Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - oblacno 12°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Správa železnic vypsala tendr na projekt přestavby budovy smíchovského nádraží
Nádraží Praha Smíchov. Foto: VitVit / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Správa železnic vypsala tendr na projekt přestavby budovy smíchovského nádraží

Státní organizace Správa železnic (SŽ) vypsala tendr s předpokládanou hodnotou 28,7 milionu korun na projektanta rekonstrukce budovy smíchovského nádraží. Informoval o tom mluvčí SŽ Dušan Gavenda. Hotovo má být v roce 2028. Praha se tam také chystá postavit velký dopravní terminál, kam se přesunou autobusy z nádraží Na Knížecí.

Celková přeměna oblasti smíchovského nádraží vdechne nový život i samotné nádražní budově. SŽ nyní hledá dodavatele, který připraví potřebnou projektovou dokumentaci pro její přestavbu. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky činí 28 682 000 korun bez DPH. Chystaná investice zahrne rekonstrukci hlavní části nádražní budovy a vybudování nového jižního křídla se službami.

Vybraný projektant zajistí zpracování dokumentace pro vydání společného povolení, respektive povolení záměru podle nového stavebního zákona, projektovou dokumentaci pro provádění stavby i výkon autorského dozoru v jejím průběhu.

Stavba bude kombinovat rekonstrukci hlavní části nádražní budovy s odjezdovou halou a nahrazení dnešního jižního křídla čtyřpodlažní novostavbou, která bude sloužit cestujícím i široké veřejnosti. K dispozici zde budou komerční plochy, stravovací provozy, veřejné toalety, úschovní boxy a další potřebné zázemí.

V centrální části budovy s odjezdovou halou se odstraní přízemní přístavek a lidé se z ní dostanou přímo do haly nového jižního křídla.

Na úrovni 1. nadzemního podlaží budou nově propojena obě křídla nádraží s podchody a celé území bude bezbariérové.

Projekt je úzce provázán s okolními stavebními záměry včetně již zahájené rekonstrukce kolejiště stanice. Po rekonstrukci bude nádražní budova funkčně propojena se smíchovským dopravním terminálem v prostoru nad železniční stanicí, do jehož výstavby bude investovat hlavní město, i s novou lávkou přes kolejiště směrem k Dobříšské ulici. 

Pražský magistrát na smíchovském nádraží plánuje vybudovat dopravní terminál propojující různé druhy dopravy, zastupitelé města na svém čtvrtečním jednání schválili vypsání tendru na jeho stavbu s odhadovanou hodnotou osm miliard korun.

Autobusy, které nyní staví Na Knížecí, budou nově stavět nad úrovní železnice a u nádraží vznikne velkokapacitní záchytné P+R parkoviště. Podle schváleného dokumentu magistrát zahájení stavby předpokládá na konci příštího roku a dokončení do konce roku 2030.


Autor: Jan Puci

V březnu začne druhá etapa opravy tubusu metra B

Včera v 09:31

V pondělí 4. března budou zahájeny práce na druhé etapě opravy tubusu metra Rajská zahrada. Předpokládané ukončení těchto prací je do konce června.

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

26. února 2024 v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

Praha 14: Postupné uzavření Hloubětínské ulice

26. února 2024 v 09:34

Od 4. března do 31. října bude postupně uzavírána Hloubětínská ulice. Důvodem je rekonstrukce vodovodního řadu a kanalizace. Uzavírky budou celkem čtyři.

Prahu 14 v březnu čekají hned dvě dopravní omezení

23. února 2024 ve 13:40

Chlumeckou ulici v Praze 14 čekají hned dvě dopravní omezení. První souvisí se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí a proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech.

Demolice zavřené části Libeňského mostu začne zhruba za dva měsíce

21. února 2024 ve 13:35

Silničáři začnou bourat nyní uzavřenou část pražského Libeňského mostu blíže k Palmovce na přelomu letošního dubna a května. Do konce února přeloží inženýrské sítě a rovněž začnou v této části odstraňovat tramvajové koleje. Na úterním jednání výboru pro dopravu pražského magistrátu to řekl...

Další články
Nahoru