Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - snih -1°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
SPOLU: Zjistili jsme další okolnosti k prodeji cenných lysolajských pozemků
Pražští zastupitelé se naposledy v tomto volebním období sejdou za dva týdny. Volební koalice SPOLU bude chtít řešit prodej lysolajských pozemků. Foto: archiv

SPOLU: Zjistili jsme další okolnosti k prodeji cenných lysolajských pozemků

Koalice SPOLU (ODS + TOP 09 + KDU-ČSL) tvrdí, že se objevily nové okolnosti v kauze prodeje cenných lysolajských pozemků. Co k tomu řekli poslanec, pražských zastupitel a lídr koalice SPOLU v metropoli Bohuslav Svoboda a radní Hana Kordová Marvanová?

Předseda hnutí Praha Sobě Jan Čižinský společně s Piráty a STAN připravili Prahu o pozemky určené na výstavbu Domu pro seniory a sociálního bydlení, k tomu navíc se ztrátou pro Prahu, která mohla dosáhnout až 100 milionů korun. S tímto odvážným tvrzením vystoupili dnes před novináře zástupci koalice SPOLU (ODS + TOP 09 + KDU + KDU ČSL), konkrétně lídr koalice a kandidát na primátora Bohuslav Svoboda (ODS) a pražská radní Hana Kordová Marvanová (nez.).

Podle koalice se zároveň objevily nové skutečnosti, které odhalují napojení sponzorů občanské kandidátky Praha Sobě a hnutí STAN na tyto nevýhodné prodeje lysolajských pozemků.

„Vedení magistrátu kauzu i přes řadu upozornění několik let ignorovalo. Praha doteď kvůli podivnému převodu pozemků nepodala ani trestní oznámení, proto SPOLU vyzývá vedení magistrátu k tomuto kroku,“ uvedla koalice v tiskové zprávě.

Podle koalice nyní již bývalý starosta Lysolají Petr Hlubuček (STAN) slíbil, že na nich postaví domov pro seniory. Tento záměr údajně prezentoval na Výboru pro hospodářskou politiku již v roce 2012 a pro tento projekt prezentoval firmu AG Development jako svého strategického partnera. „Tato firma patří pod společnost bpd partners, za kterou stojí Petr Pudil, Vasil Bobela a Jan Dobrovský,“ uvedla SPOLU.

„V roce 2014, tedy ještě před volbami, Praha odsouhlasila svěření pozemků s podmínkami, že pozemek nesmí prodat a že na něm postaví domov pro seniory. Dva roky poté se ale Petr Hlubuček obrací na hlavní město Praha s žádostí o to, aby mohl oproti původnímu schválenému záměru pozemky prodat společnosti DALAVRIEN, patřící do skupiny Landia,“ sdělila SPOLU.

„Přestože ODS i TOP 09 proti tomuto prodeji hlasovaly, i díky hlasům Jana Čižinského a Pirátů na zastupitelstvu prochází prodej těchto pozemků za kupní cenu 100 milionů korun, a to na základě posudku firmy Equita Consuting, která cenu pozemků odhaduje na 79,4 milionů korun, tedy 2210 za metr čtvereční. Zcela příznačný je i fakt, že ta samá firma dělala posudek i pro DPP v kauze jízdenek a kvůli kterému nebyla po Ivo Rittigovi a spol. nakonec vymáhána škoda. Zanedlouho poté hnutí Jana Čižinského získalo od firmy bpd partners, která spolu s Landií hraje v transakcích s pozemky významnou roli, sponzorský dar v hodnotě jeden milion korun,“ uvedla manažerka pražské ODS Lenka Mottlová.

„Považuji za nepřijatelné, aby Praha nadále přicházela o cenné pozemky, na kterých může vznikat dostupné bydlení pro seniory, rodiny s dětmi nebo mladé rodiny a dále občanská vybavenost a zeleň. Kauzám jako jsou Lysolaje, je třeba zabránit. Případ nevýhodného prodeje rozsáhlých stavebních pozemků developerovi, který prosadil starosta Lysolají Petr Hlubuček, je v rozporu se zájmem Prahy. Zároveň je alarmující, že pozemek byl prodán za výrazně nevýhodnou cenu pro město,“ uvedla radní pro legislativu, veřejnou správu a podporu bydlení Hana Kordová Marvanová.

„Jedná se nejenom o ekonomické, ale také o morální selhání všech těch, kteří tyto prodeje odhlasovali. A připadá mi opravdu paradoxní, že předseda hnutí Praha Sobě Jan Čižinský společně s Piráty se nyní dušují, že jsou garancí toho, že nebudou městský majetek prodávat nevýhodně. Obviňují ostatní a prezentují se, že by to nikdy nedopustili. Přitom to byla naopak ODS a TOP 09, která při hlasování o prodeji pozemku v Lysolajích s tím nesouhlasila. Má kolegyně Alexandra Udženija už v roce 2012 rozporovala, jakým způsobem bude MČ Praha-Lysolaje financovat výstavbu nového domu pro seniory a jak bude garantováno, že na pozemku skutečně proběhne jeho výstavba,“ doplnil kandidát na primátora Bohuslav Svoboda.

Za zmínku podle něj stojí i okolnosti samotného prodeje, kdy Městská část Praha-Lysolaje nevypsala žádné výběrové řízení a pozemky prodala společnosti DALAVRIEN.

„Znalci privatizací této náhodě říkají ,kouzlo exkluzivity´ – tedy, že se nekoná soutěž, ale rozhodnutí o prodeji musí být zdůvodněno. V tomto případě byl důvodem fakt, že společnost DALAVRIEN už vlastní sousední pozemek. Nutno dodat, že tento pozemek získala krátce před transkakcí od AG development (bpd partners). Přitom bpd partners, její podřízené firmy a její manažeři jako fyzické osoby sponzorují hnutí STAN a Prahu Sobě,“ podotkl Svoboda.

„Případ prodeje pozemků v Lysolajích je nutné vyšetřit, zejména jak k tomuto prodeji mohlo dojít, když při svěření pozemků MČ Praha-Lysolaje v roce 2014 byla stanovena podmínka, že pozemek se nesmí prodat a proč tato podmínka byla hlasováním zastupitelstva v roce 2017 zrušena. Navíc okolnosti prodeje provázejí již od roku 2012 podezřelé okolnosti, což by mělo být rovněž vyšetřeno. Jedině tak bude možné zjistit, kdo za celou kauzu odpovídá, vyvodit z odpovědnosti důsledky a požadovat náhradu škody,“ řekla radní Hana Kordová Marvanová.

„Město se musí bránit. Proto budu na zářijovém zastupitelstvu požadovat, abychom přijali usnesení, kterým bude radní Hana Kordová Marvanová ve spolupráci s odborem právní podpory Magistrátu hlavního města Prahy zmocněna připravit nejen příslušná trestní oznámení, ale i podnět na kontrolní výbor, který by si měl pozvat aktéry, kteří tyto prodeje umožnili a odsouhlasili. Je naší povinností tento podvod na Pražanech vyšetřit,“ uzavřel Bohuslav Svoboda.


Autor: Hla

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou 12. prosince

28. listopadu 2023 ve 21:48

Již šesté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 se bude konat v úterý 12. prosince v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Začátek bude v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17:30 hodin.

Na radnici Prahy 13 se konal Sněm starostů, řešil parkování i bezpečnost

27. listopadu 2023 v 09:31

V pátek 24. listopadu se na pozvání starosty Prahy 13 Davida Vodrážky (ODS) v prostorách tamní radnice uskutečnilo setkání starostů pražských městských částí 1 až 57. Předmětem jednání starostů a jejich zástupců byla dvě aktuální témata – bezpečnost a nová parkovací vyhláška na území hlavního...

Primátor Svoboda navštívil Prahu 2

26. listopadu 2023 ve 20:01

Prahu 2 ve středu navštívil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Na úvod setkání primátorovi představil starosta druhé městské části Jan Korseska (ODS) vize a plány, které Prahu 2 v budoucnu čekají.

Průkopnický etický kodex zastupitele přijala Praha 6

14. listopadu 2023 v 18:18

Zastupitelstvo Prahy 6 má etický kodex již od roku 2017. Nyní jej ovšem zdokonalilo a stalo se tak jedním z prvních u nás, které ve své praxi taková pravidla využívá.

Mladé ANO má v Praze nové vedení

12. listopadu 2023 v 07:35

Zástupci organizace Mladé ANO si nedávno na svém oblastním sněmu zvolili nové vedení Prahy. Předsedou se stal 21letý Adam Knedlhans, 1. místopředsedou Jan Klusoň, místopředsedy pak Aneta Hejrovská, Barbora Durdíková a Michal Baštecký.

V Praze 11 bude jednat Výbor pro územní rozvoj

9. listopadu 2023 v 11:29

Již 9. jednání Výboru pro územní rozvoj zastupitelstva Prahy 11 se bude konat ve čtvrtek 30. listopadu od 18 hodin v budově Úřadu MČ Praha 11 v Ocelíkově ulici 672/1. Pro bližší informace je potřeba sledovat web městské části www.praha11.cz.

Radní Prahy 1 projednali podporu oprav památek

8. listopadu 2023 v 19:39

V úterý 7. listopadu se uskutečnila 41. schůze rady MČ Praha 1. Radní přijali celkem 39 usnesení. Šlo například o podporu oprav památek.

Zastupitelé Prahy 6 se sejdou na osmém zasedání

6. listopadu 2023 ve 23:32

8. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6 v tomto volebním období se uskuteční 13. listopadu od 10 hodin v Hotelu DAP na Vítězném náměstí.

Celkem 33 usnesení schválili radní Prahy 1 na poslední říjnové schůzi

2. listopadu 2023 v 18:17

Během 39. schůze Rady MČ Praha 1, která se konala v úterý 31. října, bylo schváleno cekem 33 usnesení.  

Další články
Nahoru