Dnes Neděle - zatazeno 9°C
Zítra Pondělí - polojasno 4°C
Neděle 2. 4. 2023
Svátek má Erika
Velikonoce
Tipy na pražské velikonoční akce pro děti i dospělé
SPOLU: Zjistili jsme další okolnosti k prodeji cenných lysolajských pozemků
Pražští zastupitelé se naposledy v tomto volebním období sejdou za dva týdny. Volební koalice SPOLU bude chtít řešit prodej lysolajských pozemků. Foto: archiv

SPOLU: Zjistili jsme další okolnosti k prodeji cenných lysolajských pozemků

Koalice SPOLU (ODS + TOP 09 + KDU-ČSL) tvrdí, že se objevily nové okolnosti v kauze prodeje cenných lysolajských pozemků. Co k tomu řekli poslanec, pražských zastupitel a lídr koalice SPOLU v metropoli Bohuslav Svoboda a radní Hana Kordová Marvanová?

Předseda hnutí Praha Sobě Jan Čižinský společně s Piráty a STAN připravili Prahu o pozemky určené na výstavbu Domu pro seniory a sociálního bydlení, k tomu navíc se ztrátou pro Prahu, která mohla dosáhnout až 100 milionů korun. S tímto odvážným tvrzením vystoupili dnes před novináře zástupci koalice SPOLU (ODS + TOP 09 + KDU + KDU ČSL), konkrétně lídr koalice a kandidát na primátora Bohuslav Svoboda (ODS) a pražská radní Hana Kordová Marvanová (nez.).

Podle koalice se zároveň objevily nové skutečnosti, které odhalují napojení sponzorů občanské kandidátky Praha Sobě a hnutí STAN na tyto nevýhodné prodeje lysolajských pozemků.

„Vedení magistrátu kauzu i přes řadu upozornění několik let ignorovalo. Praha doteď kvůli podivnému převodu pozemků nepodala ani trestní oznámení, proto SPOLU vyzývá vedení magistrátu k tomuto kroku,“ uvedla koalice v tiskové zprávě.

Podle koalice nyní již bývalý starosta Lysolají Petr Hlubuček (STAN) slíbil, že na nich postaví domov pro seniory. Tento záměr údajně prezentoval na Výboru pro hospodářskou politiku již v roce 2012 a pro tento projekt prezentoval firmu AG Development jako svého strategického partnera. „Tato firma patří pod společnost bpd partners, za kterou stojí Petr Pudil, Vasil Bobela a Jan Dobrovský,“ uvedla SPOLU.

„V roce 2014, tedy ještě před volbami, Praha odsouhlasila svěření pozemků s podmínkami, že pozemek nesmí prodat a že na něm postaví domov pro seniory. Dva roky poté se ale Petr Hlubuček obrací na hlavní město Praha s žádostí o to, aby mohl oproti původnímu schválenému záměru pozemky prodat společnosti DALAVRIEN, patřící do skupiny Landia,“ sdělila SPOLU.

„Přestože ODS i TOP 09 proti tomuto prodeji hlasovaly, i díky hlasům Jana Čižinského a Pirátů na zastupitelstvu prochází prodej těchto pozemků za kupní cenu 100 milionů korun, a to na základě posudku firmy Equita Consuting, která cenu pozemků odhaduje na 79,4 milionů korun, tedy 2210 za metr čtvereční. Zcela příznačný je i fakt, že ta samá firma dělala posudek i pro DPP v kauze jízdenek a kvůli kterému nebyla po Ivo Rittigovi a spol. nakonec vymáhána škoda. Zanedlouho poté hnutí Jana Čižinského získalo od firmy bpd partners, která spolu s Landií hraje v transakcích s pozemky významnou roli, sponzorský dar v hodnotě jeden milion korun,“ uvedla manažerka pražské ODS Lenka Mottlová.

„Považuji za nepřijatelné, aby Praha nadále přicházela o cenné pozemky, na kterých může vznikat dostupné bydlení pro seniory, rodiny s dětmi nebo mladé rodiny a dále občanská vybavenost a zeleň. Kauzám jako jsou Lysolaje, je třeba zabránit. Případ nevýhodného prodeje rozsáhlých stavebních pozemků developerovi, který prosadil starosta Lysolají Petr Hlubuček, je v rozporu se zájmem Prahy. Zároveň je alarmující, že pozemek byl prodán za výrazně nevýhodnou cenu pro město,“ uvedla radní pro legislativu, veřejnou správu a podporu bydlení Hana Kordová Marvanová.

„Jedná se nejenom o ekonomické, ale také o morální selhání všech těch, kteří tyto prodeje odhlasovali. A připadá mi opravdu paradoxní, že předseda hnutí Praha Sobě Jan Čižinský společně s Piráty se nyní dušují, že jsou garancí toho, že nebudou městský majetek prodávat nevýhodně. Obviňují ostatní a prezentují se, že by to nikdy nedopustili. Přitom to byla naopak ODS a TOP 09, která při hlasování o prodeji pozemku v Lysolajích s tím nesouhlasila. Má kolegyně Alexandra Udženija už v roce 2012 rozporovala, jakým způsobem bude MČ Praha-Lysolaje financovat výstavbu nového domu pro seniory a jak bude garantováno, že na pozemku skutečně proběhne jeho výstavba,“ doplnil kandidát na primátora Bohuslav Svoboda.

Za zmínku podle něj stojí i okolnosti samotného prodeje, kdy Městská část Praha-Lysolaje nevypsala žádné výběrové řízení a pozemky prodala společnosti DALAVRIEN.

„Znalci privatizací této náhodě říkají ,kouzlo exkluzivity´ – tedy, že se nekoná soutěž, ale rozhodnutí o prodeji musí být zdůvodněno. V tomto případě byl důvodem fakt, že společnost DALAVRIEN už vlastní sousední pozemek. Nutno dodat, že tento pozemek získala krátce před transkakcí od AG development (bpd partners). Přitom bpd partners, její podřízené firmy a její manažeři jako fyzické osoby sponzorují hnutí STAN a Prahu Sobě,“ podotkl Svoboda.

„Případ prodeje pozemků v Lysolajích je nutné vyšetřit, zejména jak k tomuto prodeji mohlo dojít, když při svěření pozemků MČ Praha-Lysolaje v roce 2014 byla stanovena podmínka, že pozemek se nesmí prodat a proč tato podmínka byla hlasováním zastupitelstva v roce 2017 zrušena. Navíc okolnosti prodeje provázejí již od roku 2012 podezřelé okolnosti, což by mělo být rovněž vyšetřeno. Jedině tak bude možné zjistit, kdo za celou kauzu odpovídá, vyvodit z odpovědnosti důsledky a požadovat náhradu škody,“ řekla radní Hana Kordová Marvanová.

„Město se musí bránit. Proto budu na zářijovém zastupitelstvu požadovat, abychom přijali usnesení, kterým bude radní Hana Kordová Marvanová ve spolupráci s odborem právní podpory Magistrátu hlavního města Prahy zmocněna připravit nejen příslušná trestní oznámení, ale i podnět na kontrolní výbor, který by si měl pozvat aktéry, kteří tyto prodeje umožnili a odsouhlasili. Je naší povinností tento podvod na Pražanech vyšetřit,“ uzavřel Bohuslav Svoboda.


Autor: Hla

Primátor přivítal delegaci z Kjóta

Dnes ve 13:40

Ve čtvrtek 30. března čtvrtek přivítal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) ve své rezidenci čtyřčlennou delegaci z japonského Kjóta, které je od roku 1996 partnerským městem české metropole. Delegaci tvořili Sayoko Matsumoto (ředitelka projektu Do You Kyoto), Yatsuka Katoaka (manažerka...

Svoboda v Praze 10. Primátor se chystá navštívit i další městské části

30. března 2023 ve 21:30

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) vyrazil na svou první cestu po městských částech. V Praze 10 se setkal s vedením radnice, prohlédl si zrekonstruovanou Základní školu V Olšinách a debatoval s žáky. Informoval se také o stavu výstavby nové budovy Mateřské školy Bajkalská a navštívil Čapkovu vilu....

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

23. března 2023 ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Další články
Nahoru