dnes
Sobota - jasno
21°C
zítra
Neděle - jasno
20°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
19°C
Spotřeba pitné vody se v Praze zvedla proti běžnému létu o pětinu
Spotřeba vody stoupla letos i na zahradách. Příroda moc nepomáhá, zalévání záhonů je nutností. Ilustrační foto: archiv

Spotřeba pitné vody se v Praze zvedla proti běžnému létu o pětinu

Spotřeba vody v Praze stoupla ve vedrech na 4200 litrů za vteřinu, což je o pětinu více než v běžném létě. Nedostatek vody však nehrozí, sdělil dnes ČTK mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek. Podle ředitele Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR Oldřicha Vlasáka vzrůstají odběry celorepublikově, v aglomeracích ale rychleji. V rámci celé ČR by mohlo podle něj jít o nárůst o zhruba deset procent.

„V běžném létě míří do Prahy ze Želivky a z Káraného 3500 litrů za sekundu. V tuto chvíli při těchto teplotách je to 4200 litrů za sekundu. Praze ale žádný nedostatek vody nehrozí, oba zdroje mají dostatečnou kapacitu," řekl Mrázek.

Pokud by se stala nějaká mimořádná událost, je podle něj možné zapojit Podolskou vodárnu, která upravuje vodu z Vltavy a slouží jako záložní zdroj.

Vlasák dodal, že čím větší město je, tím jsou větší odběry pitné vody silnější. „Je to běžná reakce," řekl. Sdružení zatím nahlášené problémy se zásobováním vodou nemá, lokálně jsou podle něj možné.

„Praxe z minulých suchých let je, že když obci dojde zdroj, tak je zásobována od obce sousední nebo od větší společnosti, že jim zavážejí vodojemy nebo poskytují cisterny. Není to nic, co by nás mělo zaskočit," dodal.

Současná vedra zvyšují i prodej nápojů v obchodech. Ve středu, kdy teploty dosáhly až 37 stupňů, například zákazníci v obchodech Albert koupili téměř tři čtvrtě milionu piv a přes 400 000 lahví vody, sdělila ČTK firma. Největšími meziročními skokany jsou nealkoholická piva a minerálky. Prodej balených vod vrostl meziročně o více než 40 procent.

Spotřeba vody v domácnostech loni podle statistiků meziročně vzrostla o 0,4 litru, tedy 0,7 procenta, na 88,7 litru vody na člověka a den. Spotřeba domácností stoupá již několik let, na minimu byla v roce 2013, kdy se v domácnostech spotřebovalo 87,1 litru na osobu a den.

I nyní jde stále však o zhruba poloviční hodnoty proti spotřebě na konci 80. let, kdy se pohybovala kolem 170 litrů denně na osobu.
 


Praha 15: Občané se poprvé mohou zapojit do participativního rozpočtu

16. dubna 2019 v 07:24

Radnice patnácté městské části včera odstartovala první ročník participativního rozpočtování. Poprvé v historii tak budou občané sami navrhovat a svým hlasováním podporovat projekty, které radnice v letošním roce zrealizuje.

Další články
Nahoru