dnes
Neděle - zatazeno
17°C
zítra
Pondělí - skorojasno
21°C
pozítří
Úterý - polojasno
21°C
Sportovní dotace se Praze 5 podařilo navýšit na tři miliony korun ročně, říká místostarosta Lukáš Herold
Zástupce starosty Prahy 5 Lukáš Herold. Foto: archiv

Sportovní dotace se Praze 5 podařilo navýšit na tři miliony korun ročně, říká místostarosta Lukáš Herold

Místostarosta Prahy 5 Lukáš Herold (ODS) má ve vedení páté městské na starosti majetek (byty a privatizace), sport, kulturu a obnovu památek. Vzniknou v Praze 5 nová sportoviště? Na jaké větší kulturní akce v režii radnice se mohou obyvatelé  „pětky" ještě letos těšit? Na tyto a další otázky odpovídal serveru Pražský patriot.  

Vzniknou na území Prahy 5 nějaká nová sportoviště?
Hřišť není nikdy dost. Usilujeme o vybudování hokejové haly na Barrandově při ulici Štěpařská, v níž by mohly vzniknout dvě ledové plochy. Snažíme se získat pozemky patřící magistrátu při ulici Grusova, kde by mohla být vybudována multifunkční hala. Jsme si vědomi toho, že chybí klasické „plácky“, kam můžou kluci, holky i dospělí kdykoliv vyběhnout, zahrát si fotbálek nebo prostě jít na chvilku ven. Proto jsem rád, že se Městské části Praha 5 podařilo získat do vlastnictví Hlubočepské hřiště, a to po složitém, jedenáctiletém vyjednávání. Do podzimu bychom chtěli získat reálnou představu o možnostech jeho provozování, chceme najít provozovatele, který by zajistil využití v duchu tradičního vesnického hřiště. V tom jsme ve shodě s Hlubočepáky. Hodláme obnovit otevřené hřiště včetně zázemí, ne budovat další „výběrové klubové tréninkové středisko“. Plocha musí sloužit místním i jako takzvaný komunitní prvek, využívat by ji měly školka i škola. V zimě opět nabídneme především dětem kluziště. Měli jsme hodně pozitivních ohlasů při letošní premiéře. Na ledovou plochu chodily v rámci hodin tělesné výchovy děti ze základních i mateřských škol. Takže s tímto „dočasným hřištěm“ mohou všichni počítat i do budoucna a to nejen na Smíchově, ale i na Barrandově.

Jakou formou podporuje Praha 5 sportovní „své“ kluby?
Sportovní kluby podporujeme formou dotací a spolupořadatelství. Dotace se mi za doby mého působení v oblasti sportu podařilo navýšit na tři miliony korun ročně a chtěl bych, aby granty byly v budoucnu ještě vyšší. Zavedli jsme novinku v podobě dvouletých dotací. Kluby tak mají větší jistotu, že peníze dostanou, mohou tak lépe plánovat a jsou stabilnější. Na spolupořadatelství je ročně v rozpočtu vyčleněna částka 2,2 milionu korun. Touto formou městská část přispívá na činnost a akce klubů pro veřejnost na území Prahy 5. Snažíme se maximálně podporovat pestrost sportovních akcí, chceme motivovat sportovní kluby k aktivitě. Jsme s nimi v neustálém kontaktu, společně se snažíme řešit vše, co je trápí.

Na jaké větší kulturní akce v režii Prahy 5 se mohou letos lidi těšit?
Již 9. června se například můžeme těšit na Open Air koncert filmových melodií v Kinského zahradě, od 14. do 24. června na desetidenní Festival Arena bratří Formanů na Hořejším nábřeží nebo 28. září na koncert Ondřeje Havelky v Národním domě. Kromě akcí koncertního či divadelního typu bych velice rád všechny upozornil na zajímavý projekt „Naučná stezka“ s podtitulem „Zrcadlo doby“. Na vybraná místa umístíme dobové fotografie. Lidé budou moci přímo „v plenéru“ porovnat, jak se naše čtvrť změnila či mění. Takové projekty jsou podle mne velkým přínosem, lidi baví. Dávají prostor nejen pro poznání historie, ale mohou krásně rozehrát dialog mezi generacemi. Doporučil bych občanům sledovat naše webové stránky (http://www.praha5.cz), kde občany průběžně zveme na všechny akce. Do vaší kompetence patří i obnova památek. V jaké fázi je záchrana bývalé dělnické osady Buďánka? Jak to vypadá se záchranou usedlosti Cibulka?
Díky iniciativě místních obyvatel v bývalé dělnické kolonii Buďánka funguje komunitní centrum. Vzniklo v bývalém koloniálu, v prvním kompletně opraveným domem v památkově chráněné dělnické kolonii Buďánka. Na složitou rekonstrukci přispěla významnou částkou ČSOB, pravidelně přispívá Praha 5 a další partneři. Již teď je jasné, že se vysoká investice vyplatila. Lidé „koloniál“, v jehož přízemí je kavárna a informační centrum, hojně a rádi využívají. Proto Praha 5 vyčlenila další finance na opravu cest a schodiště, takzvané. Půdorysné stopy, která je, stejně jako stavby kolonie, památkově chráněna. Za velký úspěch považuji i fakt, že zrekonstruovaná budova byl zařazena do Ročenky České komory architektů 2017. Tímto způsobem chceme postupovat dál. Spolupracujeme se spolkem Občané a odborníci pro revitalizaci Buďánek a máme skvělou zpětnou vazbu – výjimečná lokalita Buďánek prostě přitahuje tvůrčí lidi a žije. Situace s usedlostí Cibulka je složitější. Praze 5 se zatím podařilo dlouhodobě si pronajmout od soukromého vlastníka Čínský pavilon, který je nedaleko od viniční usedlosti Cibulka. V následujících měsících jej kompletně zrekonstruujeme.

Ve vedení páté městské části máte také na starosti byty a privatizaci. Co v této oblasti „pětka“ nyní řeší?
Věřím, že se mi podaří dokončit privatizaci bytového fondu. To znamená nabídnout byty občanům a v případě zájmu jim prodat všechny byty, které zastupitelstvo městské části k prodeji schválilo. Zároveň bylo k prodeji určeno více než 200 prázdných bytových jednotek v privatizovaných domech. Jako nejtransparentnější forma prodeje byla určena elektronická aukce. Takto utržené peníze jsou převáděny do fondu rozvoje bydlení a do bydlení se opět vrátí. Domy, které zůstávají ve vlastnictví městské části, se postupně opravují, aby byly výkladní skříní naší čtvrti.

Do voleb zbývají čtyři měsíce. Co byste ještě rád ve funkci zástupce starosty Prahy 5 realizoval, inicioval, případně nastartoval?
Navážu na bytovou politiku. Byl bych rád, kdybych do voleb opravil všechny volné byty patřící městské části a aby měly svého nájemce. Zároveň bych rád doprodal prázdné byty určené k privatizaci. Před mým nástupem na radnici jsem „zdědil“ více než 300 dlouhodobě prázdných bytů. Věřím, že žádný z nich po skončení mého funkčního období nebude „opuštěný“. S bydlením do určité míry souvisí i to, že hodlám pokračovat v „boji se sprejery“ – v programu antigrafitty. Nikdy mi nebude jedno, jak vypadají fasády domů, zdi nebo sochy. Z nových projektů bych velmi rád přivítal první návštěvníky v galerii skla v Portheimce, který bude zaměřen i na vzdělávací programy a doprovodné akce pořádané pro žáky školských zařízení. Galerie bude již během prázdnin přístupná široké veřejnosti a jde o společný projekt Prahy 5 s Museem Kampa, spravovaným Nadací Jana a Medy Mládkových.


Mimořádné zasedání zastupitelů Prahy 4 se uskuteční s organizačními opatřeními pro veřejnost

27. května 2020 v 00:33

Pro mimořádné zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4, které se uskuteční dnes od 13 hodin v jednacím sále ve třetím patře Nuselské radnice (Táborská 500), platí nadále pravidla, která upravují konání akcí v uzavřených prostorách.

Zasedání zastupitelstva Prahy 3 se neuskuteční tradičně na radnici, ale v hotelu Olšanka

25. května 2020 ve 22:15

Již 11. zasedání zastupitelů Prahy 3 v tomto volebním období se uskuteční v úterý 26. května od 15 hodin. Ne však v budově radnice na Havlíčkově náměstí, jak bývá zvykem, ale v nedalekém hotelu Olšanka v Táboritské ulici.

Slevy podnikatelům na nájmech schválili zastupitelé Prahy 4

24. května 2020 ve 21:22

Zastupitelé Prahy 4 na svém jednání v polovině května schválili možnost poskytnutí slevy na nájmu v nebytových prostorách městské části za březen a duben. Sleva se bude týkat podnikatelů, kteří kvůli krizové situaci museli zavřít nebo výrazně omezit svůj provoz. Dosáhnout mohou na odpuštění nájmu...

Ve středu se bude konat mimořádné jednání zastupitelstva Prahy 4, vyžádala si ho opozice

24. května 2020 v 17:05

Ve středu 27. května se od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice (Táborská 500) uskuteční mimořádné zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4, které bylo svoláno na základě žádosti 22 členů zastupitelstva.

Další články
Nahoru