dnes
Pátek - obcasny-dest
19°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
18°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
18°C
Spor v koalici, Praha Sobě považuje návrh radní Marvanové k družstevnímu bydlení za podvod na lidech
Bytová výstavba v Praze. Ilustrační foto: archiv

Spor v koalici, Praha Sobě považuje návrh radní Marvanové k družstevnímu bydlení za podvod na lidech

V pražské koalici začal spor, který se týká jedné z programových priorit politického partnerství Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN). Vznikl návrh podpory družstevního bydlení, ale hned po jeho zveřejnění je patrné, že se nad ním v této podobě současné vedení metropole neshodne.   

Před necelým rokem zastupitelé metropole schválili záměr podpory dostupného družstevního bydlení s participací hlavního města, se kterým na základě koaličí dohody přišla radní pro podporu bydlení Hana Kordová Marvanová (za STAN).

Následně vznikl odborný tým, který pod jejím vedením připravil ekonomickou a právní analýzu, která by měla tento projekt rozjet. Nejdříve ho však musí schválit radní a následně zastupitelé. A v tom může být problém. Zatímco loni byl záměr schválen bez problémů, výsledný návrh týmu už v koalici aktuálně způsobil rozkol. Velmi ho kritizuje koaliční uskupení Praha Sobě. Podle něj totiž návrh v žádném ohledu nesplňuje zadání, na kterém se koaliční strany usnesly.

„Je to předražený a naprosto nefunkční projekt, v žádném případě nejde o dostupné bydlení pro běžné Pražany. Za 75metrový byt by družstevník platil přes 30 tisíc měsíčně, a ještě by po splacení bytu za 35 let musel zaplatit předem neznámou cenu za pozemek. Vysoké splátky vyžadují nadstandardní příjmy, pro tříčlennou rodinu zhruba 65 tisíc korun čistého měsíčně. Návrh radní Marvanové nepřináší žádné výhody oproti komerčním nabídkám, ostře s ním nesouhlasíme a rozhodně ho nepodpoříme,“ uvedl Pavel Zelenka (Praha Sobě), člen komise a předseda Výboru pro bydlení ZHMP.

Předložený návrh počítá s tím, že za byt 3+1 o výměře zmiňovaných 75 metrů čtverečních by družstevník složil při vstupu do družstva buď 1,14 milionu korun hotově a dále platil 21 tisíc korun měsíčně po dobu 35 let, nebo by zaplatil 300 tisíc korun a vzal si spotřebitelský úvěr, kdy by 8 let platil 31 tisíc korun měsíčně a dalších 22 let pak 21 tisíc korun měsíčně.

Cena by ale nebyla konečná – družstevník by po splacení bytu musel ještě zaplatit městu za pozemek. Jeho hodnota by ale podle návrhu nebyla stanovena předem. Na ceně by se mělo město a družstevníci následně domluvit, přičemž pokud by se dohoda nepodařila, ze zákona by družstevník o byt přišel a dům i s pozemky by připadl městu, které by družstvu vyplatilo polovinu odhadní hodnoty.

Principy návrhu týmu pod vedením Marvanové spočívají v pěti základních bodech. Praha poskytne pozemky k výstavbě družstevního bydlení, přičemž k pozemkům zřídí právo stavby. Tím by měla být podle Marvanové cena bydlení levnější, protože družstvo nebude muset v tuto chvíli investovat velkou částku na koupi pozemku. Praha bude členem družstva a bude mít v družstvu k dispozici část bytů pro lidi v profesích, které potřebuje pro chod města.

Do bytového družstva se prý budou moci přihlásit jako členové občané, kteří nemají vlastní bydlení a příjmově nepřekročí stanovenou hranici. Stanou se družstevníky a budou byt používat pro vlastní bydlení.

Zájemci o členství uhradí čtvrtinu ceny bytu a zbytek budou po nastěhování hradit jako nájemné, z čehož družstvo bude splácet úvěr u banky. Po vyrovnání všech závazků bude možný převod pozemku do vlastnictví družstva a převod bytů do vlastnictví členů družstva.

„Cílem projektu dostupného družstevního bydlení s participací hlavního města je nabídnout obyvatelům Prahy možnost získat cenově dostupnější bydlení. Jsem přesvědčena, že musíme jako město vytvářet podmínky nejen pro bydlení sociálně nejslabších skupin obyvatel, ale i pro ostatní obyvatele Prahy, včetně střední vrstvy. Kromě výstavby městské a družstevní je nutné zrychlit povolování staveb a vytvořit lepší podmínky pro výstavbu bytů soukromými developery. Zvýší-li se nabídka bytů na trhu, určitě to pomůže snížit ceny bydlení a učinit bydlení dostupnějším,“ hájí návrh radní.

Podle pražského zastupitele a realitního experta Pavla Světlíka (Praha Sobě) návrh není výhodný nejen pro družstevníky, ale ani pro město. „Paní radní si tu spletla podporu Pražanů s podporou developerů. Ti by nemuseli do projektu vložit ani korunu. Developerovi by město zdarma poskytlo pozemek v dnešní hodnotě přes 100 milionů korun a ještě by návdavkem přidalo smlouvu na 35 let na správu domu v hodnotě dalších 90 milionů korun. Veškeré náklady by přitom developer hradil z prostředků budoucích družstevníků, kteří by ani nemohli rozhodovat o tom, kdo bude v domě, kde bydlí, zajišťovat úklid nebo údržbu,“ uvedl.

Město by dále bylo povinno koupit si v domě třetinu bytů a vyplatit čtvrtinu této ceny, tedy zhruba 50 milionů korun, developerovi hned při podpisu smlouvy. Za pozemek poskytnutý developerovi k výstavbě zdarma by navíc za celý projekt ručilo bance.

„Jít do tak zbytečného projektu by pro Pražany znamenalo obrovskou nejistotu. Je pro nás velkým zklamáním, že Pražané čekali 1,5 roku od voleb na projekt, který je slepou uličkou. K dostupnému bydlení nevede,“ dodal Pavel Zelenka.

Praha Sobě už radní Kordovou Marvanovou informovala, že projekt v této podobě nepodpoří a považuje za nutné kompletně přepracovat financování a právní jistoty.


Hasiči zachránili jeřábníka. Udělalo se mu nevolno v kabině

Včera v 18:28

Hasiči zasahovali dnes od 16:22 hodin v Novostrašnické ulici v Praze 10. Ve výšce asi 15 metrů se je jeřábníkovi udělalo v kabině jeřábu nevolno.

Praha 11 podporuje komunitní kompostování

Včera v 18:17

Většina domácností vyprodukuje velké množství bioodpadu. Slupky od brambor, zbytky nedojedeného jídla či zvadlé květiny zaberou velké množství místa v kontejnerech a to zcela bez užitku.

Výstava: Masožravé rostliny Na Slupi

Včera v 16:27

Od 12. června najdete v Botanické zahradě Na Slupi výstavu masožravek.

Květinový piknik na Nuselských schodech

Včera v 16:14

Setkání na Nuselských schodech, kde se můžete podělit o občerstvení, poznat své sousedy a užít si veřejný prostor.

Praha 4: Dotace na využití srážkových vod

Včera v 11:24

Radnice Prahy 4 vyhlásila druhou výzvu dotačního programu na podporu akumulace a využití srážkových vod pro rok 2020. Chce tak podpořit občany při pořízení retenčních nádob na podporu akumulace a lokálního využití srážkových vod.

Magistrát upravuje provoz

3. června 2020 v 19:55

V souvislosti s uvolňováním mimořádných opatření upravil Magistrát hl. m. Prahy provoz v budově Nové radnice.

Další články
Nahoru