Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Spolek uspěl, na Václavském náměstí se kácet nebude. Rekonstrukci to asi prodraží a protáhne
Staveniště ve spodní části Václavského náměstí. Stromy u ohrady (v pozadí) se měly kácet, ale nakonec zde zůstanou. Foto(5x): Jan Puci

Spolek uspěl, na Václavském náměstí se kácet nebude. Rekonstrukci to asi prodraží a protáhne

Pro pokračování rekonstrukce spodní části Václavského náměstí měly být podle projektu pokáceny některé vzrostlé lípy, proti se však postavil spolek, který bojuje i proti kácení na místě budoucí stanice metra D Olbrachtova. Jak zjistil server Pražský patriot, spolek s odvoláním proti kácení osmi stromů na náměstí uspěl. Musí se tak předělat projekt, protože lípy, které měly jít k zemi, jsou v kolizi s plánovanou výsadbou nových stromů.

Nedlouho po loňském zahájení rekonstrukce spodní části Václavského náměstí se ukázalo, že nebyl vydán souhlas s kácením stromů, které na náměstí rostou. Spolek Tilia Thákurova, jehož jednatelkou je zastupitelka Prahy 4 zvolená za Piráty a bojovnice proti kácení stromů u budoucí stanice metra Olbrachtova Marie Jelínková, podal kvůli kácení stromů ve spodní části Václavského náměstí námitku na úředníky první městské části i magistrátu. Předmětem řízení bylo 45 lip a keře rostoucích na ploše 229 metrů čtverečních. 

rekonstrukce-vaclavak-zari-2021-clanek-a Magistrát nakonec potřebná povolení nesehnal a od plánů na rozsáhlé kácení ustoupil. Dohodl se, že k zemi půjdou jen tři stromy, jeden před Palácem Koruna a na opačné straně náměstí první dva stromy při pohledu od Můstku. 

Při postupující rekonstrukci se však ukázalo, že je v levé části potřeba pokácet dalších osm lip z celkově třinácti. Ale i proti kácení těchto stromů se letos na jaře spolek odvolal. Magistrát spis obdržel letos 18. dubna, na rozhodnutí měl čtvrt roku. 

„Bylo rozhodnuto pozitivně ve prospěch spolku, kácet se v dohledné době nebude,“ sdělil serveru Pražský patriot mluvčí magistrátu Vít Hofman a zároveň přiznal, že žádost o kácení zmíněných osmi stromů není nově posuzována. 

rekonstrukce-vaclavak-zari-2021-clanek-d Plán kácení se podle Hofmana bude měnit a bude součástí nové modifikované žádosti. Tyto průtahy ovlivňují samotné práce na rekonstrukci spodní části Václavského náměstí, uvedl. Je možné, že se zvedne konečný účet za rekonstrukci. 

„S ohledem na nemožnost pokácení stromů je potřeba upravit technické řešení a koncepci výstavby, což samozřejmě vliv na cenu má. Přesné vyčíslení se připravuje a v tento moment není známo,“ sdělil Hofman. Kvůli změnám se totiž musí upravit složité vedení inženýrských sítí. 

Komplikace a možné prodražení připouští i Hochtief, který práce ve spodní části náměstí provádí. „Tyto průtahy komplikuji rekonstrukci. Pokud by se vůbec nekácelo, musí objednatel, respektive generální projektant, vydat změnu projektu, protože nově vysazované stromy jsou v některých případech v kolizi s těmi stávajícími,“ uvedl mluvčí společnosti Michal Talián. 

„Pokud nebude rozhodnuto o kácení či nekácení do konce roku, může dojít k posunu termínu i souvisejícímu zvýšení nákladů,“ pokračoval. 

rekonstrukce-vaclavak-zari-2021-clanek-c Původně mělo město firmě za rekonstrukci spodní části náměstí zaplatit 330 milionů korun. Praha si však později prosadila, aby se do projektu nově začlenily slepé koleje. Náklady na ně? 85 milionů korun. 

Tyto koleje by například sloužily pro prezentaci historických tramvají, protože s jejich využitím pro tramvajovou trať, která by z Můstku mohla vést na náměstí Republiky nebo na Národní třídu, se v dohledné době nepočítá. O realizaci slepých kolejí za vedení města usiloval především pražský radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě), který je propagátorem nových tratí v Praze a s oblibou hovoří o takzvaném tramvajovém boomu. 

V jaké fázi se nyní nachází rekonstrukce spodní části Václavského náměstí? Aktuálně začaly probíhat práce v takzvané sedmé fázi. Je proveden zábor veřejného prostranství a práce v tomto záboru by měly být dokončeny do konce tohoto roku. 

rekonstrukce-vaclavak-zari-2021-clanek-b „V tomto záboru probíhají standardní práce, tedy bourací práce na starých površích, práce na inženýrských sítích, výkopy na výsadbových jámách pro nové stromy, následně bude probíhat pokládka nových povrchů včetně podkladních vrstev a kompletace městského mobiliáře,“ popsal mluvčí Hochtiefu Talián. 

Na podzim by podle něj měly být na Václavském náměstí vysazeno osm až deset vzrostlých lip evropských. Už na jaře se zde objevilo dvanáct nových stromů. Výsadba pak bude pokračovat příští rok na jaře, celkově poroste ve dvou stromořadích 54 lip.  


Autor: Jan Puci

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

Dnes ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

Dnes v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Další články
Nahoru