Dnes Pátek - obcasny-dest 18°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Spolupráce Středočeského kraje a Prahy bude dál hlavně ve školství a dopravě
Členové vedení Prahy a Středočeského kraje společně oznamují výsledky jednání novinářům. Foto: MHMP

Spolupráce Středočeského kraje a Prahy bude dál hlavně ve školství a dopravě

Praha a Středočeský kraj budou pokračovat ve spolupráci zejména v dopravě a školství. V dopravě půjde například o budování veřejné dopravy propojující hlavní město s okolím, ve školství mimo jiné o spolupráci při budování školských kapacit nebo úpravách v oborové skladbě středního školství. Novinářům to v úterý po společném jednání rady hlavního města a kraje řekli členové vedení obou samospráv.

V Rezidenci primátora hl. m. Prahy na Mariánském náměstí se v uskutečnilo společné jednání Rady hl. m. Prahy a Středočeského kraje. Představitelé obou samospráv řešili otázky, které se týkaly například oblasti dopravy nebo aktuálních témat ve školství. Touto spoluprací tak dále navazují na loni podepsané Memorandum o vzájemné spolupráci.  

„Vazba se Středočeským krajem fungovala a funguje. Již dříve uzavřené memorandum budeme i nadále naplňovat a možná jej ještě doplníme. Máme společné problémy, svým způsobem společné obyvatele – řada jich přejíždí za studiem, prací či bydlením – a hledáme i společná řešení,“ řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). 

„Navázat na dobrou spolupráci se Středočeským krajem bych chtěl také v oblastech, které jako primátor mám v gesci. V oblasti bezpečnosti například u dobrovolných hasičů, kde se ti středočeští nedávno zapojili do protipovodňových cvičení v Praze-Chuchli. U kyberbezpečnosti jde o společné přípravy na riziko blackoutu, v oblasti energetiky se pak jedná o zvyšování soběstačnosti, úspor a úrovně energetické bezpečnosti Prahy i Středočeského kraje,“ pokračoval.  

„Považuji za nutnost, aby Středočeský kraj a hlavní město spolupracovaly, protože to jsou opravdu propojené nádoby. Nejintenzivnější je spolupráce zejména v oblasti školství, veřejné dopravy a spolupracujeme i na poli integrovaného záchranného systému, intenzivní je to zvláště u zdravotnické záchranné služby. A spolupráce funguje i v oblasti krizového řízení a bezpečnosti,“ sdělila hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN), která zdůraznila, že do Prahy denně dojíždí na 300 000 Středočechů.  

Cílem setkání bylo navázat na dosavadní spolupráci mezi hlavním městem Středočeským krajem a dále ji prohlubovat. Důvodem tohoto kroku je vzájemná provázanost v mnoha oblastech i velký pohyb obyvatel mezi oběma regiony, neboť dohromady tyto celky tvoří jeden metropolitní region.  

Obě strany se v primátorské rezidenci konkrétně dohodly na pokračující spolupráci zejména v dopravě a školství. V první z těchto oblastí se například jedná o budování veřejné dopravy propojující hlavní město s okolím.  

„Společné dopravní projekty mezi Prahou a Středočeským krajem považujeme za zásadní pro kvalitní rozvoj obou oblastí. Budeme stavět například novou tramvajovou trať do Zdib. Zanedlouho budeme podávat žádost o územní rozhodnutí. Na výstavbu této trati bychom rádi využili i peníze z evropských dotačních titulů.  Připravuje se také nová trolejbusová trať do Brandýsa, která povede z Českomoravské. Tou se cestující svezu o něco dříve, měla by mít délku až 22 kilometrů,” sdělil náměstek primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib (ODS).  

Jeho středočeský kolega Petr Borecký (STAN) dodal, že trať do Zdib by mohla stát v roce 2028. Náklady na stavbu budou asi 2,5 miliardy korun a 85 procent by mohlo jít z fondů EU. Trať do Brandýsa by mohla být zprovozněna již v roce 2026.

V oblasti školství je pak prioritou Prahy a Středočeského kraje především spolupráce při budování školských kapacit nebo při úpravách v oborové skladbě středního školství.Klíčová je taktéž spolupráce Středočeského kraje a Prahy ohledně kapacit na středních školách. Víme, že nemalé procento žáků ze středních Čech se hlásí na střední školy v Praze, je proto stěžejní na tuto situaci pružně reagovat. Praha se zasazuje o to, aby kapacity v budoucích letech dokázaly pojmout všechny žáky, kteří chtějí studovat v Praze, prvním krokem je ale určitě zdigitalizovat celý proces přijímacího řízení tak, abychom měli lepší přehled kde a jaké kapacity doplnit,“ uvedl pražský radní pro oblast školství Antonín Klecanda (STAN). 

Představitelé Prahy a Středočeského kraje v lednu podepsali memorandum o spolupráci, které se týká kvality života obyvatel, technické a dopravní infrastruktury, životního prostředí, školství a dalších oblastí. „Možná, že ho v některých bodech ještě doplníme,“ řekl nyní Svoboda.


Autor: puc

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Včera ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Novým zastupitelem Prahy 4 je Dvořák, nahradil Vansu

Včera v 09:30

Novým zastupitelem Prahy 4 se stal Ladislav Dvořák ve funkci nahradil již bývalého zastupitele a někdejšího místostarostu Tibora Vansu (oba Piráti), uvedla ČTK. Slib zastupitele na úvod středečního zasedání Dvořák složil do rukou starosty Ondřeje Kubína (ODS). Piráti jsou v zastupitelstvu...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

20. září 2023 v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru