dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Spolupráce s městem vázne, hasiči mají zastaralou techniku. Část je na hraně životnosti
Ilustrační foto: Milan Pacík / HZS Praha

Spolupráce s městem vázne, hasiči mají zastaralou techniku. Část je na hraně životnosti

Pražským hasičům (HZS) chybí na obnovu zastaralé techniky a vybavení přes čtvrt miliardy korun. Dalších 150 milionů korun by potřebovali na tři nové výjezdové stanice. Na rozdíl od ostatních krajů nemohou čerpat peníze z EU, chtějí proto o podpoře jednat s městem. Rozpočet pražských hasičů pro letošní rok činí 625 milionů korun.

Provoz krajských hasičů z většiny platí ministerstvo vnitra, část jde také z fondu zábrany škod a od pojišťoven za likvidaci dopravních nehod. V ostatních krajích přispívá pravidelně i kraj.

„Tento způsob financování není v hlavním městě Praze systémově a pravidelně nastaven," píše se v analýze. Hasiči z ostatních krajů z EU získali od roku 2013 v průměru 155 milionů korun.

„Rádi bychom nastavili užší spolupráci s městem na úrovni koncepčního a systémového plánování v oblasti zajištění bezpečnosti občanů a požární ochrany," řekl ČTK ředitel pražských hasičů Roman Hlinovský. V analýze hasiči navrhují, aby se pravidelně po pěti letech nakupovala nová technika a stará se převáděla na jednotky dobrovolných hasičů.

Část techniky je podle hasičů na hraně životnosti. „Stáří techniky má dopad na její spolehlivost při zásahu, dochází k selhávání zásahové mobilní požární techniky a technických prostředků," píše se v dokumentu.

Kritický je podle hasičů především stav cisternových automobilových stříkaček a automobilových žebříků. „V současné době jsou mimo provoz dvě z 11 velkoobjemových stříkaček a dva automobilové žebříky," uvádí analýza. V Praze tak hasičům chybí padesátimetrový žebřík. Na nutné opravy této techniky potřebují hasiči 16,8 milionu korun.

Aby se deficit financování z posledních let vyrovnal, potřebují pražští hasiči podle analýzy 11 nových stříkaček, dva automobilové žebříky či vyprošťovací automobil a kontejner. Ze speciální techniky pak například plynový chromatograf nebo 40 protichemických obleků.

Loni podle HZS uchránili při požárech majetek v hodnotě 444 milionů korun. Požáry tvoří jen necelou pětinu zásahů. Podle analýzy tak celková částka za uchráněné hodnoty může být řádově vyšší.

hasici-financovani-nahled


Další články
Nahoru