dnes
Pátek - jasno
19°C
zítra
Sobota - jasno
16°C
pozítří
Neděle - skorojasno
14°C
Spor o bývalý hotel Praha: unikátní architektura, nebo relikt minulosti?
Budova bývalého hotelu Praha. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Spor o bývalý hotel Praha: unikátní architektura, nebo relikt minulosti?

Diskusi spustil záměr skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera zbourat budovu bývalého hotelu Praha na Hanspaulce a postavit na pozemku soukromou školu a park. Jedni jsou proti bourání – stavba pro ně představuje unikátní architekturu, která předběhla svou dobu. Pro druhé je to relikt předlistopadové minulosti.

Historie hotelu Praha

Bývalý hotel Praha se nachází v Sušické ulici na Hanspaulce, v pražských Dejvicích. Patří k němu rozsáhlá zahrada. Architektonická soutěž na návrh hotelu byla vypsána v roce 1971, vítězným se stal návrh architektů Jaroslava Paroubka, Arnošta Navátila, Radka Černého a Jana Sedláčka.

Výstavba byla zahájena v roce 1975, projekt vyšel na 800 milion korun. Hotel byl otevřen v květnu 1981 coby ubytovací zařízení tehdejší KSČ a vlády.

Po listopadu 1989 byl zpřístupněn veřejnosti, stal se majetkem hlavního města, ve správě jej měla Praha 6. Provozován tam byl pětihvězdičkový hotel.

Šestá městská část hotel prodala v roce 2002 – za 501 milionů korun jej koupila společnost Falcon Capital, která jej v lednu 2013 prodala kyperské společnosti Maraflex, jejíž majitel František Savov provoz hotelu ukončil. Poté hotel koupila skupina PPF.

Ministerstvo kultury odmítlo zahájit řízení o tom, že by bývalý hotel Praha měl být prohlášen kulturní památkou. Proti tomu podala stížnost skupina památkářů a jiných odborníků. Pod heslem „Vekslák bourá Prahu“ uskutečnili aktivisté protest proti případnému zbourání hotelu. Stavební odbor Prahy 6 k demolici zatím povolení nedal. Jak spor o osud hotelu dopadne? A jaké jsou na něj názory?

„K podnětu, aby byla stavba prohlášena kulturní památkou, se – vedle několika tuzemských odborníků především z řad památkářů – připojili i zahraniční odborníci: profesorka ze Zagrebu a profesor ze Spojených států,“ uvedl architekt Arnošt Navrátil, který je jedním z autorů hotelu a v současné době vyučuje na fakultě architektury.

Navrátil: Architektura hotelu předběhla dobu

K bývalému hotelu, který je vyroben výhradně z českého materiálu a na jehož stavbě se podíleli jen tuzemští mistři z řad stavařů, designerů či architektů, se podle jeho slov mnozí kritici architektury vyjadřují jako k architektuře, která „svým způsobem o několik let předběhla dobu“.

„Nazývají to tekoucí architekturou. To znamená, že koncept tvaru objektu byl iniciován terénem a vrstevnicemi. Jednotlivá podlaží podle názoru mnoha odborníků ve svém zakřivení reagují na terén, celý objekt je vyjádřen prostorovou vlnou, což je hlavní idea projektu, z které je architektura odvozena,“dodal. Jedinečnost je podle jeho slov dána i jednotou veškerých řemesel.

Podobně to vidí památkář Ladislav Zikmund-Lender, další z navrhovatelů hotelu Praha na kulturní památku. Nelíbí se mu argumenty pro bourání. „Za bourání se staví několik málo takzvaných odborníků, jejichž odborný kredit je velmi diskutabilní a kteří své argumenty staví na neznalosti a prokazatelných lžích, ať se jedná o konstrukční řešení hotelu, jeho kapacitu, dřívější hospodaření či současnou využitelnost,“ uvedl.

Na místě Prahy má být park pro studenty

Anketa

Podporujete záměr zbourat bývalý hotel Praha?

60.8%
(60.8%)
39.2%
(39.2%)
Jiní odborníci to ale vidí jinak. Hotel Praha již dříve opakovaně zkritizoval například architekt a historik architektury Zdeněk Lukeš, podle kterého to byla „pevnost pro funkcionáře KSČ“, hotel označil za průměrnou architekturu.

Proti tomu, aby byl hotel prohlášen kulturní památkou, se v Hospodářských novinách postavil architekt Ondřej Císler. „…celá řada staveb v sobě nerozlučně nese určité poselství. Nelze si odmyslet, z jakých pohnutek byly vystavěny, ať už se jedná o norimberské stadiony či Leninovo mauzoleum. Hotel Praha k těmto stavbám do značné míry patří. Byli povoláni vynikající architekti a umělci, aby oslavili mocné své doby a jejich vládu nad nemalou částí světa,“ uvedl mimo jiné.

Tiskový mluvčí skupiny PPF Radek Stavěl řekl, že objekt bývalého hotelu Praha koupila skupina PPF za účelem připojení k areálu Hadovka, kde vznikne škola Open Gate. „Na samotném místě budovy bývalého hotelu bude obnoven park, který tam byl před postavením hotelu komunistickou stranou v sedmdesátých letech. Park bude přístupný studentům Open Gate,“ řekl.


Autor: Anna Skálová

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

Dnes v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

Včera v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

Včera v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Zrekonstruované veřejné WC na Moskevské

17. října 2018 v 10:20

Městská část Praha 10 od 1. října otevřela nově zrekonstruované veřejné WC na Moskevské ulici pod Vršovickým zámečkem.

Další články
Nahoru