Dnes Sobota - oblacno 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Spolek Nová Ukrajina bude v KC Novodvorská působit minimálně do konce roku
Spolek Nová Ukrajina se zaměřuje na aktivity pro děti i dospělé. Foto: P4

Spolek Nová Ukrajina bude v KC Novodvorská působit minimálně do konce roku

Praha 4 poskytla formou výpůjčky prostory Kulturního centra Novodvorská spolku (KCN) Nová Ukrajina pro výuku českého jazyka dětí i dospělých, kteří v České republice pobývají v důsledku ruské války na Ukrajině. Spolek za poskytnutí prostor platí pouze za služby a energie, celkem 13 200 korun za měsíc. Prostory jsou poskytnuty do konce letošního roku. Městská část o tom informovala na svém webu.  

V Kulturním centru Novodvorská (KCN) probíhají každý den kurzy českého jazyka pro děti a dospělé. Děti jsou rozděleni do skupin podle věku (6 – 10 let a 11 – 16 let) a v každé skupině je 15 žáků. Dospělí jsou rozděleni do několika skupin podle dosažené jazykové úrovně. Výuku zajištují ukrajinští a čeští lektoři. Spolek Nová Ukrajina při zajištění kurzů spolupracuje s organizacemi InBáze a Slovo 21. 

„Jazyk je základním prostředkem ke vzájemnému dorozumění a k dobrým vztahů, potřebují ho ukrajinské děti ve školách i jejich matky v zaměstnání,“ uvedla 1. místostarostka Irena Michalcová (ANO), která má ve svých kompetencích také školství a národnostní menšiny. „Jsem proto ráda, že jazykové kurzy mají u nás takový úspěch," dodala. 

Kromě výuky češtiny jsou v KCN organizovány také kurzy anglického jazyka pro děti. Za týden se v různých, nejen jazykových kurzech, vystřídá zhruba 100 osob různých věkových kategorií. Na září se připravuje kurz informačních technologií pro dospělé, kteří s počítačem teprve začínají. 

V prostorách KCN probíhá také výuka hudební výchovy, tance, zpěvu, hry na kytaru, housle a akordeon. Ve spolupráci se spolky InBáze a Nová Ukrajina zde probíhají kurzy arteterapie, které pomáhají ukrajinským dětem odbourávat válečný syndrom. 

„Po celý srpen je v KCN příměstský tábor pro děti. Program je připravován pro každý pracovní den od 9 do 16 hodin. Dopoledne je věnováno výuce češtiny a angličtiny a odpoledne jsou organizovány volnočasové aktivity a poznávací výlety po České republice,“ sdělila městská část. 

Spolek Nová Ukrajina byl založen v dubnu loňského roku s cílem poskytovat pomoc obyvatelům Ukrajiny, kteří byli postiženi válečným konfliktem. Od svého založení spolek pomáhá mimo jiné organizování sbírek humanitární pomoci, při zajišťování ubytování pro ukrajinské uprchlíky, tlumočení a doprovodech do veřejných institucí, asistencí při hledání škol a lékařů. 

Spolek také pomáhá s plnohodnotnou integrací Ukrajinců do české společnosti a při získávání zaměstnán. Projekt v KCN je realizován s finanční podporou hlavního města a organizace UNICEF.


Autor: Cen

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru