dnes
Sobota - polojasno
25°C
zítra
Neděle - polojasno
23°C
pozítří
Pondělí - prehanky-dest
22°C
Spor o bývalý hotel Praha: unikátní architektura, nebo relikt minulosti?
Budova bývalého hotelu Praha. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Spor o bývalý hotel Praha: unikátní architektura, nebo relikt minulosti?

Diskusi spustil záměr skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera zbourat budovu bývalého hotelu Praha na Hanspaulce a postavit na pozemku soukromou školu a park. Jedni jsou proti bourání – stavba pro ně představuje unikátní architekturu, která předběhla svou dobu. Pro druhé je to relikt předlistopadové minulosti.

Historie hotelu Praha

Bývalý hotel Praha se nachází v Sušické ulici na Hanspaulce, v pražských Dejvicích. Patří k němu rozsáhlá zahrada. Architektonická soutěž na návrh hotelu byla vypsána v roce 1971, vítězným se stal návrh architektů Jaroslava Paroubka, Arnošta Navátila, Radka Černého a Jana Sedláčka.

Výstavba byla zahájena v roce 1975, projekt vyšel na 800 milion korun. Hotel byl otevřen v květnu 1981 coby ubytovací zařízení tehdejší KSČ a vlády.

Po listopadu 1989 byl zpřístupněn veřejnosti, stal se majetkem hlavního města, ve správě jej měla Praha 6. Provozován tam byl pětihvězdičkový hotel.

Šestá městská část hotel prodala v roce 2002 – za 501 milionů korun jej koupila společnost Falcon Capital, která jej v lednu 2013 prodala kyperské společnosti Maraflex, jejíž majitel František Savov provoz hotelu ukončil. Poté hotel koupila skupina PPF.

Ministerstvo kultury odmítlo zahájit řízení o tom, že by bývalý hotel Praha měl být prohlášen kulturní památkou. Proti tomu podala stížnost skupina památkářů a jiných odborníků. Pod heslem „Vekslák bourá Prahu“ uskutečnili aktivisté protest proti případnému zbourání hotelu. Stavební odbor Prahy 6 k demolici zatím povolení nedal. Jak spor o osud hotelu dopadne? A jaké jsou na něj názory?

„K podnětu, aby byla stavba prohlášena kulturní památkou, se – vedle několika tuzemských odborníků především z řad památkářů – připojili i zahraniční odborníci: profesorka ze Zagrebu a profesor ze Spojených států,“ uvedl architekt Arnošt Navrátil, který je jedním z autorů hotelu a v současné době vyučuje na fakultě architektury.

Navrátil: Architektura hotelu předběhla dobu

K bývalému hotelu, který je vyroben výhradně z českého materiálu a na jehož stavbě se podíleli jen tuzemští mistři z řad stavařů, designerů či architektů, se podle jeho slov mnozí kritici architektury vyjadřují jako k architektuře, která „svým způsobem o několik let předběhla dobu“.

„Nazývají to tekoucí architekturou. To znamená, že koncept tvaru objektu byl iniciován terénem a vrstevnicemi. Jednotlivá podlaží podle názoru mnoha odborníků ve svém zakřivení reagují na terén, celý objekt je vyjádřen prostorovou vlnou, což je hlavní idea projektu, z které je architektura odvozena,“dodal. Jedinečnost je podle jeho slov dána i jednotou veškerých řemesel.

Podobně to vidí památkář Ladislav Zikmund-Lender, další z navrhovatelů hotelu Praha na kulturní památku. Nelíbí se mu argumenty pro bourání. „Za bourání se staví několik málo takzvaných odborníků, jejichž odborný kredit je velmi diskutabilní a kteří své argumenty staví na neznalosti a prokazatelných lžích, ať se jedná o konstrukční řešení hotelu, jeho kapacitu, dřívější hospodaření či současnou využitelnost,“ uvedl.

Na místě Prahy má být park pro studenty

Anketa

Podporujete záměr zbourat bývalý hotel Praha?

60.8%
(60.8%)
39.2%
(39.2%)
Jiní odborníci to ale vidí jinak. Hotel Praha již dříve opakovaně zkritizoval například architekt a historik architektury Zdeněk Lukeš, podle kterého to byla „pevnost pro funkcionáře KSČ“, hotel označil za průměrnou architekturu.

Proti tomu, aby byl hotel prohlášen kulturní památkou, se v Hospodářských novinách postavil architekt Ondřej Císler. „…celá řada staveb v sobě nerozlučně nese určité poselství. Nelze si odmyslet, z jakých pohnutek byly vystavěny, ať už se jedná o norimberské stadiony či Leninovo mauzoleum. Hotel Praha k těmto stavbám do značné míry patří. Byli povoláni vynikající architekti a umělci, aby oslavili mocné své doby a jejich vládu nad nemalou částí světa,“ uvedl mimo jiné.

Tiskový mluvčí skupiny PPF Radek Stavěl řekl, že objekt bývalého hotelu Praha koupila skupina PPF za účelem připojení k areálu Hadovka, kde vznikne škola Open Gate. „Na samotném místě budovy bývalého hotelu bude obnoven park, který tam byl před postavením hotelu komunistickou stranou v sedmdesátých letech. Park bude přístupný studentům Open Gate,“ řekl.


Autor: Anna Skálová

Návrh Metropolitního plánu je připraven k prvnímu kolu veřejného projednání

19. dubna 2018 ve 14:12

Od pondělí se veřejnost může seznámit s oficiální verzí návrhu Metropolitního plánu, nového územního plánu pro Prahu. Lidé si nyní plán mohou čtvrt roku prohlížet a připravit se na připomínkování. Připomínky k návrhu bude možné zasílat po dobu 30 dnů od...

Hlavní město přispěje k lepšímu vybavení Dětské kliniky Thomayerovy nemocnice

19. dubna 2018 v 08:49

Městská rada na úterním jednání souhlasila s poskytnutím dotace ve výši 4 920 tis. korun pražské Thomayerově nemocnici, která finanční prostředky použije na pořízení nového přístroje a vybavení pro Dětskou kliniku. Dotaci musí ještě schválit zastupitelstvo.

Na granty pro oblast životního prostředí o 25 milionů více než loni

18. dubna 2018 v 09:21

Městská rada včera projednala návrhy na udělení grantů na projekty ke zlepšení stavu životního prostředí hl. m. Prahy pro letošní rok. Jedná se celkem o 171 projektů od 103 žadatelů s celkovou částkou ve výši 45,59 mil. korun. V loňském roce bylo v grantovém řízení pro oblast životního prostředí...

Praha bude modernizovat městský rádiový systém. Zlepší se pokrytí i jeho bezpečnost

18. dubna 2018 v 08:16

Rada hlavního města Prahy včera souhlasila s rozvojem městského rádiového systému. Záměr na realizaci veřejné zakázky s názvem „Zvýšení spolehlivosti a zabezpečení Městského rádiového systému TETRA hl. m. Prahy – 2. etapa“ předloží primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová ke schválení...

V ulicích Prahy 6 budou informační stánky k Metropolitnímu plánu

18. dubna 2018 v 08:00

Chcete vědět více o Metropolitním plánu? Pak se neváhejte zastavit u informačních stánků Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha), které budou od začátku května až do konce června rozmístěny po městě.

Praha se opět zapojí do projektu bezplatných obědů

18. dubna 2018 v 07:27

Hlavní město Praha se i v letošním roce zapojí do projektu potravinové pomoci dětem ve vážné sociální nouzi v rámci Operačního programu potravinové a materiální pomoci, který spravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Podání žádosti na dnešním jednání odsouhlasila Rada hlavního...

Další články
Nahoru