dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Spor: Praha 4 nechce osmdesátku na magistrále. Víc takových úseků, oponuje náměstek Dolínek
Hluk z magistrály podle náměstka pro dopravu Petra Dolínka pomáhá snižovat i nová administrativní budova Greenline Kačerov. Foto: Tomáš Malý

Spor: Praha 4 nechce osmdesátku na magistrále. Víc takových úseků, oponuje náměstek Dolínek

Praha 4 nesouhlasí se zvýšením nejvyšší povolené rychlosti na komunikaci 5. května v úseku Vyskočilova – Jižní spojka na 80 kilometrů v hodině. Radní městské části proto pověřili starostu Petra Štěpánka, aby s magistrátem jednal o ochraně zdraví obyvatel zasažených nadměrným hlukem z magistrály.

„Odmítli jsme zvýšení rychlosti na magistrále proto, že tuto změnu s námi nikdo neprojednal, ale především proto, že magistrála vede obydleným územím a my chceme ochránit naše obyvatele před hlukem,“ uvedl starosta Petr Štěpánek (Trojkoalice/SZ).

Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD), který má na starosti dopravu, tvrdí, že obyvatelé jsou chráněni dostatečně, jelikož v místě došlo k položení nízkohlučného povrchu vozovky, výstavbě protihlukové stěny a dokončení protihlukově působící budovy.

Odstranění značek upravujících rychlost na komunikaci 5. května na 50 kilometrů v hodině nebylo podle radnice vydáno jako opaření obecné povahy podle zákona č. 361/2003 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, a městská část nedostala možnost se k němu vyjádřit.

„Praha 4 se zvýšením povolené rychlosti nesouhlasí, protože magistrála v úseku Vyskočilova – Jižní spojka prochází obytnou zónou, ve které žije několik tisíc obyvatel, a městské části nebylo předloženo žádné měření, které by prokázalo, že se hluk snížil na zákonem stanovené limity 60dB ve dne a 50 dB v noci a že toto opatření nezpůsobí zhoršení kvality obyvatel v této lokalitě,“ uvedl mluvčí městské části Jiří Bigas.

„Jsem rád, že se tato úprava podařila prosadit. Někdy jsem měl pocit, že někteří lidé by nejraději chtěli auta zrušit, nebo opět zavést běžce s praporky před každým vozidlem, které pojede rychleji než dvacítkou. Nyní se budu s odborníky i dopravními policisty bavit o tom, které další úseky by mohly být takto zrychleny,“ sdělil náměstek Dolínek.


Další články
Nahoru