dnes
Pondělí - prehanky-snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Spořilovským pomůže od kamionů most. Magistrát měl udělat víc, ozývá se kritika
Spořilovští trpí nárůstem kamionové dopravy v této oblasti. Foto: archiv SOS Spořilov

Spořilovským pomůže od kamionů most. Magistrát měl udělat víc, ozývá se kritika

Už skoro tři roky obyvatelé Spořilova marně volají po nápravě toho, že jim uprostřed sídliště denně projíždějí tisícovky aut včetně kamionů. Město je částečně vyslyšelo až nyní – slíbilo zbořit starý most u Kačerova, postavit nový, a část dopravy díky tomu odklonit. Ozývají se však hlasy, že Praha měla při řešení problému udělat víc. 

Uzavření Jižní spojky

Od pátku do neděle 3. až 5. května bude uzavřena v obou směrech Jižní spojka mezi křižovatkami s ulicí 5. května a ulicí Vídeňská. Objízdné trasy ve směru na Prahu 9 jsou vedeny ulicemi Brněnskou a Spořilovskou a v opačném směru přes ulici 5. května, Vyskočilovu a Michelskou s možností odlehčení ulicemi Olbrachtovou a na Strži nebo Budějovickou.

Do konce letošního září má být vyměněn starý most v ulici Ke Garažím u Kačerova za nový a padesát procent těžké dopravy, která dnes projíždí středem tamního sídliště, odkloněno na ulici 5. května. Strhávání starého mostu, který dnes slouží hlavně jako příjezdová trasa pro autobusy do garáží dopravního podniku Kačerov, se uskuteční už ve dnech 3. až 5. května.

Jana Růžičková ze sdružení SOS Spořilov pro Pražský patriot uvedla, že je to v současné době jediné politicky průchodné řešení. „Návrat kamionů na Jižní spojku by sice bylo nejlepší, je to ale nereálné, proto jsme rádi i za toto,“ uvedla.

Skoro tříletý život mezi kamiony

V září to budou již tři roky, co centrem sídliště, kde žije asi dvanáct tisíc lidí, denně projíždí stovky tisíc aut, včetně asi 11 tisíc kamionů nad 12 tun, které stávají v dlouhých kolonách.

Spořilovští dlouhodobě upozorňují na extrémní hlukové limity či zdravotní rizika, obracejí se na všechny možné instance. Iniciovali petici, kterou podepsaly tisícovky lidí, vystupují při jednáních zastupitelstva města či Prahy 4, čeká je i veřejné slyšení v Senátu.

Za pravdu jim dávají vědci, hygienici i například veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský. Jeho úřad situaci označil za selhání státu a města. Ve svých zprávách požadoval například protihlukové stěny a to, aby o takových opatřeních magistrát jednal s místními sdruženími.

kamiony-sporilov-demonstrace-nahled Za Spořilovské obyvatele se dlouhodobě staví také opozice v pražském zastupitelstvu. Šéfka zastupitelů KSČM Marta Semelová kupříkladu nedávno uvedla, že pražská rada dlouhodobě jen slibuje, ale nekoná. „Přes Spořilov jezdí kamiony, které výrazně zatěžují tamní životní prostředí,“ řekla.

„Řešení navrhovaná magistrátem i Prahou 4 jsou jen plané sliby. Je třeba zahájit co nejrychleji zakrytí Spořilovské s parkovou úpravou na povrchu, okamžitě zakázat noční jízdu kamiónů po Spořilovské i po Jižní spojce a pokračovat v dlouhodobých řešeních jako jsou kamiony na koleje nebo dostavba vnějšího okruhu,“ uvedl zastupitel Prahy 4 Petr Štěpánek (SZ).

Ombudsman: opatření jsou nedostatečná

Praha 4 podle slov tiskového mluvčího Jiřího Bigase obyvatele Spořilova dlouhodobě podporuje – jejich petici podpořily Rada i Zastupitelstvo čtvrté městské části. „Hledáme způsob, jak jim pomoci, respektive jak zařídit, aby nadměrná kamionová doprava nepoškozovala ani obyvatele dalších lokalit. Řešení má ale v rukou hlavní město Praha,“ uvedl.

Připomněl, že pražské zastupitelstvo na nedávném zasedání odmítlo podpořit dílčí řešení navrhované městskou částí Praha 4 – okamžitý zákaz nočních jízd kamionů po Spořilovské ulici a Jižní spojce.

„Víme, že tento problém se nepodaří vyřešit, dokud nebude dokončena celá jihovýchodní část Pražského okruhu, ale jsme si jisti, že obyvatelé Spořilova by uvítali každé, třeba dílčí, zlepšení,“ řekl starosta Pavel Caldr.

kamiony-v-noci-nahled „Proto mne mrzí, že naše úsilí nepodpořila na celoměstské úrovni většina zastupitelů z TOP 09 a že nás nepodpořili dokonce ani někteří členové ODS,“ dodal.

Město má ale za to, že se problematikou Spořilovské ulice intenzivně zabývá a činí všechny reálné kroky ke zlepšení podmínek pro život v této lokalitě.

Vedle plánované výměny mostu vyzdvihla tisková mluvčí magistrátu Tereza Králová již realizovaná opatření v boji proti hlukové zátěži – zavedení úsekového měření rychlosti, snížení rychlosti pro kamióny (na 50 kilometrů v hodině) a výsadbu stromů podél komunikace. Ombudsman ale tato opatření označil za nedostatečná.


Autor: Anna Skálová

Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Další články
Nahoru