dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Správné držení těla dětí ovlivníte cvičením i podporou sebedůvěry
Foto: monkeysgym.cz

Správné držení těla dětí ovlivníte cvičením i podporou sebedůvěry

Věděli jste, že až 40 % dětí trpí vadným držením těla? A že na vině je kromě ochablého svalstva například i nedostatek sebedůvěry? Přinášíme rady odborníků, s jejichž pomocí docílíte u svých dětí správného držení těla a pomůžete jim tak předejít do budoucnosti mnoha zdravotním problémům.  

„K nejčastějším vadám v držení těla u dětí patří ochablé břišní svalstvo a s tím související vyklenuté bříško. Dále se často objevuje problém s kulatými zády a předsunutou hlavou, vystouplými lopatkami nebo skoliotické poruchy páteře,“ říká Kristýna Přibylová z tělocvičen Monkey's Gym, které se specializují na cvičení pro děti od miminek do přibližně 7 let.

„Příčin potíží s držením těla je více, všechny však spolu většinou souvisejí – k těm hlavním patří nedostatek správného pohybu i jednostranné zatížení pohybového aparátu. U mnohých dětí pozorujeme nedostatečně vyvinuté svalstvo, zejména hluboké svaly, svaly břišní, mezilopatkové a zádové.“

Začněte co nejdříve
Rodiče často nekladou na správné držení těla dostatečný důraz s tím, že se to spraví s věkem. To však není pravda – pokud děti necvičí a nehýbou se od raného dětství, nelze očekávat, že se něco změní ve chvíli, kdy začnou chodit do školy. Právě naopak – školní docházka klade ještě větší nároky na sedavé činnosti – zejména učení a psaní, které mohou vady v držení těla jen prohloubit. A dvě hodiny tělesné výchovy týdně tento problém nevyřeší.  

Navíc – vadné držení těla není jen problém estetický, má jednoznačně prokázanou souvislost s problémy pohybového aparátu, které se objevují v dospělosti. Předsunutá hlava může způsobovat nejen bolest krční páteře, ale i bolesti hlavy, a to již v dětském věku.  

Vhodný pohybový vývoj i psychická pohoda
„Správné držení těla znamená, že neuromuskulární řízení, tedy nervo-svalová regulace vede postavení a pohyb kostí (kloubů) v nejlepší geometrii vůči anatomickým poměrům v těle. Ty jsou pro každého člověka definované stejně, a klouby tak zaujímají v různých polohách nejvýhodnější postavení. Svalové síly tedy mají vést pohyb takovým způsobem, aby se kloub zatěžoval na co největší své ploše. To je důležité pro optimální mechaniku pohybu a kvůli ochraně anatomických struktur před přetížením,“ vysvětluje fyzioterapeut Tomáš Rychnovský, který se specializuje na diagnostiku pohybového ústrojí u dospělých i dětí včetně kojenců.

Jenže správnou koordinaci svalů, která zajišťuje optimální postavení a zátěž v kloubu při pohybu, řídí mozek, který ovlivňuje řada faktorů – např. pohybový vývoj dětí, pohybová zátěž, ale i psychická pohoda a sebedůvěra dětí nebo úroveň citlivosti k sobě i k druhým (schopnost, která se vyvíjí prostředím, v němž se dítě pohybuje).  

Funguje pozitivní motivace
Skoro každý z nás uslyšel někdy v dětství poznámku typu – „Narovnej se, nebo budeš mít hrb jako ježibaba…“ Vedou tahle napomenutí k něčemu rozumnému?

„Osobně si myslím, že jakékoli narážky na nesprávné držení těla mají spíše opačný efekt. Funguje hlavně pozitivní motivace, zařazení cviků do hry nebo cvičení v kolektivu vrstevníků. U některých dětí zabírá i názorná ukázka na obrázcích – můžeme je nechat, aby samy na fotkách našly, co je špatně, a co správně. Vadné držení těla totiž opravdu nevypadá pěkně, což si ale děti samy na sobě nevšimnou,“ říká Kristýna Přibylová a připomíná, že hodně také záleží na tom, zda cvičíme s dětmi v rámci prevence, nebo již řešíme nějaký konkrétní problém s držením těla.

Pod dohledem rodičů
Pokud již dítě nějakou vadu má, pak je důležité provádět cviky pravidelně, přesně podle návodu a dodržovat správné dýchání i následné protažení. Cviky jsou mnohdy nezáživné, pro děti s ochablými svaly náročné, a ty tak mají tendenci si cvičení usnadnit nebo zkrátit, proto je nutné, aby rodič na dítě dohlédl.

To potvrzuje i fyzioterapeut Tomáš Rychnovský. „Pokud se dítě odmalička učí správnému držení těla, dokáže si jej „zafixovat“ do dospělosti a je pak odolnější vůči zátěži. Dospělému stačí několik základních poloh a cviků, aby si svůj pohybový systém cvičil pro fungování bez bolesti. U dětí může být cílené cvičení více problematické, protože vyžaduje nutnost soustředění.“

Přírodní tělocvična
Při prevenci lze zařazovat i cviky zábavnější. „Dobré je krátkodobě zařadit sed na velkém míči, při kterém se aktivují právě hluboké svaly. Důležité však je, aby děti na míči seděly vzpřímeně, s hlavou v prodloužení páteře, chodidly celou plochou na podložce a koleny mírně od sebe. Jakmile se začnou hrbit, je vhodné sed na míči ukončit a vyměnit za jinou aktivitu,“ radí Kristýna Přibylová.   

S dětmi můžete nenápadně cvičit i při výletech do přírody – pro rovnovážnou chůzi se správným držením těla poslouží kláda v lese, kterou děti přejdou tam a zpět, nejdříve popředu a pak bokem. Na louce můžete trénovat správné sezení v tureckém sedu s rovnými zády. Je zábavné postavit dráhu ze šišek, jednu šišku si dát na hlavu a projít celou dráhu, aniž by nám spadla z hlavy. Když si s sebou vezmeme lano, mohou po něm děti chodit vpřed, vzad i bokem – samozřejmě při správném držení těla, které je nutné kontrolovat.

Držení těla je odleskem stavu mysli
Tělo se při vadném držení těla více opotřebovává. Z toho mohou vyplývat úrazy či bolesti. Tělesná cvičení jsou proto výborným prostředkem k zachování flexibility a stability pohybového systému. Často však bývá výhodné trénovat nejen sílu, ale i citlivost a koordinaci.

„Pokud se k tréninku svalů přidá tam, kde je to potřeba, posílení například citlivosti, vnímání nebo psychické složky, je to faktor, který umožní tělu fungovat několikanásobně lépe.
Pohybové chování a například držení páteře je totiž odleskem toho, co dítě (a člověk všeobecně) žije,“ připomíná fyzioterapeut Tomáš Rychnovský.

Kontakty na odborníky
Dr. Tomáš Rychnovský, Ph.D., vede Centrum fyzioterapie v Praze, které se zabývá cílenou léčbou pohybového ústrojí, ale i vlivem psychiky na člověka. Využívá přitom nejnovějších metod západní medicíny, které kombinuje s poznatky východní medicíny. Důraz přitom klade na celostní náhled na člověka, a to bez použití léků. K jeho specializacím patří i včasná diagnostika pohybových odchylek a vad u kojenců. Více na www.tomasrychnovsky.cz

Ing. Kristýna Přibylová je autorkou tělocvičen Monkey's Gym, které se specializují na cvičení pro děti od miminek do cca 7 let. Před pár lety díky svým dětem zjistila, že najít kvalitní cvičení pro tuto věkovou kategorii je vcelku problém. Otevřela proto první ryze dětskou tělocvičnu, která respektuje vysoké nároky na kvalitu odbornou i klientskou. Více na www.monkeysgym.cz  


Čertovské řádění a vánoční tvoření v Monkey´s Gym

9. listopadu 2017 v 09:30

Umějí čert, Mikuláš a anděl sportovat? Že nevíte? Tak se přijďte 3. prosince odpoledne podívat do dětského centra Monkey´s Gym na Zábavné čertování, které je spojené i s vánočním tvořením pro děti i rodiče. Po celé odpoledne bude o zábavu postaráno.

Yelloween přiláká do Žlutých lázní pražská strašidla

25. října 2017 ve 13:26

Areál Žluté lázně se stane v neděli 29. října cílem všech strašidel. Malé i velké příšery čeká od 12 do 19 hodin zábavné odpoledne, kde nebude chybět strašidelná show, stezka odvahy, dlabání dýní, opékání špekáčků a mnoho dalších zajímavostí. Vstup do areálu je...

Hřiště v Masné má nový povrch, skákacího panáka i pískoviště. Zdi zdobí krásná malba

24. října 2017 v 11:55

V Praze 1 se pro všechny děti otevřelo nové dětské hřiště v Masné. Jeho rekonstrukce trvala dva měsíce. Nyní plně slouží potřebám rodičů a dětí z Prahy 1. Hřiště má nyní kompletně nový povrch v rámci, kterého byla vytvořena řada herních obrazců, jako je například skákací panák, twister...

Zábavné sportovní odpoledne s opičkou Lolou

12. října 2017 v 17:10

Přijďte si spolu s opičkou Lolou užít v neděli 29. října zábavné odpoledne plné sportování a tancování do tělocvičny Monkey´s Gym a obchodního centra Harfa.

Praha 10 chce, aby děti četly. Přispěje jim na nákup knih

2. října 2017 v 08:32

Každému dítěti, které má trvalé bydliště v Praze 10 a které se narodilo mezi 1. 1. 2002 a 30. 9. 2009, na začátku nového školního roku radnice přispěje v rámci aplikace Aktivní město na nákup knih částkou 500 korun.

Branný den Na Františku

24. září 2017 v 08:39

Branná výchova se vrací do škol. Předmět ztratil svůj ideologický nádech, obsah zůstal a přizpůsobil se současným trendům vzdělávání.

Další články
Nahoru