dnes
Čtvrtek - zatazeno
2°C
zítra
Pátek - oblacno
0°C
pozítří
Sobota - jasno
0°C
Spor o vyplacení tantiém pražskou koalici neohrozí, uvedl politici po jednání
Rada hlavního města Prahy v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem (uprostřed). Foto: HMP

Spor o vyplacení tantiém pražskou koalici neohrozí, uvedl politici po jednání

Zástupci stran pražské koalice včera projednávali spor o vyplacení tantiém za loňský rok bývalým členům dozorčí rady Pražské plynárenské. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) označil jejich vyplacení za porušení koaliční smlouvy, podle radního Jana Chabra (TOP 09) šlo o nedorozumění a lídr Prahy Sobě Jan Čižinský označil krok za kompromisní řešení, protože bude vyplacena výrazně nižší než původně zamýšlená částka. Všichni tři po včerejším jednání uvedli, že koalice ohrožena není a že Chabr na jednání rady 15. července předloží tisk, který bude řešit další uspořádání Pražské plynárenské.

Spor vznikl kolem pondělního jednání představenstva městem vlastněné firmy Pražská plynárenská Holding, která je stoprocentním majitelem Pražské plynárenské. Představenstvo složené ze zástupců koaličních stran schválilo tantiémy pro členy orgánů Pražské plynárenské za loňský rok.

Rozhodnutím získali částku 300 000 korun i bývalí členové dozorčí rady z minulé politické reprezentace. Primátor Hřib, v té době na služební cestě, postup označil za porušení koaliční smlouvy a na pátek svolal jednání.

„Problém, který vznikl teď, se má tak, že nelze ty tantiémy nějakým způsobem revokovat," uvedl primátor po skončení dnešního více než tříhodinového jednání. Dodal, že otázka odměňování politiků v orgánech městských firem je pro Piráty zásadní a že další diskuse v koalici se povede ohledně dalšího postupu kolem Pražské plynárenské a Pražské plynárenské Holding, které město plánuje sloučit. „Myslím, že koalice ohrožena není," řekl Hřib.

Původně měli bývalí členové dozorčí rady dostat každý přes milion korun, ale na návrh člena představenstva za Piráty Jaromíra Beránka se částka významně snížila. Sám Beránek se poté hlasování zdržel, ostatní členové vyplacení schválili. Jsou jimi Martin Dlouhý za TOP 09, Vladan Brož za Prahu Sobě a Tomáš Mikeska za STAN.

Rozhodnutí vycházelo z dřívějších pravidel odměňování, které současná koalice změnila v souladu s programem, podle kterého chce nová rada omezit vyplácení odměn politikům v orgánech městských firem.

„Z našeho pohledu je to nedorozumění, nikoliv porušení koaliční smlouvy," uvedl radní Chabr. Dodal, že předseda představenstva Dlouhý nechtěl nová pravidla aplikovat retroaktivně za minulý rok, když současná koalice vládne až od listopadu. Čižinský označil rozhodnutí za kompromis. „Úplně nerozumím, proč se to tak eskaluje," řekl.

Není to první spor, který koalice řeší kolem Pražské plynárenské. Piráti v dubnu přišli s plánem zrušit v devítičlenné dozorčí radě firmy tři místa, která jsou nyní obsazena zaměstnanci, případně je nahradit neplacenými politiky.

Proti se postavila TOP 09, situace se zatím nevyřešila. Server SeznamZprávy.cz v květnu uvedl, že policie prověřuje, jak firma v roce 2015 nakupovala za stamiliony korun plyn přes německou burzu.

Pražská plynárenská dlouhodobě patří mezi největší tuzemské dodavatele energií. Hlavní město ji vlastní přes firmu Pražská plynárenská Holding, která žádnou vlastní činnost nevykonává a vedení magistrátu se v polovině dubna dohodlo na jejím zániku. Pražské plynárenské loni meziročně klesl zisk na polovinu z předchozích 1,2 miliardy na 634 milionů korun.


Kandidáti na předsedu KDU-ČSL se utkají v debatě

15. ledna 2020 v 05:59

Kandidáti na post předsedy KDU-ČSL, kterými jsou poslanci Jan Bartošek a Marian Jurečka a europoslanec Tomáš Zdechovský, se utkají v debatě v pátek 17. ledna od 14 hodin v Obecním domě v Praze. Debata bude rozdělena do tří bloků a bude přenášena živě na webu a facebooku KDU-ČSL a také na...

Gesce nových radních Prahy 1

14. ledna 2020 ve 23:41

Na mimořádném zasedání Zastupitelstva Městské části Praha 1, konaném v úterý 14. ledna, odvolali zastupitelé dosavadní Radu MČ Praha 1 i předsedy Výborů ZMČ Praha 1 a zvolili nové vedení.

Zastupitelstvo Prahy 12 projedná petici proti zahušťování sídlišť

14. ledna 2020 ve 14:19

Na dnešním jednání zastupitelstva Prahy 12 (od 16 hodin v budově bývalého PRIORu, 2. patro, Sofijské náměstí, Praha 4 – Modřany) bude projednána petice Spolku náš Kamýk proti dalšímu nadměrnému a nekoncepčnímu zahušťování sídlišť, které představují návrhy jednotlivých developerských projektů....

Praha 1 schválila pravidla pro označování provozoven a manuál pro veřejná prostranství

14. ledna 2020 v 10:19

Rada Prahy 1 včera jednomyslně schválila Pravidla pro označování provozoven v centru, která v prosinci přijala rada hlavního města. Stalo se tak ve stejný den, kdy v centru začala demontáž telefonních budek, o kterou zástupci Prahy 1 dlouhodobě usilovali. Z Pražské památkové zóny by měly být...

Další články
Nahoru