Dnes Pondělí - obcasny-dest 17°C
Zítra Úterý - oblacno 12°C
Pondělí 15. 4. 2024
Svátek má Anastázie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Byznys

Společnost Pražské služby existuje už třicet let

Pražské služby slaví v letošním roce 30 let od založení. V hlavním městě je součástí svozu směsného i tříděného odpadu, údržby ulic i parků. Společnost nadále plánuje posilovat své postavení na trhu, snižovat negativní dopady na životní prostředí, edukovat veřejnost a zároveň pomáhat v předcházení vzniku odpadu. Informoval o tom mluvčí firmy Alexandr Komarnický.

Akciová společnost Pražské služby vznikla 1. února 1994, transformací státního podniku Pražské komunikace. Tím pro ni začala éra nepřetržitých změn, ekologizace a modernizace. Od roku 1997 je firma hlavním aktérem ve sběru, třídění a zpracování odpadu. Za důležitý mezník považuje spuštění spalovny ZEVO Malešice v roce 1998, kdy končí skládkování směsného odpadu, ze kterého nově vzniká tepelná energie, od roku 2010 také energie elektrická, dále pak rok 2023 a dokončení projektu GOLEM.

Pražské služby postupem času spustily třídicí linky na papír a kovové obaly. Vzrostl počet sběrných dvorů, které pro město spravují, na deset z celkových dvaceti a obecně se firmě dařilo i v jiných odvětvích.

„Málokdo ví, že se Pražské služby v minulosti zabývaly opravou nákladních aut, přívěsů i návěsů a jejich odbornými prohlídkami. Dnes již neexistující Závod 13 – Ústřední opravny pracoval i na finálním montování komunálních vozidel pro klienty z celé České republiky,“ přiblížiil nedávnou historii tiskový mluvčí Alexandr Komarnický.

Společnost pracuje v současnosti na mnoha projektech, díky kterým nahlíží nejen na odpad jako na cenný zdroj. Jde třeba o výstavbu parkoviště v areálu ZEVO Malešice, kde škvára nahradila v podkladní vrstvě kamenivo.

Důležitá je také úzká spolupráce s městem, například v roce 2023 na zavedení multikomoditního sběru nebo používání vody z kolektorů. Dále stojí za zmínku pilotní projekt sběru kuchyňských zbytků, provoz bioplynové stanice v Chrástu a vznik re-use pointů na sběrných dvorech.

Firma rozšiřuje svůj vozový park o auta na ekologický pohon, sleduje celosvětové trendy a sama přichází s vlastními inovacemi. Testuje vozy na elektřinu i vodík a pečlivě se připravuje na závazky, vyplývající z klimatického plánu hlavního města.

„Pražské služby si od prvního dne svého fungování vzaly za své zlepšovat životní prostředí v metropoli a chránit zdraví všech jeho obyvatel. Ani po 30 letech se na naší filozofii nic nezměnilo. Garantuji Pražanům, že jim budeme i nadále poskytovat nejlepší servis, jaký můžeme nabídnout,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel akciové společnosti Patrik Roman. 

„Nic z toho by ale nebylo možné bez našich zaměstnanců. Všem, kteří denně v ulicích metropole sváží odpadky, starají se o koše, chodníky i silnice, městskou zeleň, dopravní značky, sběrné dvory, třídicí linky, ZEVO Malešice a tak dále, patří velké poděkování za jejich skutečně špičkovou práci a často také osobní nasazení. V neposlední řadě pak nemohu zapomenout ani na administrativní pracovníky, vedoucí a ředitele, kteří se starají o bezchybný chod celé firmy,“ dodal. 

Do budoucna je pro společnost klíčové pokračovat ve snižování negativních dopadů na životní prostředí. Jako stěžejní vnímá Klimatický plán hlavního města Prahy do roku 2030 i realizaci vlastních, zelených projektů.

„Klademe důraz na další ekologizaci našeho provozu. Chceme s pomocí Pražanů zvýšit podíl tříděného odpadu a zároveň snížit vlastní uhlíkovou stopu i energetickou náročnost budov, například instalací fotovoltaických panelů, využíváním dešťové vody, nebo snížením spotřeby fosilních paliv. Do roku 2030 plánujeme mít 75 procent vozového parku na nízkoemisní pohony, podmínkou je ale zajištění adekvátního financování. Je před námi ještě mnoho práce, na kterou se vážně těšíme, protože jsme si jistí, že to společně všechno zvládneme, jako do teď,“ uzavřel místopředseda představenstva společnosti a ředitel Závodu Úklid a čištění komunikací František Hodan.


Autor: red

Národní centrum Stavebnictví 4.0 se opět představí na Stavebním veletrhu

Včera v 18:57

Národní centrum Stavebnictví 4.0 se již podruhé představí na Stavebním veletrhu a Festivalu architektury, který se letos uskuteční ve dnech 24.–27. dubna 2024 na brněnském výstavišti. Organizuje zde stavební hackathon na téma dostupné bydlení i diskuse s influencery, kteří se věnují rozdílným...

innogy pořádá setkání Klubu seniorů s energií

5. dubna 2024 ve 20:29

Společnost innogy pořádá pravidelné setkání Klubu seniorů s energií. „Vážíme si našich bývalých zaměstnanců, kteří v minulosti svoji pracovní dráhu spojili právě s innogy. Každoročně se s našimi seniory potkáváme v lokalitách po celé ČR, abychom s nimi a vedením firmy strávili příjemné chvíle, kdy...

Kariérní dny ČVUT spojí šest tisíc studentů se stovkou firem

5. dubna 2024 ve 12:31

Poptávka po absolventech informatických, elektrotechnických a strojírenských oborů ČVUT na trhu práce neustává. Fakulta strojní (FS) a Fakulta elektrotechnická (FEL) ČVUT v Praze vycházejí vstříc uspořádáním již třetího ročníku Kariérních dnů. Cílem akce, která se koná 9. a 10. dubna...

Podnikatelské fórum v H55

1. dubna 2024 v 06:57

Praze 14 letos končí platnost stávajícího strategického plánu rozvoje. Proto aktuálně připravuje nový, opět desetiletý plán, s názvem „Strategie udržitelného rozvoje 2025+“.

Velikonoce v Praze příjemně překvapily hoteliéry

31. března 2024 ve 20:54

V letošním roce se opět potvrdilo, že s příchodem velikonočních svátků startuje v České republice hlavní turistická sezóna. Jak ukazují aktuální data společnosti HotelTime Solutions, během Velikonoc budou ubytovací kapacity takřka vyprodané (prodáno je...

VIG Re uzavřela 15. rok působení s rekordními výsledky a položila základy pro budoucí růst

28. března 2024 v 06:15

Společnost VIG Re, zajišťovna skupiny Vienna Insurance Group, hlásí za fiskální rok 2023 významný nárůst jak na straně příjmů, tak i na straně zisku. Rok 2023 také znamená první reporting VIG Re podle nového účetního standardu IFRS 17/9.

Retailový Oscar míří do Prahy. Ocenění za nejlepší prodejnu získala česká společnost Potten & Pannen – Staněk

25. března 2024 ve 21:08

Skvělým úspěchem se může pyšnit česká společnost s prémiovým kuchyňským vybavením Potten & Pannen – Staněk, která si z amerického Chicaga odnáší tu nejprestižnější cenu ve světové soutěži Global Innovation Awards (GIA). Mezinárodní porotu uchvátila svou unikátní prodejnou Atelier Potten &...

Další články
Nahoru