Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 9°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Správci pražských památek letní návštěvnost chválí, chybějí ale turisté z ciziny
Výhled ze Svatomikulášské městské zvonice na Malé Straně. Foto: Jan Puci

Správci pražských památek letní návštěvnost chválí, chybějí ale turisté z ciziny

Správci pražských památek a provozovatelé turistických míst si podle zjištění ČTK letní návštěvnost chválí. Ve srovnání s loňskem, kdy byl cestovní ruch stále zasažen opatřeními ve spojitosti s pandemií koronaviru, se na většině míst návštěvnost zvedla. Nedosahuje ale úrovně předkrizového roku 2019, a to především u památek, které navštěvují převážně zahraniční turisté. Vyplývá to z ankety ČTK.

Na Pražský hrad zavítalo od počátku července do 24. srpna 260 475 platících návštěvníků, proti loňsku to byl nárůst o 107 procent. Za stejné období roku 2019 Hrad ale zaznamenal zhruba o polovinu vyšší návštěvnost.

„Ovšem na předcovidové hodnoty se již vrátil poměr zahraničních a tuzemských návštěvníků, a to zhruba ve výši 97 procent cizinců ku tří procentům Čechů," uvedl mluvčí Správy Pražského hradu Jan Pastor.

Podobný vývoj byl patrný u Staroměstské radnice. Ve srovnání se loňskou sezonou návštěvnost vzrostla o 92 procent, za rokem 2019 zaostávala asi o 43 procent. Je to i případ Staroměstské mostecké věže. Tyto objekty totiž navštěvují hlavně turisté z ciziny, řekla mluvčí společnosti Prague City Tourism Klára Janderová.

Naopak Petřínská rozhledna a Zrcadlové bludiště podle Janderové v návštěvnosti v letních měsících převyšují průměrný týden roku 2019. „Důvodem je zejména to, že tyto objekty navštěvují hojně turisté z ČR, ale i samotní Pražané," uvedla. Dodala, že pandemie zapříčinila, že návštěvníci dávají přednost památkám, které jsou alespoň částečně venku nebo v okolí parků.

Zatím meziročně nižší návštěvnost, a to asi o 3500 lidí, má letos v srpnu Botanická zahrada hlavního města Prahy. Od začátku druhého prázdninového měsíce do 23. srpna do ní zavítalo zhruba 13 800 lidí, v roce 2019 jich bylo přibližně 16 500. Návštěvnost se podle mluvčí zahrady Michaely Bičíkové propadla za posledních 14 dní kvůli chladnějšímu a deštivému počasí. Poznamenána je také tím, že lidé letos více cestují do zahraničí. „I přesto očekáváme, že celoroční návštěvnost bude vyšší než v uplynulých letech,“ uvedla.

Svého miliontého letošního návštěvníka přivítala před týdnem Zoo Praha, milion lidí evidovala naposledy v předpandemickém roce 2019. „Miliontý návštěvník letos přišel přibližně ve stejných dnech, jako tomu bylo před pandemií covidu. Ve hře je tak i překonání návštěvnického rekordu z roku 2019,“ řekl ředitel zoologické zahrady Miroslav Bobek.

V Praze loni podle státní agentury CzechTourism nejvíce turisty lákala lanová dráha na Petřín, zoologická zahrada a Pražský hrad. Pořadí na prvních třech místech se meziročně nezměnilo. Mezi deset nejnavštěvovanějších turistických cílů se nově proti předloňsku dostaly DinoPark v obchodním centru Galerie Harfa nebo expozice Království železnic na Smíchově.


Autor: ČTK

Novoměstská radnice otevře vyhlídkovou věž

Dnes v 10:05

Vyhlídková věž Novoměstské radnice je v zimě z bezpečnostních důvodů uzavřena. Otevřena bude opět v první jarní den, 20. března.

Sobota: Polívkování na Smíchovské náplavce

Dnes v 06:30

Polívkování na Smíchovské náplavce se koná v sobotu 2. března od 10–18 hodin na Hořejším nábřeží na Smíchovské náplavce. 

Praha 6 koordinuje stavby v prostoru Baba centrum

Včera ve 21:27

Projekt Baba centrum byl zadán v roce 2022 na základě dohody investorů v území (provozovatelů) a městské části. Následně byla zadána studie, která měla za úkol zkoordinovat všechny záměry v území, zejména dopravního charakteru, navázat na studii hlavního města Baba 1932 a především nalézt dopravní...

Kino Lucerna hostí festival japonského filmu

Včera ve 13:51

Sedmnáctý ročník japonského filmového festivalu Eigasai s podtitulem Postupujte podle instrukcí probíhá do 3. března v Kině Lucerna. Představí Japonsko a svět jeho specifických pravidel, přinese i oblíbené workshopy, kde si budou moci návštěvníci sami vyzkoušet ryze japonské dovednosti. Všechny...

Praha 1: Protipovodňové cvičení na ochranu Žofína

Včera v 08:16

Praha 1 a Jednotka SDH Praha 1 zvou na protipovodňové cvičení ochrany Žofína.

Smetana Party na piazzettě

Včera v 07:57

Na piazzettě Národního Divadla se bude 2. března slavit 200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany. Z Národního divadla na velkoplošnou obrazovku bude živě přenášen slavnostní koncert Smetana Gala.

Exkurze na Bubenečské nádraží

Včera v 07:14

Vlaky na druhém nejstarším nádraží v Praze nestaví už 10 let. Brzy se do jeho prostor opět vrátí společenský ruch. Prohlédněte si proměnu bývalé nádražní budovy ve víceúčelové společenské centrum ještě dříve, než budou zrekonstruované prostory oficiálně...

Praha 4: Setkání na téma výstavby linky metra D

Včera v 06:48

Ve středu 28. února proběhne veřejné setkání na téma výstavby linky metra D a k tomu navázanému rozvoji Dolní Krče.

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

26. února 2024 v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

20 dní v Mariupolu

26. února 2024 v 10:26

Dokumentární snímek 20 dní v Mariupolu (UA, EN, CZ, EN), který můžete vidět 29. února v Kině 35, byl je nominovaný na Oscara. Po filmu následuje diskuse s odborníky.

Čištění šachet na Vojířově rybníčku

26. února 2024 v 09:54

V týdnu do 26. února proběhne čištění dvou stávajících betonových šachet na Vojířově rybníčku na Petříně.

Velikonoce 2024 na Patnáctce

26. února 2024 ve 03:30

Radnice patnáctí městské části zve na Velikonoce na Patnáctce.

Jak na dokumenty. Přednášky v sále seniorů DPS

25. února 2024 ve 12:49

Na cyklus přednášek týkajících se dokumentů v digitální podobě a práce s nima zve radnice Prahy 15. 

Další články
Nahoru