dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Spor o objekty na Pražském hradě: církev jako lepší hospodář, nebo porušovatel dohod?
Pražský hrad a část Karlova mostu. Ilustrační foto: archiv

Spor o objekty na Pražském hradě: církev jako lepší hospodář, nebo porušovatel dohod?

Zatímco religionista Ivan Štampach pokládá požadavek římskokatolické církve na vydání některých objektů Pražského hradu za porušení dohody, podle režisérky Moniky Le Fay by církev byla lepší hospodář než stát. Liší se i jejich názor na iniciativu ministra vnitra Martina Peciny, který by rád zákonným opatřením zajistil, aby budovy a pozemky Pražkého hradu nemohly být církvi vydány.

Protichůdné názory vyvolal požadavek římskokatolické církve, která chce na základě zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi a náboženskými společnostmi získat část majetku na Pražském hradě.

Konkrétně se jedná o devět objektů a deset pozemků – šest domů ve Vikářské ulici, jeden ve Zlaté uličce, včetně pozemků, věže Mihulky a kostela Všech svatých, taktéž včetně pozemků.

Nejednotné názory jsou i na opatření, se kterým přišel ministr vnitra v demisi Martin Pecina. Ten by chtěl prosadit změnu církevního zákona. Z vydávaného majetku by tak byly vyňaty právě budovy a pozemky na Pražském hradě. O iniciativě jako první informoval deník Právo.

Názory Štampacha a Le Fay

Religionista Ivan Štampach pokládá požadavek církví za porušení dohody slavnostně podepsané v katedrále svatého Víta kardinálem Dominikem Dukou a tehdejším prezidentem Václavem Klausem. „Ze strany Pražského arcibiskupství to vzhledem k uzavřené dohodě pokládám za licoměrné,“ řekl.

„Plně podporuji snahu ministra vnitra zabránit převodu budov na Pražském hradě do vlastnictví církve novelizací zákona o takzvaném vyrovnání mezi církvemi a státem,“ dodal.

Opačný názor má režisérka Monika Le Fay. „Předpokládám, že církev bude lepší hospodář než stát, protože na rozdíl od státu prokázala za několik set let schopnost se o svěřený majetek starat,“ uvedla. "S Martinem Pecinou samozřejmě nesouhlasím, ostatně jako se vším, co hlásá a představuje SPOZ,“ dodala.

Liší se i postoje politických stran

Různé názory zastávají i jednotlivé politické strany. Například KDU-ČSL či TOP 09 mají za to, že o tom, jaký majetek bude, či nebude církvím vydán, musí rozhodnout soud.

ČSSD či KSČM oproti tomu iniciativu Peciny podporují. Podle nich je problém v nastavení schváleného zákona, který považují za netransparentní.

Pražský arcibiskup Dominik Duka s přípravou novely zákona nesouhlasí. V pondělí proto začal jednat s premiérem v demisi Jiřím Rusnokem. Chce se domluvit na „řešení restitučních nároků v areálu Pražského hradu, aby nebyla dotčena jeho ochrana“.

Jednání by měla pokračovat v následujících týdnech. Rusnok po včerejší schůzce s Dukou uvedl, že jeho vláda novelu zákona narychlo předkládat nemíní. Podle něj bude plno času vše řešit po volbách, kdy bude opět ustavena Poslanecká sněmovna.

Vyrovnání s církvemi potrvá třicet let

Podle zákona, který v minulém volebním období schválila koalice ODS, TOP 09 a LIDEM, stát vydá církvím majetek v hodnotě 75 miliard korun a postupně vyplatí částku 59 miliard korun.

Finanční vyrovnání ve splátkách (navýšených o inflaci) bude trvat třicet let, přičemž po dobu sedmnácti let bude stát církvím vyplácet příspěvek na činnost, který bude po třech letech každoročně snižován o pět procent.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru