Dnes Pondělí - oblacno 6°C
Zítra Úterý - prehanky-snih 6°C
Pondělí 27. 3. 2023
Svátek má Dita
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Správci pražských památek letní návštěvnost chválí, chybějí ale turisté z ciziny
Výhled ze Svatomikulášské městské zvonice na Malé Straně. Foto: Jan Puci

Správci pražských památek letní návštěvnost chválí, chybějí ale turisté z ciziny

Správci pražských památek a provozovatelé turistických míst si podle zjištění ČTK letní návštěvnost chválí. Ve srovnání s loňskem, kdy byl cestovní ruch stále zasažen opatřeními ve spojitosti s pandemií koronaviru, se na většině míst návštěvnost zvedla. Nedosahuje ale úrovně předkrizového roku 2019, a to především u památek, které navštěvují převážně zahraniční turisté. Vyplývá to z ankety ČTK.

Na Pražský hrad zavítalo od počátku července do 24. srpna 260 475 platících návštěvníků, proti loňsku to byl nárůst o 107 procent. Za stejné období roku 2019 Hrad ale zaznamenal zhruba o polovinu vyšší návštěvnost.

„Ovšem na předcovidové hodnoty se již vrátil poměr zahraničních a tuzemských návštěvníků, a to zhruba ve výši 97 procent cizinců ku tří procentům Čechů," uvedl mluvčí Správy Pražského hradu Jan Pastor.

Podobný vývoj byl patrný u Staroměstské radnice. Ve srovnání se loňskou sezonou návštěvnost vzrostla o 92 procent, za rokem 2019 zaostávala asi o 43 procent. Je to i případ Staroměstské mostecké věže. Tyto objekty totiž navštěvují hlavně turisté z ciziny, řekla mluvčí společnosti Prague City Tourism Klára Janderová.

Naopak Petřínská rozhledna a Zrcadlové bludiště podle Janderové v návštěvnosti v letních měsících převyšují průměrný týden roku 2019. „Důvodem je zejména to, že tyto objekty navštěvují hojně turisté z ČR, ale i samotní Pražané," uvedla. Dodala, že pandemie zapříčinila, že návštěvníci dávají přednost památkám, které jsou alespoň částečně venku nebo v okolí parků.

Zatím meziročně nižší návštěvnost, a to asi o 3500 lidí, má letos v srpnu Botanická zahrada hlavního města Prahy. Od začátku druhého prázdninového měsíce do 23. srpna do ní zavítalo zhruba 13 800 lidí, v roce 2019 jich bylo přibližně 16 500. Návštěvnost se podle mluvčí zahrady Michaely Bičíkové propadla za posledních 14 dní kvůli chladnějšímu a deštivému počasí. Poznamenána je také tím, že lidé letos více cestují do zahraničí. „I přesto očekáváme, že celoroční návštěvnost bude vyšší než v uplynulých letech,“ uvedla.

Svého miliontého letošního návštěvníka přivítala před týdnem Zoo Praha, milion lidí evidovala naposledy v předpandemickém roce 2019. „Miliontý návštěvník letos přišel přibližně ve stejných dnech, jako tomu bylo před pandemií covidu. Ve hře je tak i překonání návštěvnického rekordu z roku 2019,“ řekl ředitel zoologické zahrady Miroslav Bobek.

V Praze loni podle státní agentury CzechTourism nejvíce turisty lákala lanová dráha na Petřín, zoologická zahrada a Pražský hrad. Pořadí na prvních třech místech se meziročně nezměnilo. Mezi deset nejnavštěvovanějších turistických cílů se nově proti předloňsku dostaly DinoPark v obchodním centru Galerie Harfa nebo expozice Království železnic na Smíchově.


Autor: ČTK

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

Dnes v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

V Praze 9 se bude podruhé uklízet

Dnes v 10:24

Minulý týden proběhla v Praze 9 akce Pojďme spolu Uklidit Devítku. Druhý termín úklidu se koná první dubnový den od 9 hodin. Sraz je u Holetu Ivka. Radnice dodá pytle a rukavice a odveze odpad.

Základní škola Norbertov má vlastní školní hřiště

Dnes v 09:23

Žáci ze základní školy Norbertov v Praze 6 se dočkali vlastního školního hřiště. Loni tato střešovická škola oslavila 130 let od svého založení, po celou dobu své historie však hřiště neměla. To se slavnostně otevřelo až minulý týden.

Praha 4: Blíží se termín splatnosti poplatku ze psů za rok 2023

Dnes v 08:52

Odbor finanční správy Prahy 4 upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2023. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Radnice odstraní suché a poškozené dřeviny, nahrazeny budou novou výsadbou

Dnes v 08:23

V současném končícím období vegetačního klidu přistoupí radnice Prahy 11 k pěstebním opatřením zahrnujícím kácení zejména suchých a poškozených dřevin, které jsou na svých stanovištích neperspektivní a hlavně nebezpečné.

Výstavu Jen tak najdete na radnici do konce března

Včera v 07:52

Výstavu fotografií autorek Vlasty Vobecké, Slávky Matouškové a Zuzany Janečkové s názvem Jen tak najdete do konce měsíce na radnici Prahy 11.

Veletrh: Starožitnosti jako investice

24. března 2023 v 10:56

Asociace starožitníků pořádá na Novoměstské radnici v Praze 2 již 48. veletrh starožitností Antique. Ve dnech 20. – 23. dubna několik desítek starožitníků představí to nejzajímavější ze své nabídky.

Dvojka kulturní. Radnice spustila novou facebookovou stránku

24. března 2023 v 10:20

Hudba, divadlo, literatura, výtvarné umění. Nová facebooková stránka nabídne nejrůznější tipy, kam v Praze 2 vyrazit za kulturou.

V Praze 10 se budou uklízet veřejná prostranství

23. března 2023 ve 21:24

V letošním roce se v desáté městské části iniciativa „Společně ukliďme Prahu 10“ opět zapojuje do národních kampaní „Ukliďme Česko“ – www.uklidmecesko.cz a „Ukliďme svět“ – www.uklidmesvet.cz. Obě dobrovolnické kampaně se hlásí k čistotě přírody a dalších veřejných prostor mimo město i v něm....

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 13. týden

23. března 2023 v 19:30

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 6: Oslavy Velikonoc v Písecké bráně

23. března 2023 v 19:13

Tradiční oslavy Velikonoc v Písecké bráně v Praze 6 začínají v neděli 26. března ve 14 hodin. Vystoupí dětský soubor Sedmihlásek, bude se upalovat Morana, uvidíte výstavu fotografií a těšte se na Velikonoční rej.

Pražský festival piva představí 50 pivovarů

23. března 2023 v 11:09

Ve dnech 31. března a 1. dubna se v areálu Pražské tržnice v Holešovicích v hale 13 a v přilehlém okolí koná Pražský festival piva.

Další články
Nahoru