dnes
Pátek - polojasno
23°C
zítra
Sobota - bourky
23°C
pozítří
Neděle - bourky
24°C
Spory o pražské plíce neberou konce
Přírodní památka Vidoule. Foto: Jan Laurýn / Wikimedia Commons

Spory o pražské plíce neberou konce

Jaká bude budoucnost kopce Vidoule, který je považován za plíce metropole? Bude se tam stavět? Vedení radnice Prahy 5 vyčítá náměstkovi primátora hlavního města Tomáši Hudečkovi, že se magistrát začal zabývat změnou územního plánu, která by výstavbu v této oblasti mohla v budoucnu umožnit.

V současné době se vede spor o to, zda má dojít ke změně územního plánu a na kopci Vidoule, který územně patří Praze 13, má začít výstavba. „Oblast je dnes plícemi Prahy 13, Prahy 5 a v podstatě celého Vltavského údolí. Přestavuje významnou oblast rekreace a oddychu pro asi 150 tisíc Pražanů,“ uvedla zastupitelka Prahy 13 Olga Sedláčková (SNK-ED).

Developerské firmy si na Vidouli v minulosti koupily do vlastnictví pole. Jiní vlastníci získali tamější pozemky v restitucích. Pokud na nich chtějí finančně prosperovat, je podle nich jedinou možností prodat je developerům a nechat zastavět.

Podle Sedláčkové se proto naskýtá otázka, co upřednostnit: zda ochranu soukromého vlastnictví, nebo veřejný zájem.

Ekospol chce rezidence a veřejnou zeleň

Návrhem na změnu územního plánu v oblasti Na Vidouli se zabývá Zastupitelstvo hlavního města Prahy. Nedávno se v aule budovy Univerzity Karlovy v Jinonicích uskutečnila diskuse zainteresovaných stran v rámci projektu Praha pro lidi.

Zástupce akciové společnosti Ekospol tam definoval záměr změny jako „kombinaci rezidenčního bydlení s veřejnou zelení“. Vizí drobných majitelů pozemků na západní straně Vidoule, které prezentuje akciová společnost Finep CZ, je „velké procento zeleně a 10 až 12 procent zastavěné plochy, kde by byly jednoduché jednopatrové domy“.

„Při troše fantazie se nabízejí určitě i jiné možnosti než prodej pozemků – placená sportoviště, pronájem na zahrádky pro lidi, pronájem obci a podobně. Jako ekonomku mě to zajímá, slaďování zájmů různých stran je důležité,“ uvedla Sedláčková.

Zamítavý postoj ke změně územního plánu prezentovali zástupci Útvaru rozvoje hlavního města Prahy a Odboru životního prostředí Magistrátu hlavního města Prahy.

Změnu projednává magistrát

„Když jsem se seznamoval s podklady k této změně a stanovisky Útvaru rozvoje hlavního města Prahy, osobně jsem došel k závěru, že změna neodpovídá koncepci rozvoje města,“ uvedl náměstek pro územní rozvoj Tomáš Hudeček (TOP 09). Magistrát projednává připomínky k záměru.

Negativně se k záměru vyjádřila i Rada městské části Praha 5. Předseda komise územního rozvoje Prahy 5 Tomáš Homola řekl, že změna územního plánu nebyla navržena městskou částí, ale vzešla výhradně z podnětů vlastníků pozemků.

„Současná debata o možné developerské výstavbě v této lokalitě se týká rozhodnutí bývalého starosty Radka Klímy (TOP 09), kvůli kterému byl mimo jiné odvolán. Jeho tehdejší rozhodnutí jsme okamžitě po nástupu nového vedení změnili,“ řekl bezpartijní starosta Prahy 5 Miroslav Zelený.

Spor mezi Prahou 5 a náměstkem Hudečkem

Zelený si v oblasti Vidoule dovede představit například obdobu Ladronky, která je na protějším kopci. Náměstku Hudečkovi vyčítá, že se návrhem na změnu územního plánu začal vůbec zabývat. O zahájení jednání o změně územního plánu rozhodlo pražské zastupitelstvo na návrh Hudečka loni 21. června.

„Proces schvalování územního plánu má spoustu záludností. Stávající systém mi po mém příchodu na radnici připadal natolik neprůchodný, že jsem se rozhodl ho změnit. Jeho samotná změna se projeví ale až s odstupem několika let,“ odůvodnil to primátor Hudeček.

Představitelé Prahy 5 ale v prohlášení uvádějí, že tato změna byla Hudečkem a orgány hlavního města vybrána z celkově zaslaných 840 podnětů změn územního plánu do skupiny 74 podnětů, o kterých bylo na daném červnovém jednání rozhodnuto.

„Současná vyjádření pana Hudečka tak vzbuzují u představitelů městské části Praha 5 pochybnosti o jejich pravdivosti a upřímnosti. Pokud se mu developerský projekt na Vidouli od počátku nelíbí, proč tedy osobně tuto změnu posunul do další fáze pořízení změny a zařadil ji mezi vybraných 74 projektů a již v té chvíli jednání o projektu neodložil?“ uvedli zástupci vedení radnice Prahy 5 v prohlášení.


Autor: Anna Skálová

Přes dva miliony korun na výsadbu nových stromů v Praze 11

16. července 2019 v 16:00

Včera radní Prahy 11 přijali do rozpočtu dotaci od hlavního města ve výši 2,17 milionu korun. Tyto prostředky budou na podzim použity pro výsadbu nových stromů v jedenácté městské části.

Další články
Nahoru