Dnes Úterý - zatazeno 5°C
Zítra Středa - zatazeno 5°C
Úterý 29. 11. 2022
Svátek má Zina
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
KomentářeVolby 2022

SPOLU: Stabilní koalici nelze postavit s partnerem, který vás nerespektuje

Navzdory snaze koalice SPOLU jednat s potencionálním koaličním partnerem s respektem, nejsou Piráti, kteří skončili ve volebním klání na třetím místě, s rozdílem 1 648 298 hlasů, ochotni respektovat výsledek voleb. Šance dojít k dohodě se kvůli tomu komplikuje. Tak zní závěry z třetího jednání s Pirátskou stranou, které proběhlo dnes odpoledne na Magistrátu hlavního města Prahy.

Ani dnešní jednání s Pirátskou stranou bohužel nepřineslo posun v nalezení nejlepšího řešení pro budoucnost hlavního města. Jednání komplikují především dvě věci. Tou první jsou personální požadavky, kterým Piráti, zdá se, přikládají větší význam než samotnému programu. 

„Zodpovědný přístup k vyjednání pevné, transparentní a stabilní koalice vede nejdříve přes programovou shodu. Jakmile si to uvědomí i Piráti, a přestanou primárně řešit, kdo na jakém křesle v radě města usedne a budou se společně s námi soustředit na programové průniky, zcela jistě se v jednání o případné koalici posuneme dál,“ uvedl kandidát na primátora Bohuslav Svoboda.

Kromě personálních výhrad, zástupci Pirátské strany zpochybňují i to, že by SPOLU jako vítěz voleb mělo obsadit post primátora. „Koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) volby vyhrála, a tím pádem jde volba primátora za ní. Očekával bych, že to bude případný koaliční partner respektovat. Stejně jako my respektujeme jejich právo, aby si do případných pozic v městské radě nominovali toho, koho považují za nejlepšího a jsme připraveni takového člověka podpořit,“ řekl místopředseda ODS Zdeněk Zajíček.

Druhým problémem, který jednání komplikuje a případnou dohodu oddaluje, jsou pak vnitřní pravidla Pirátské strany – tedy, že finální schválení potenciální koaliční smlouvy může proběhnout až po hlasování a schválení na jejich Pirátském fóru.

„Pokud má koalice fungovat, musíme si věřit a respektovat se. Pokud nám ale druhá strana vnucujeme svá pravidla, aniž by hledala cesty ke kompromisu, nelze na takových základech postavit stabilní a funkční koalici. Pokud se Piráti chtějí podílet na pražské vládě a pokračovat v projektech, které započali, měli by akceptovat rozhodnutí voličů, kteří si své zástupce do hlavního města jasně zvolili, a ne stále vytvářet bariéry. Náš volič očekává, že splníme maximum z našeho programu, a ne plnění pirátských podmínek a pravidel. A je to náš volič, kterému budeme předkládat účty za naši činnost, nikoli naše politická konkurence,“ uzavřel předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil.

Tisková zpráva koalice SPOLU


Piráti: Odmítáme odsun klientů sociálních služeb daleko od jejich rodin v Praze

24. listopadu 2022 v 11:48

Piráti na pražském magistrátu plně podporují modernizaci péče o Pražany se zdravotním postižením a odmítají politické snahy, které jdou přesně opačným směrem. Zároveň považují za důležité pokračovat v transformaci sociálních služeb, která začala v uplynulém volebním období. V tiskové zprávy to...

Komentář: Na zastupitelstvu 3. října by se už mělo něco stát

31. října 2022 ve 22:37

Dohadování o koalici na pražském magistrátu připomíná grotesku, Pražané se v tom už nevyznají. Vyhrála koalice SPOLU, my to respektujeme a čekáme, jak se vítěz rozhodne ohledně složení. SPOLU říká, že chce koalici na vládním půdorysu. Ukazuje se, že to je nesmyslný požadavek vedení stran,...

SPOLU pro Prahu: Radní na poslední chvíli předkládají neopřipomínkované tisky

31. října 2022 ve 22:00

Koalice SPOLU pro Prahu důrazně vyzývá současnou Radu hl. m. Prahy, aby nepředkládala, nejednala a nehlasovala pro zásadní tisky, o kterých má rozhodovat až nově sestavená rada s mandátem z proběhlých voleb.

Aliance stability: Menšinová rada SPOLU podporovaná hnutím ANO by posílila prezidentské ambice Babiše

31. října 2022 ve 21:50

Vítáme iniciativu hnutí STAN, které vybízí koalici SPOLU k opětovnému zasednutí k jednacímu stolu s Aliancí stability. Chceme otevřeně jednat o všech nabídkách tak, aby vznikla proporčně vyvážená a stabilní Rada hlavního města Prahy na celé čtyřleté funkční...

Prokopovo ohlédnutí za první republikou

28. října 2022 v 06:27

Dnes přesně před 104 lety vzniklo samostatné Československo a započalo období, kterému říkáme první republika. Co se vám vybaví, když se řekne první republika? Mně rozhodně Tomáš Garrigue Masaryk a Karel Čapek, černobílé filmy, elegantně znějící spisovná čeština a stylové prvorepublikové bary,...

Další články
Nahoru