Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 0°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Spor o stavební povolení pro metro D bude řešit soud v Praze, nikoli v Ostravě
Stavba metra D. Foto: archiv DPP / MHMP

Spor o stavební povolení pro metro D bude řešit soud v Praze, nikoli v Ostravě

Sporem o stavební povolení pro trasu metra D v úseku Pankrác – Nové Dvory se bude zabývat soud v Praze, a nikoli v Ostravě. Odpůrci stavby původně podali žalobu ke Krajskému soudu v Ostravě, kde působí specializovaný senát pro nejvýznamnější projekty budované v režimu liniového zákona. Metro však mezi ně nepatří, potvrdil v aktuálním rozhodnutí Nejvyšší správní soud (NSS). Rozhodnutí je dostupné na úřední desce.

Pražský magistrát vydal stavební povolení v červnu 2021, stavba už začala. Žalobu ke Krajskému soudu v Ostravě podala skupina lidí z Kovařovicovy ulice v Praze 4 se spolkem Pankrácká společnost. Krajský soud v dubnu stručným usnesením postoupil kauzu Městskému soudu v Praze, který označil za místně příslušný.

S postoupením sporu z Ostravy do Prahy však nesouhlasil Dopravní podnik hlavního města Prahy a podal kasační stížnost. Uvedl v ní, že klíčovou dopravní infrastrukturu by měl podle liniového zákona řešit specializovaný ostravský senát. NSS však potvrdil právní názor, že do Ostravy na základě liniového zákona míří jen spory kolem dálnic, silnic první třídy a celostátních drah.

„To, že metro není dálnice ani silnice, je zjevné již ze samotné definice tohoto slova (tj. podzemní kolejová dráha). Stejně tak je zjevné, že linka D pražského metra není dráhou celostátní, nýbrž jen regionální (resp. metropolitní)," rozhodl NSS.

Připomněl, že specializované senáty jsou ve správním soudnictví spíše výjimkou a soudci všech správních úseků jsou kompetentní rozhodnout stejně dobře jako specialisté v Ostravě.

„Skutečnost, že o věci bude rozhodovat Městský soud v Praze, tedy nepředstavuje žádný zásah do práv účastníků řízení ani osob zúčastněných na řízení a rozhodně z ní nelze dovozovat nižší kvalitu rozhodování, než v případě, že by o věci rozhodoval Krajský soud v Ostravě," stojí v rozhodnutí NSS.

Modrá linka metra D má v budoucnosti propojit Písnici s náměstím Míru a odlehčit dopravě na jihu města. Příprava stavby se potýkala s řadou problémů a provázely ji spory.

 


Autor: ČTK

Vyjíždějí sezonní vlaky a cyklobus

25. března 2023 v 06:29

V sobotu 25. března opět vyjedou po zimní přestávce víkendové rekreační vlaky Pražské integrované dopravy dopravců České dráhy a KŽC Doprava, které spojují hlavní město s turisticky atraktivními destinacemi ve středních Čechách i sousedních krajích. Stejně jako v loňském roce se i letos můžete...

Praha 4: Do konce roku se konají na Spořilově farmářské trhy, pozor na dopravu

22. března 2023 ve 12:25

Z důvodu konání farmářských trhů bude pravidelně uzavírána horní část Roztylského náměstí při ulicích Boční I a Boční II – pod ulicí Hlavní, na Spořilově každou sobotu až do 23. prosince.

Začíná rekonstrukce části Prosecké

20. března 2023 ve 12:03

V sobotu 25. března začne rekonstrukce Prosecké ulice v Praze v úseku od křižovatky Prosecká x Vysočanská až po křižovatku ulic Prosecká x Na Vyhlídce x Nad Krocínkou. 

Rekonstrukce ulice U Nemocnice na Karlově náměstí

19. března 2023 v 07:16

Technická správa komunikací (TSK) zahájí ve čtvrtek 23. března další etapu rekonstrukce obvodové komunikace Karlova náměstí v jeho jižní části v úseku mezi ulicí Vyšehradskou a U Nemocnice.  

Začne rekonstrukce části Podbělohorské ulice

17. března 2023 v 09:18

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 20. března rekonstrukci vozovky a chodníků v ulici Podbělohorská v Praze 5, v úseku od křižovatky s ulicí Pod stadiony, cca 180 m směrem k ulici Smrčinská.

Lávka nad Petržílkovou ulicí bude uzavřena

15. března 2023 ve 21:33

Od čtvrtka 16. března od 8 hodin proběhne uzavírka lávky nad Petržílkovou ulicí.

Omezení provozu na Vinohradské

15. března 2023 v 17:23

Od pátku 17. do pondělí 20. března bude omezen provoz na komunikaci Vinohradská v Praze 2 před křižovatkou s Legerovou.

Praha 9: Rušení staré tramvajové zastávky Kbelská omezí dopravu

14. března 2023 v 08:50

V termínu od 17. března do 31. března bude v Praze 9 v Poděbradské ulici ve směru do centra zúžena vozovka o levý odbočovací pruh do Průmyslové ulice a ve směru z centra zúžena pouze na jeden jízdní pruh. Důvodem je rušení staré tramvajové zastávky MHD Kbelská. Městská část o tom informovala na...

Další články
Nahoru