Dnes Pátek - mlha 17°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Sobota 8. 10. 2022
Svátek má Věra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Správci pražských památek letní návštěvnost chválí, chybějí ale turisté z ciziny
Výhled ze Svatomikulášské městské zvonice na Malé Straně. Foto: Jan Puci

Správci pražských památek letní návštěvnost chválí, chybějí ale turisté z ciziny

Správci pražských památek a provozovatelé turistických míst si podle zjištění ČTK letní návštěvnost chválí. Ve srovnání s loňskem, kdy byl cestovní ruch stále zasažen opatřeními ve spojitosti s pandemií koronaviru, se na většině míst návštěvnost zvedla. Nedosahuje ale úrovně předkrizového roku 2019, a to především u památek, které navštěvují převážně zahraniční turisté. Vyplývá to z ankety ČTK.

Na Pražský hrad zavítalo od počátku července do 24. srpna 260 475 platících návštěvníků, proti loňsku to byl nárůst o 107 procent. Za stejné období roku 2019 Hrad ale zaznamenal zhruba o polovinu vyšší návštěvnost.

„Ovšem na předcovidové hodnoty se již vrátil poměr zahraničních a tuzemských návštěvníků, a to zhruba ve výši 97 procent cizinců ku tří procentům Čechů," uvedl mluvčí Správy Pražského hradu Jan Pastor.

Podobný vývoj byl patrný u Staroměstské radnice. Ve srovnání se loňskou sezonou návštěvnost vzrostla o 92 procent, za rokem 2019 zaostávala asi o 43 procent. Je to i případ Staroměstské mostecké věže. Tyto objekty totiž navštěvují hlavně turisté z ciziny, řekla mluvčí společnosti Prague City Tourism Klára Janderová.

Naopak Petřínská rozhledna a Zrcadlové bludiště podle Janderové v návštěvnosti v letních měsících převyšují průměrný týden roku 2019. „Důvodem je zejména to, že tyto objekty navštěvují hojně turisté z ČR, ale i samotní Pražané," uvedla. Dodala, že pandemie zapříčinila, že návštěvníci dávají přednost památkám, které jsou alespoň částečně venku nebo v okolí parků.

Zatím meziročně nižší návštěvnost, a to asi o 3500 lidí, má letos v srpnu Botanická zahrada hlavního města Prahy. Od začátku druhého prázdninového měsíce do 23. srpna do ní zavítalo zhruba 13 800 lidí, v roce 2019 jich bylo přibližně 16 500. Návštěvnost se podle mluvčí zahrady Michaely Bičíkové propadla za posledních 14 dní kvůli chladnějšímu a deštivému počasí. Poznamenána je také tím, že lidé letos více cestují do zahraničí. „I přesto očekáváme, že celoroční návštěvnost bude vyšší než v uplynulých letech,“ uvedla.

Svého miliontého letošního návštěvníka přivítala před týdnem Zoo Praha, milion lidí evidovala naposledy v předpandemickém roce 2019. „Miliontý návštěvník letos přišel přibližně ve stejných dnech, jako tomu bylo před pandemií covidu. Ve hře je tak i překonání návštěvnického rekordu z roku 2019,“ řekl ředitel zoologické zahrady Miroslav Bobek.

V Praze loni podle státní agentury CzechTourism nejvíce turisty lákala lanová dráha na Petřín, zoologická zahrada a Pražský hrad. Pořadí na prvních třech místech se meziročně nezměnilo. Mezi deset nejnavštěvovanějších turistických cílů se nově proti předloňsku dostaly DinoPark v obchodním centru Galerie Harfa nebo expozice Království železnic na Smíchově.


Autor: ČTK

Polívkování a Street food festival na Smíchovské náplavce

Včera ve 12:16

V sobotu 8. října se na Smíchovské náplavce koná Street food festival Polívkování. Zahřejí vás nejen polévky tuzemské, jako například bramboračka, kulajda, zelňačka, čočková, dýňová, prdelačka, knedlíčková, dršťková či poctivé vývary, tak i polévky z celého světa, jako ruský boršč, mexické...

Praha 13: Rybářské závody v Třebonicích

Včera v 11:45

Pro vyznavače šupin a ploutví se konají rybářské závady v Třebonicích.

Festival Das Filmfest zve na nejaktuálnější filmy z Německa, Rakouska a Švýcarska

Včera v 10:53

Za dva týdny v Praze odstartuje 16. ročník festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest, který opět nabídne pestrý výběr cenami ověnčených a divácky úspěšných snímků od renomovaných tvůrců i debutantů. Němčina zazní na plátnech pražských kin Lucerna, Atlas a Ponrepo od 20. do...

Do kampaně 100 gramů pro přírodu se zapojila Praha 15

Včera v 10:17

Patnáctá městská část ve spolupráci se společností Remobil se zapojila do charitativně ekologického sběru starých a nepotřebných mobilních telefonů.

Pavilon goril prodlužuje návštěvní hodiny

Včera v 07:29

O nový pavilon goril – Rezervaci Dja – je mimořádný zájem. Na základě četných dotazů návštěvníků prodlužuje Zoo Praha otevírací dobu pavilonu o dvě hodiny. Od 7. října, tak mohou lidé probádat kamerunský prales a pozorovat gorily i po uzavření areálu zoo až do 20 hodin. Rozšířené návštěvní hodiny...

Hřiště na chodníku, obrázky v mapách i úklid. V Praze 13 se konal Ideathon

6. října 2022 v 10:41

V polovině září se uskutečnil v Praze 13 již šestý Ideathon. Osm tříčlenných týmů pracovalo na výzvách z oblasti školství, bezpečnosti, volnočasových aktivit a životního prostředí.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 41. týden

6. října 2022 v 09:35

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Konec vodníků na Střížkově aneb jak utopit doktora Maška

5. října 2022 ve 20:44

Spolek za veselejší Střížkov zve na oblíbenou kratochvíli Haló ven. Sraz místních i přespolních vodníků, podvodníků, hejkalů, skřítků, víl, divoženek a jiné havěti je v sobotu 22. října v 16 hodin v parku Václavka na Střížkově.

Oslava Dne stromů u Stodůleckého rybníka

5. října 2022 v 08:17

Oslavu Dne stromů v Centrálním parku, která bude zahájena společnou výsadbou vícekmeného javoru tatarského na loučce poblíž rybníka pořádá Praha 13 ve středu 12. října.

Dvojka sbírá staré mobily

5. října 2022 v 07:59

Radnice Prahy 2 ve spolupráci s neziskovou společností Remobil sbírá až do 21. října staré mobily pro následnou recyklaci. Deset korun za každý odevzdaný přístroj navíc pomůže Jedličkovu ústavu v Praze.

V poledne proběhne pravidelná zkouška sirén

5. října 2022 v 07:47

Ve středu 5. října se uskuteční na celém území Prahy pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění.

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

4. října 2022 v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Další články
Nahoru