Dnes Pátek - polojasno 24°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 24°C
Pátek 9. 6. 2023
Svátek má Stanislava
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
SPOLU nabídlo Pirátům a STAN jednání o uzavření koaliční smlouvy v hlavním městě
Členové vyjednávacího týmu koalice SPOLU pro Prahu představili nabídku Pirátům a STAN. Zleva Zdeněk Zajíček, Bohuslav Svoboda a Marek Benda. Napravo zastupitel Jiří Wolf z KDU-ČSL. Foto: se svolením SPOLU

SPOLU nabídlo Pirátům a STAN jednání o uzavření koaliční smlouvy v hlavním městě

Pražská koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) nabídla Pirátům a STAN jednání o vytvoření většinové koalice v hlavním městě. V pětašedesátičlenném zastupitelstvu by koalice měla většinu sedmatřiceti mandátů. Piráti se tento týden dohodli s Prahou Sobě, že budou při vyjednávání postupovat společně.

„Dovolujeme si vám nabídnout jednání o vytvoření většinové koalice ve složení SPOLU pro Prahu, Piráti a STAN, která je založena na spolupráci našich stran i na vládní úrovni. Jsme přesvědčeni, že jsme schopni mezi těmito stranami najít možnou nejvyváženější shodu na programových, organizačních, procesních a personálních otázkách, které jsou nutné a potřebné pro dobrou správu hlavního města Prahy,“ je napsáno v nabídce, kterou včera poslali zástupci SPOLU Pirátům a hnutí STAN v metropoli.

Koalice SPOLU zároveň navrhla rozložení mandátů v radě hlavního města. Pro SPOLU šest mandátů, přičemž ODS bude mít tři mandáty včetně pozice primátora, TOP 09 dva mandáty včetně náměstka a jeden mandát připadne lidovcům. Piráti by měli mít tři mandáty včetně pozice 1. náměstka primátora, dva mandáty by připadly hnutí STAN.

„Rozdělení gescí za jednotlivé oblasti v radě podle jejich velikosti a významnosti by bylo věcí dalšího jednání včetně principů rozhodování, které by stanovovaly, že v klíčových otázkách hlasování v radě by bylo nutné získat větší rozhodovací kvórum, než je nadpoloviční většina hlasů a byly by stanoveny procesní principy dohodovacího či jiného řízení pro nalezení širší shody mezi stranami městské koalice,“ uvedlo SPOLU.

Anketa

Bude podle vás ve vedení Prahy v následujících čtyřech letech koalice SPOLU s Piráty?

O těchto věcech a dalších otázkách chce SPOLU jednat již na půdorysu budoucí koalice mezi zástupci všech třech vyjednávacích týmu na společném jednání zítra nebo v úterý 25. října.


Autor: Jan Puci

Primátor Svoboda navštívil Prahu 4, řešil i zakrytí Spořilovské spojky

Dnes v 05:40

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS)pokračuje návštěvách městských částí, které avizoval při svém nástupu do funkce. Ve středu 7. června byla na řadě Praha 4, kde primátor s vedením radnice jednal o dopravní, sportovní i bezpečnostní problematice této nejlidnatější...

Zastupitelé Prahy 9 udělali konečný účet za loňským hospodařením městské části

7. června 2023 ve 12:08

Zastupitelé Prahy 9 na úterním jednání schválili komplexní rozbor hospodaření městské části za loňský rok a rozpočtová opatření letošního roku. Loni byly příjmy městské části 1044 milionů korun a výdaje 1070 milion. Rozdíl 26 milionů byl pokryt  úsporami...

Zastupitelé Prahy 14 budou jednat 13. června

7. června 2023 v 08:23

IV. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 14 se uskuteční v úterý 13. června od 15 hodin v Galerii 14 (NÁM. PLK. VLČKA 686) na Černém Mostě.

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

Další články
Nahoru