Dnes Neděle - skorojasno -6°C
Zítra Pondělí - oblacno -10°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Spor o stavební povolení pro metro D bude řešit soud v Praze, nikoli v Ostravě
Stavba metra D. Foto: archiv DPP / MHMP

Spor o stavební povolení pro metro D bude řešit soud v Praze, nikoli v Ostravě

Sporem o stavební povolení pro trasu metra D v úseku Pankrác – Nové Dvory se bude zabývat soud v Praze, a nikoli v Ostravě. Odpůrci stavby původně podali žalobu ke Krajskému soudu v Ostravě, kde působí specializovaný senát pro nejvýznamnější projekty budované v režimu liniového zákona. Metro však mezi ně nepatří, potvrdil v aktuálním rozhodnutí Nejvyšší správní soud (NSS). Rozhodnutí je dostupné na úřední desce.

Pražský magistrát vydal stavební povolení v červnu 2021, stavba už začala. Žalobu ke Krajskému soudu v Ostravě podala skupina lidí z Kovařovicovy ulice v Praze 4 se spolkem Pankrácká společnost. Krajský soud v dubnu stručným usnesením postoupil kauzu Městskému soudu v Praze, který označil za místně příslušný.

S postoupením sporu z Ostravy do Prahy však nesouhlasil Dopravní podnik hlavního města Prahy a podal kasační stížnost. Uvedl v ní, že klíčovou dopravní infrastrukturu by měl podle liniového zákona řešit specializovaný ostravský senát. NSS však potvrdil právní názor, že do Ostravy na základě liniového zákona míří jen spory kolem dálnic, silnic první třídy a celostátních drah.

„To, že metro není dálnice ani silnice, je zjevné již ze samotné definice tohoto slova (tj. podzemní kolejová dráha). Stejně tak je zjevné, že linka D pražského metra není dráhou celostátní, nýbrž jen regionální (resp. metropolitní)," rozhodl NSS.

Připomněl, že specializované senáty jsou ve správním soudnictví spíše výjimkou a soudci všech správních úseků jsou kompetentní rozhodnout stejně dobře jako specialisté v Ostravě.

„Skutečnost, že o věci bude rozhodovat Městský soud v Praze, tedy nepředstavuje žádný zásah do práv účastníků řízení ani osob zúčastněných na řízení a rozhodně z ní nelze dovozovat nižší kvalitu rozhodování, než v případě, že by o věci rozhodoval Krajský soud v Ostravě," stojí v rozhodnutí NSS.

Modrá linka metra D má v budoucnosti propojit Písnici s náměstím Míru a odlehčit dopravě na jihu města. Příprava stavby se potýkala s řadou problémů a provázely ji spory.

 


Autor: ČTK

Za okny metra spustila společnost EUDI komerční provoz LMS technologie

Včera v 19:51

Cestující na trase A mezi stanicemi Bořislavka a Dejvická mohou od 1. prosince spatřit za okny jedoucí soupravy metra vánoční reklamní spoty společností Pilsner Urquell a ČSOB. Začal ostrý provoz multimediálního led systému společnosti European Digital Industries a.s. (EUDI).

Úpravy v Táborské ulici zvýší bezpečnost u školy

28. listopadu 2023 ve 21:05

Praha 4 připravila návrh nestavebních úprav, které mají za cíl zvýšit bezpečnost u Základní školy Táborská. Městská část o tom informovala na svém webu. Podle plánů má dojít k instalaci umělých obrubníků u přechodu v Táborské, ale také u vyústění Sezimovy ulice. Cílem je zkrátit délku přechodů a...

Další články
Nahoru