dnes
Středa - zatazeno
22°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
25°C
pozítří
Pátek - skorojasno
28°C
Spor v koalici, Praha Sobě považuje návrh radní Marvanové k družstevnímu bydlení za podvod na lidech
Bytová výstavba v Praze. Ilustrační foto: archiv

Spor v koalici, Praha Sobě považuje návrh radní Marvanové k družstevnímu bydlení za podvod na lidech

V pražské koalici začal spor, který se týká jedné z programových priorit politického partnerství Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN). Vznikl návrh podpory družstevního bydlení, ale hned po jeho zveřejnění je patrné, že se nad ním v této podobě současné vedení metropole neshodne.   

Před necelým rokem zastupitelé metropole schválili záměr podpory dostupného družstevního bydlení s participací hlavního města, se kterým na základě koaličí dohody přišla radní pro podporu bydlení Hana Kordová Marvanová (za STAN).

Následně vznikl odborný tým, který pod jejím vedením připravil ekonomickou a právní analýzu, která by měla tento projekt rozjet. Nejdříve ho však musí schválit radní a následně zastupitelé. A v tom může být problém. Zatímco loni byl záměr schválen bez problémů, výsledný návrh týmu už v koalici aktuálně způsobil rozkol. Velmi ho kritizuje koaliční uskupení Praha Sobě. Podle něj totiž návrh v žádném ohledu nesplňuje zadání, na kterém se koaliční strany usnesly.

„Je to předražený a naprosto nefunkční projekt, v žádném případě nejde o dostupné bydlení pro běžné Pražany. Za 75metrový byt by družstevník platil přes 30 tisíc měsíčně, a ještě by po splacení bytu za 35 let musel zaplatit předem neznámou cenu za pozemek. Vysoké splátky vyžadují nadstandardní příjmy, pro tříčlennou rodinu zhruba 65 tisíc korun čistého měsíčně. Návrh radní Marvanové nepřináší žádné výhody oproti komerčním nabídkám, ostře s ním nesouhlasíme a rozhodně ho nepodpoříme,“ uvedl Pavel Zelenka (Praha Sobě), člen komise a předseda Výboru pro bydlení ZHMP.

Předložený návrh počítá s tím, že za byt 3+1 o výměře zmiňovaných 75 metrů čtverečních by družstevník složil při vstupu do družstva buď 1,14 milionu korun hotově a dále platil 21 tisíc korun měsíčně po dobu 35 let, nebo by zaplatil 300 tisíc korun a vzal si spotřebitelský úvěr, kdy by 8 let platil 31 tisíc korun měsíčně a dalších 22 let pak 21 tisíc korun měsíčně.

Cena by ale nebyla konečná – družstevník by po splacení bytu musel ještě zaplatit městu za pozemek. Jeho hodnota by ale podle návrhu nebyla stanovena předem. Na ceně by se mělo město a družstevníci následně domluvit, přičemž pokud by se dohoda nepodařila, ze zákona by družstevník o byt přišel a dům i s pozemky by připadl městu, které by družstvu vyplatilo polovinu odhadní hodnoty.

Principy návrhu týmu pod vedením Marvanové spočívají v pěti základních bodech. Praha poskytne pozemky k výstavbě družstevního bydlení, přičemž k pozemkům zřídí právo stavby. Tím by měla být podle Marvanové cena bydlení levnější, protože družstvo nebude muset v tuto chvíli investovat velkou částku na koupi pozemku. Praha bude členem družstva a bude mít v družstvu k dispozici část bytů pro lidi v profesích, které potřebuje pro chod města.

Do bytového družstva se prý budou moci přihlásit jako členové občané, kteří nemají vlastní bydlení a příjmově nepřekročí stanovenou hranici. Stanou se družstevníky a budou byt používat pro vlastní bydlení.

Zájemci o členství uhradí čtvrtinu ceny bytu a zbytek budou po nastěhování hradit jako nájemné, z čehož družstvo bude splácet úvěr u banky. Po vyrovnání všech závazků bude možný převod pozemku do vlastnictví družstva a převod bytů do vlastnictví členů družstva.

„Cílem projektu dostupného družstevního bydlení s participací hlavního města je nabídnout obyvatelům Prahy možnost získat cenově dostupnější bydlení. Jsem přesvědčena, že musíme jako město vytvářet podmínky nejen pro bydlení sociálně nejslabších skupin obyvatel, ale i pro ostatní obyvatele Prahy, včetně střední vrstvy. Kromě výstavby městské a družstevní je nutné zrychlit povolování staveb a vytvořit lepší podmínky pro výstavbu bytů soukromými developery. Zvýší-li se nabídka bytů na trhu, určitě to pomůže snížit ceny bydlení a učinit bydlení dostupnějším,“ hájí návrh radní.

Podle pražského zastupitele a realitního experta Pavla Světlíka (Praha Sobě) návrh není výhodný nejen pro družstevníky, ale ani pro město. „Paní radní si tu spletla podporu Pražanů s podporou developerů. Ti by nemuseli do projektu vložit ani korunu. Developerovi by město zdarma poskytlo pozemek v dnešní hodnotě přes 100 milionů korun a ještě by návdavkem přidalo smlouvu na 35 let na správu domu v hodnotě dalších 90 milionů korun. Veškeré náklady by přitom developer hradil z prostředků budoucích družstevníků, kteří by ani nemohli rozhodovat o tom, kdo bude v domě, kde bydlí, zajišťovat úklid nebo údržbu,“ uvedl.

Město by dále bylo povinno koupit si v domě třetinu bytů a vyplatit čtvrtinu této ceny, tedy zhruba 50 milionů korun, developerovi hned při podpisu smlouvy. Za pozemek poskytnutý developerovi k výstavbě zdarma by navíc za celý projekt ručilo bance.

„Jít do tak zbytečného projektu by pro Pražany znamenalo obrovskou nejistotu. Je pro nás velkým zklamáním, že Pražané čekali 1,5 roku od voleb na projekt, který je slepou uličkou. K dostupnému bydlení nevede,“ dodal Pavel Zelenka.

Praha Sobě už radní Kordovou Marvanovou informovala, že projekt v této podobě nepodpoří a považuje za nutné kompletně přepracovat financování a právní jistoty.


Pražští hasiči se připravují na vyslání USAR týmu do Bejrútu

Dnes v 08:42

V souvislosti s včerejším výbuchem skladu ledku v Bejrútu, který nepřežilo přes sto lidí a další tisíce lidí byly zraněny, byla Libanonu nabídnuta pomoc ze strany České republiky.

Praha 2: Den na hřišti U Vodárny

Včera v 18:08

Akce pro děti a rodiče, na které zájemce čekají soutěže, ukázky policejní techniky nebo jízdy zručnosti.

Metropolitní program pro zvýšení úrovně cizích jazyků bude i nadále pokračovat

Včera v 16:29

Rada Prahy schválila Metropolitní podporu středoškolské jazykové výuky 2020, která má kontinuálně nahradit současný Metropolitní program podpory středoškolské jazykové výuky. Tato podpora se týká středních škol zřizovaných hlavním městem Prahou v gesci odboru školství, mládeže a...

Třetí Reprezentační ples Prahy 5 bude v říjnu

Včera ve 12:12

Původní březnový termín plesu byl zrušen v souladu s vydanými opatřeními vlády. Náhradní termín je 16. října. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti, v ceně vstupenky je zahrnut bohatý raut.

Tutto Italiano v Praze 5

3. srpna 2020 v 16:08

Praha 5 a Společnost přátel Itálie Praha zvou 20. srpna na akci plnou pohody, dobrého jídla a pití s typicky italskou atmosférou a bohatým doprovodným programem.

Další články
Nahoru