Dnes Čtvrtek - zatazeno 15°C
Zítra Pátek - bourky 13°C
Čtvrtek 30. 5. 2024
Svátek má Ferdinand
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Spolupráce Středočeského kraje a Prahy bude dál hlavně ve školství a dopravě
Členové vedení Prahy a Středočeského kraje společně oznamují výsledky jednání novinářům. Foto: MHMP

Spolupráce Středočeského kraje a Prahy bude dál hlavně ve školství a dopravě

Praha a Středočeský kraj budou pokračovat ve spolupráci zejména v dopravě a školství. V dopravě půjde například o budování veřejné dopravy propojující hlavní město s okolím, ve školství mimo jiné o spolupráci při budování školských kapacit nebo úpravách v oborové skladbě středního školství. Novinářům to v úterý po společném jednání rady hlavního města a kraje řekli členové vedení obou samospráv.

V Rezidenci primátora hl. m. Prahy na Mariánském náměstí se v uskutečnilo společné jednání Rady hl. m. Prahy a Středočeského kraje. Představitelé obou samospráv řešili otázky, které se týkaly například oblasti dopravy nebo aktuálních témat ve školství. Touto spoluprací tak dále navazují na loni podepsané Memorandum o vzájemné spolupráci.  

„Vazba se Středočeským krajem fungovala a funguje. Již dříve uzavřené memorandum budeme i nadále naplňovat a možná jej ještě doplníme. Máme společné problémy, svým způsobem společné obyvatele – řada jich přejíždí za studiem, prací či bydlením – a hledáme i společná řešení,“ řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). 

„Navázat na dobrou spolupráci se Středočeským krajem bych chtěl také v oblastech, které jako primátor mám v gesci. V oblasti bezpečnosti například u dobrovolných hasičů, kde se ti středočeští nedávno zapojili do protipovodňových cvičení v Praze-Chuchli. U kyberbezpečnosti jde o společné přípravy na riziko blackoutu, v oblasti energetiky se pak jedná o zvyšování soběstačnosti, úspor a úrovně energetické bezpečnosti Prahy i Středočeského kraje,“ pokračoval.  

„Považuji za nutnost, aby Středočeský kraj a hlavní město spolupracovaly, protože to jsou opravdu propojené nádoby. Nejintenzivnější je spolupráce zejména v oblasti školství, veřejné dopravy a spolupracujeme i na poli integrovaného záchranného systému, intenzivní je to zvláště u zdravotnické záchranné služby. A spolupráce funguje i v oblasti krizového řízení a bezpečnosti,“ sdělila hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN), která zdůraznila, že do Prahy denně dojíždí na 300 000 Středočechů.  

Cílem setkání bylo navázat na dosavadní spolupráci mezi hlavním městem Středočeským krajem a dále ji prohlubovat. Důvodem tohoto kroku je vzájemná provázanost v mnoha oblastech i velký pohyb obyvatel mezi oběma regiony, neboť dohromady tyto celky tvoří jeden metropolitní region.  

Obě strany se v primátorské rezidenci konkrétně dohodly na pokračující spolupráci zejména v dopravě a školství. V první z těchto oblastí se například jedná o budování veřejné dopravy propojující hlavní město s okolím.  

„Společné dopravní projekty mezi Prahou a Středočeským krajem považujeme za zásadní pro kvalitní rozvoj obou oblastí. Budeme stavět například novou tramvajovou trať do Zdib. Zanedlouho budeme podávat žádost o územní rozhodnutí. Na výstavbu této trati bychom rádi využili i peníze z evropských dotačních titulů.  Připravuje se také nová trolejbusová trať do Brandýsa, která povede z Českomoravské. Tou se cestující svezu o něco dříve, měla by mít délku až 22 kilometrů,” sdělil náměstek primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib (ODS).  

Jeho středočeský kolega Petr Borecký (STAN) dodal, že trať do Zdib by mohla stát v roce 2028. Náklady na stavbu budou asi 2,5 miliardy korun a 85 procent by mohlo jít z fondů EU. Trať do Brandýsa by mohla být zprovozněna již v roce 2026.

V oblasti školství je pak prioritou Prahy a Středočeského kraje především spolupráce při budování školských kapacit nebo při úpravách v oborové skladbě středního školství.Klíčová je taktéž spolupráce Středočeského kraje a Prahy ohledně kapacit na středních školách. Víme, že nemalé procento žáků ze středních Čech se hlásí na střední školy v Praze, je proto stěžejní na tuto situaci pružně reagovat. Praha se zasazuje o to, aby kapacity v budoucích letech dokázaly pojmout všechny žáky, kteří chtějí studovat v Praze, prvním krokem je ale určitě zdigitalizovat celý proces přijímacího řízení tak, abychom měli lepší přehled kde a jaké kapacity doplnit,“ uvedl pražský radní pro oblast školství Antonín Klecanda (STAN). 

Představitelé Prahy a Středočeského kraje v lednu podepsali memorandum o spolupráci, které se týká kvality života obyvatel, technické a dopravní infrastruktury, životního prostředí, školství a dalších oblastí. „Možná, že ho v některých bodech ještě doplníme,“ řekl nyní Svoboda.


Autor: puc

Zastupitelstvo Prahy 9 se sejde na šestém zasedání

Dnes v 17:26

V úterý 4. června se bude od 14 hodin konat v zasedací místnosti v nové budově radnice v Sokolovské ulici 6. zasedání Zastupitelstva MČ Praha .

Městské části budou moci ovlivňovat technické řešení trasy vysokorychlostní železnice

Včera v 18:52

Na jednání pražského zastupitelstva byly minulý týden ve čtvrtek projednávány i body důležité pro Prahu 15. Městská část o tom informovala na sociálních sítích.

Konal se již desátý ročník mezinárodního sympozia

Včera v 07:55

V uplynulém týdnu se ve dnech 23. a 24. května již podesáté setkali odborníci z celého světa k diskusi nad tématy udržitelného konceptu dopravy, kvality života a dalších oblastí spojených s chytrými městy. Konalo se sympozium Smart Cities Symposium Prague 2024 (SCSP).

Dotační program Prahy 15 pro sociální oblast

Včera v 07:07

Praha 15 vyhlásila dotační program pod názvem „MČ Praha 15 pro sociální oblast 2024“. Dotace se vztahuje na pomoc dětem a mládeži, pomoc seniorům, pomoc osobám se zdravotním postižením a ostatní služby a činnosti v oblasti sociální prevence.

Další články
Nahoru