Dnes Pátek - skorojasno 8°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 8°C
Pátek 31. 3. 2023
Svátek má Kvido
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Správa železnic začala vlastní ochrankou hlídat Negrelliho viadukt
V rámci pilotního projektu ochrany viaduktu vznikl i bezpečnostní dispečink. Foto: SŽ

Správa železnic začala vlastní ochrankou hlídat Negrelliho viadukt

Správa železnic (SŽ) spustila od letošního července pilotní projekt vlastní ochranné služby, která bude střežit vybrané objekty. Důvodem jsou narůstající požadavky na zabezpečení kritické infrastruktury. Jako první byl vybrán k ostraze historický Negrelliho viadukt v Praze. Po vypršení smlouvy se soukromou bezpečnostní agenturou dohled nad Negrelliho viaduktuem plynule převzalo 18 členů ostrahy SŽ. Cílový stav je 30 strážných. Správa o tom informovala v tiskové zprávě.

Negrelliho viadukt byl doposud střežen soukromou společností. Výdaje dosahovaly 10 milionů ročně. „Pilotní projekt zhodnotíme po třech měsících, kdy budeme vědět, jaké máme náklady v porovnání s externí firmou. V maximální možné míře využíváme vlastní systémy a technologie, naši pracovníci zajišťují aktivní dohled nad tímto historickým objektem z poloviny 19. století, který prošel nedávno největší modernizací za dobu své existence,“ uvedl generální ředitel SŽ Jiří Svoboda. 

Příslušníci ostrahy SŽ musí mít znalosti nejen bezpečnostní, ale i železniční problematiky. Současně splňují požadavky na zdravotní způsobilost, což souvisí i s faktem, že mají povolený vstup do kolejiště.

„Po prvním měsíci činnosti našich strážných jsme víc než spokojeni. Pozitivně hodnotím narůstající místní a osobní znalost a starost, kterou zaměstnanci o objekt mají. Máme v rukou nástroj, který může zajistit spolehlivou a reprezentativní ochranu vybraných objektů Správy železnic,” řekl Zdeněk Vondrák, který pilotní projekt metodicky zastřešuje. 

Členové ochranné služby dosud řešili 36 incidentů, například zachycení a vykázání 19 osob z obvodu dráhy nebo vandalismus v podobě graffiti.

„Abychom zajistili co nejefektivnější zabezpečení okolí viaduktu, navázali jsme spolupráci s městskou i státní policií. Ta nás jako státní organizaci vnímá – ve srovnání se soukromými agenturami – jako důvěryhodného partnera. Slibujeme si od toho vyšší úroveň kooperace. Rozšířila se i dlouhodobá spolupráce se sousedním areálem autobusového nádraží Florenc,” podotkl Vondrák.

Moderní fyzická ochrana podle něj stojí z velké části také na technologiích. Proto byl současně spuštěn Bezpečnostní operační dispečink (BOD) v pražské Pernerově ulici, který umožňuje nejen monitorovat pochůzkové trasy a bezpečnost zaměstnanců SŽ, poplachová čidla objektů a zařízení důležitých z pohledu kybernetické bezpečnosti, ale i aktivně vyhodnocovat situaci a rizika. BOD je řízen operátory dálkového dohledu, kteří obsluhují pult centralizované ochrany sdružující technické systémy ochrany majetku a osob a další bezpečnostní systémy.


Autor: puc

Dohoda Prahy 2 s provozovateli zavádí pravidla pro bikesharing na území městské části

Včera ve 23:04

Zástupci městské části Praha 2 a bikesharingových společností společně podepsali Dohodu o provozu bikesharingu na území Prahy 2, která zavádí jasná pravidla jeho provozování v této městské části. Svým podpisem se zástupci společností zavázali k jejich dodržování. Informovala o tom v tiskové zprávě...

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

28. března 2023 ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Další články
Nahoru