečí před dalším neoprávněným vstupem. Radnice požaduje vyklizení budovy kvůli narušené statice a dřevomorce, ČTK to řekl mluvčí městské části, která objekt vlastní, Petr Vybíral.

Šatovka je ve vlastnictví Prahy 6. Usedlost je opuštěná a chátrá od roku 2011. Tehdy z ní vlastník nechal vystěhovat poslední obyvatele. Ti sice dostali náhradní bydlení, dům samotný však zůstal navzdory snahám místních prázdný. Z jeho plánované přestavby na luxusní centrum pro seniory sešlo po odchodu předchozího vedení radnice.

Do Šatovky byla povolána i policie, která podle Vybírala asi desetičlennou skupinu squatterů legitimovala. K vyklizení objektu násilím ale nepřistoupila.

„Nestojíme o konflikt, policejní zásah ani zbytečné soudy, chceme prostor, který chybí nám i Praze 6. Stojíme si za tím, že bydlení je právo a že domy slouží k bydlení, ne ke spekulacím a k chátrání. Nelíbí se nám prohlubující se propast mezi chudými žijícími v ghettech či rovnou na ulici a čím dál bohatšími, kteří se ve strachu uzavírají v luxusních rezervacích,“ uvedla v tiskovém prohlášení skupina Resurp Crew by ráda v objektu vybudovala polyfunkční nekomerční centrum pro kulturní akce určené pro lidi v nouzi.

Resurp Crew je podle vlastního tvrzení „sociálně-kulturně-politicky emancipační skupina lidí, zvířat, rostlin a věcí působící v Praze a blízkém okolí". Za roky své existence uskutečnila a nadále provozuje široké spektrum aktivit.

„O konflikt nestojíme ani my. Jde o kultivované, slušné lidi, s nimiž se budeme snažit najít vyhovující řešení," řekl ČTK radní městské části Jaromír Vaculík (TOP 09). Praha 6 uvažuje o tom, že by pro sociální projekt zkusila najít jinou nemovitost na území městské části.


Další články
Nahoru