dnes
Sobota - zatazeno
2°C
zítra
Neděle - snih
1°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
0°C
Politici nedostatečně podporují sport, to se musí změnit, říká kandidát do Senátu Antonín Panenka
Antonín Panenka kandiduje v senátních volbách. Foto. archiv

Politici nedostatečně podporují sport, to se musí změnit, říká kandidát do Senátu Antonín Panenka

„Hřiště jsou často prázdná, do sportu jde málo peněz, dvě hodiny tělocviku týdně na školách je málo,“ říká česká fotbalová legenda Antonín Panenka těsně před pátečními a sobotními senátními volbami v Praze 10, ve kterých kandiduje. Navrhlo ho nové politické hnutí Nezávislí pro Prahu 10 – Hnutí pro lepší Desítku.

Povídáme si jen pár desítek hodin před otevřením volebních místností v Praze 10. Jak se cítíte?
Jsem v pohodě, beru to sportovně. Je to vždy otázka vítězství, či porážky. A ze sportu vím, že porážka zocelí. Takže pokud uspěji, budu moc rád, pokud ne, život půjde dál, svět neskončí.

Zažil jste v kampani momenty, které vás překvapily? Ať už příjemné, či nepříjemné?
Když jsem nabídku dostal, hodně jsem ji zvažoval a konzultoval s kamarády, známými z politiky, rodinou. U lidí, na kterých mi záleží, jsem se nesetkal s žádným negativním a odrazujícím postojem. Svorně mi říkali, ať do toho jdu, ať zkusím dosáhnout větší podpory sportu.

Je nutné změnit systém přerozdělování financí

Je nasnadě, že vzhledem k vaší fotbalové minulosti bude toto oblast, na kterou se zaměříte. To je na tom náš sport tak špatně, že vás to přimělo jít do politiky?
Dá se to tak říci. Sport je v České republice na pokraji zájmu politiků, proto nejsou vytvářeny ideální podmínky k tomu, aby větší část veřejnosti sportovala. Přitom státu se vyplatí, když lidé sportují a dbají tak o své zdraví. Chceme-li věci změnit, musíme vzbudit větší zájem veřejnosti o sport.

Dobře, ale co konkrétně by se mělo dít, aby se současná situace změnila?
Těch věcí je víc. Každopádně je nutné změnit systém přerozdělování financí, do sportu jde žalostně málo prostředků. Patříme v tomto ohledu mezi nejhorší evropské státy. Jestli chceme být konkurenceschopní, musíme dělat dobré podmínky pro sport a trenéry, cvičitele i další lidi, kteří v něm působí.

Snad se nedočkám podrazů a lží

panenka-zoufalik-nahled

Se starostou Prahy 10 Bohumilem Zoufalíkem

Kandidujete s podporou politického hnutí Nezávislí pro Prahu 10 – Hnutí pro lepší Desítku. Jak moc vám „mluvil“ do kampaně jeho lídr, starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík?
Nijak a toho si moc vážím. Dává mi volnost, říká, ať jsem svůj. Nikam mě netlačí, ví, že se chci v politice zaměřovat na podporu sportu, což je také jedna z jeho priorit. V Praze 10 je spousta sportovních oddílů, podpora sportu je tu ze strany radnice dobrá.

Vraťme se k Senátu. Pokud budete zvolen, jste připraven na mnohahodinová vysedávání a poslouchání projevů během schůzí, při kterých si senátoři někdy neberou servítky?
Jsem připraven se práci v Senátu věnovat naplno. Ve sportu jsem na podrazy a lži nebyl zvyklý, tak věřím, že se toho nedočkám ani v politice. Budu se snažit spolupracovat s lidmi, kterým půjde o podporu sportu.

Vítěz doplňovacích voleb bude sedět v horní komoře Parlamentu jen dva roky. Není to příliš krátká doba?
Ze svého pohledu to beru spíše jako výhodu, že je mandát jen na třetinu funkčního období senátora. Pokud uspěji, budu si alespoň moci prostředí „osahat“, zjistit, co je a co není reálné dosáhnout. Zjistit, jestli není moje vize bojem proti větrným mlýnům. Beru to jako takovou „zkušební dobu“, během které se rozhodnu, zda chci v politice dále pokračovat.

Pojďme na úplný závěr odbočit od Senátu, byť má poslední otázka také souvisí s politikou. Jak na vás jako ikonu Bohemians 1905 působí současné dění kolem „Ďolíčku“?
Jsem z toho stejně jako ostatní srdcaři špatný. Nevím, jaké je zákulisí celé kauzy, proč magistrát nenavázal na aktivitu Prahy 10. Náhoda? Lajdáctví? Kdo za to může? Dopadne to dobře? Doufám, že se odpovědi na tyto a další otázky brzy dozvíme a „Dolíček“ bude pro klub zachráněn. Bohemka prošla v minulých letech velmi složitým obdobím, stěhování ze svého stadionu si nezaslouží.


Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru