Dnes Středa - jasno 25°C
Zítra Čtvrtek - jasno 24°C
Středa 27. 9. 2023
Svátek má Jonáš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Spolek Nová Ukrajina bude v KC Novodvorská působit minimálně do konce roku
Spolek Nová Ukrajina se zaměřuje na aktivity pro děti i dospělé. Foto: P4

Spolek Nová Ukrajina bude v KC Novodvorská působit minimálně do konce roku

Praha 4 poskytla formou výpůjčky prostory Kulturního centra Novodvorská spolku (KCN) Nová Ukrajina pro výuku českého jazyka dětí i dospělých, kteří v České republice pobývají v důsledku ruské války na Ukrajině. Spolek za poskytnutí prostor platí pouze za služby a energie, celkem 13 200 korun za měsíc. Prostory jsou poskytnuty do konce letošního roku. Městská část o tom informovala na svém webu.  

V Kulturním centru Novodvorská (KCN) probíhají každý den kurzy českého jazyka pro děti a dospělé. Děti jsou rozděleni do skupin podle věku (6 – 10 let a 11 – 16 let) a v každé skupině je 15 žáků. Dospělí jsou rozděleni do několika skupin podle dosažené jazykové úrovně. Výuku zajištují ukrajinští a čeští lektoři. Spolek Nová Ukrajina při zajištění kurzů spolupracuje s organizacemi InBáze a Slovo 21. 

„Jazyk je základním prostředkem ke vzájemnému dorozumění a k dobrým vztahů, potřebují ho ukrajinské děti ve školách i jejich matky v zaměstnání,“ uvedla 1. místostarostka Irena Michalcová (ANO), která má ve svých kompetencích také školství a národnostní menšiny. „Jsem proto ráda, že jazykové kurzy mají u nás takový úspěch," dodala. 

Kromě výuky češtiny jsou v KCN organizovány také kurzy anglického jazyka pro děti. Za týden se v různých, nejen jazykových kurzech, vystřídá zhruba 100 osob různých věkových kategorií. Na září se připravuje kurz informačních technologií pro dospělé, kteří s počítačem teprve začínají. 

V prostorách KCN probíhá také výuka hudební výchovy, tance, zpěvu, hry na kytaru, housle a akordeon. Ve spolupráci se spolky InBáze a Nová Ukrajina zde probíhají kurzy arteterapie, které pomáhají ukrajinským dětem odbourávat válečný syndrom. 

„Po celý srpen je v KCN příměstský tábor pro děti. Program je připravován pro každý pracovní den od 9 do 16 hodin. Dopoledne je věnováno výuce češtiny a angličtiny a odpoledne jsou organizovány volnočasové aktivity a poznávací výlety po České republice,“ sdělila městská část. 

Spolek Nová Ukrajina byl založen v dubnu loňského roku s cílem poskytovat pomoc obyvatelům Ukrajiny, kteří byli postiženi válečným konfliktem. Od svého založení spolek pomáhá mimo jiné organizování sbírek humanitární pomoci, při zajišťování ubytování pro ukrajinské uprchlíky, tlumočení a doprovodech do veřejných institucí, asistencí při hledání škol a lékařů. 

Spolek také pomáhá s plnohodnotnou integrací Ukrajinců do české společnosti a při získávání zaměstnán. Projekt v KCN je realizován s finanční podporou hlavního města a organizace UNICEF.


Autor: Cen

Praha 1 prodlouží ubytování ukrajinským uprchlíkům

Včera v 18:03

Radní Prahy 1 v úterý odsouhlasili prodloužení nájmu ubytovacích prostor pro ukrajinské občany, kteří uprchli před ruskou agresí.

Na veletrhu EXPO REAL v Mnichově se společně představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj

Včera v 09:25

Na jednom z nejvýznamnějších investičních veletrhů světa, EXPO REAL v Mnichově, se prezentují desítky tisíc účastníků z více jak 70 zemí. Letos, podobně jako v předešlých letech, se ve společné expozici představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj. Jejich společná expozice s názvem Czech Cities...

Pokračuje zvýšená údržba pochozí zóny Háje

25. září 2023 v 15:49

„Opravené schody, odplevelené dlaždice, strojní čištění. Nevzdáváme základní kultivaci společně s dohledem na bezpečnost veřejnosti,“ uvedla k pochozí zóně u stanice metra Háje starostka Prahy 11 Šárka Zdeňková (HPP 11).

Praha poskytne peníze na stavbu domu s pečovatelskou službou v Řepích

25. září 2023 ve 14:53

Hlavní město poskytne návratnou finanční výpomoc na stavbu domu s pečovatelskou službou v Praze 17. V Řepích v ulici K Šancím vznikne bydlení pro seniory. Městská část získá na stavbu díky podpoře hlavního města půjčku ve výši 180 milionů korun. Poskytnutí finanční výpomoci v pondělí schválila...

Další články
Nahoru