Dnes Pátek - mlha 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 1. 3. 2024
Svátek má Bedřich
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Společnost innogy loni instalovala tisícovku fotovoltaik
Solární panely. Ilustrační foto: innogy

Společnost innogy loni instalovala tisícovku fotovoltaik

Tuzemský trh s fotovoltaikou se v loňském roce opět velmi dynamicky vyvíjel, a především stále ještě absorboval exponenciální růst poptávky z období energetické krize. Přehřátý trh si bohužel vybral svou daň a po krachu několika instalačních firem se tisíce zákazníků ocitly v nejistotě a bez objednané solární elektrárny. Oproti tomu finančně silní a spolehliví dodavatelé si upevňovali pozici na trhu. V roce 2023 innogy předala svým zákazníkům do provozu bezmála tisícovku fotovoltaik.

„Loňský rok byl charakteristický především tím, že se dodělávaly zakázky z předchozího roku. To se projevilo v obrovských nárůstech připojených elektráren, které za rok 2023 reportují električtí distributoři. Už v průběhu roku se však situace na trhu dramaticky změnila. Silná poptávka tažená především obavami o energetickou bezpečnost se už vyčerpala a trh se vrací do normálu,“ vysvětluje dění na trhu jednatel innogy Energo Pavel Špaček.

Celkem innogy v loňském roce dodala svým zákazníkům bezmála tisícovku fotovoltaických systémů, což je o čtvrtinu více než v roce 2022. Typická instalace od innogy pro rodinný dům se skládá z 16–18 panelů o celkovém výkonu 7–8 kWp a baterie s kapacitou 10 kWh.

„Díky uvolnění bezlicenčního provozu elektráren do 50 kWp také nově roste zájem různých podnikatelů a menších podniků o instalace s výkonem 30 až 40 kWp,“ říká Pavel Matoušek manažer instalačních služeb z innogy Energo.

V letošním roce mohou zájemci o čistou elektřinu z vlastní střechy těžit z klesajících cen a kratších dodacích lhůt. Fotovoltaickou elektrárnu nyní oproti loňsku pořídí levněji a bez čekání.

„Díky nižší poptávce výrazně klesly ceny fotovoltaických panelů a meziročně se na minimum zkrátily také dodací lhůty. Aktuálně montujeme elektrárny do tří měsíců od objednávky a do šesti měsíců už je fotovoltaika připojená do sítě a zákazník má vyřízenou a vyplacenou dotaci,“ popisuje Matoušek.

K nižší ceně za celou elektrárnu pomůže také snížená sazba DPH od začátku roku. „Jako férový dodavatel si tyto peníze nenecháváme a promítáme je do cen zákazníkům. Snížení DPH u nás navíc pocítí nejen noví zákazníci. DPH totiž přepočítáme a cenu snížíme i zákazníkům, kteří uzavřeli smlouvu ještě vloni a elektrárnu jim budeme předávat letos. V ceně běžných sestav to představuje zlevnění o 12–20 tisíc korun,“ dodává Pavel Špaček.


Autor: puc

Společnost Pražské služby existuje už třicet let

18. února 2024 ve 21:08

Pražské služby slaví v letošním roce 30 let od založení. V hlavním městě je součástí svozu směsného i tříděného odpadu, údržby ulic i parků. Společnost nadále plánuje posilovat své postavení na trhu, snižovat negativní dopady na životní prostředí, edukovat veřejnost a zároveň pomáhat v předcházení...

Londýn je v kvalitě 5G připojení nejhorší metropolí Evropy, konstatuje studie

16. února 2024 ve 20:42

Londýn patří z hlediska kvality 5G připojení mezi nejhorší evropské metropole. Tak zní závěr šetření společnosti MedUX, která analyzovala celkovou uživatelskou zkušenost s pevnými a mobilními sítěmi v deseti velkých městech Evropy. Hlavní město Spojeného království propadlo hlavně proto, že je...

Kooperativa využívá řešení od Resistant AI

11. února 2024 v 17:41

Pojišťovna Kooperativa, druhá největší pojišťovna na českém trhu, zahájila spolupráci se společností Resistant AI, specialistou na prevenci finanční kriminality využívající umělou inteligenci a strojové učení. Kooperativa využívá technologii Document Forensics, k ověřování dokumentů předložených...

Tobias Sonndorfer jmenován místopředsedou představenstva VIG Re

7. února 2024 ve 14:41

Společnost VIG Re, zajišťovna skupiny Vienna Insurance Group, s potěšením oznamuje, že Tobias Sonndorfer byl jmenován místopředsedou představenstva s účinností od 1. února 2024. 

Změna výše dotace Nová zelená úsporám

5. února 2024 v 08:58

Od 15. února klesá dotace na fotovoltaiku. Při podpisu smlouvy do 9. února innogy garantuje vyplacení stávající dotace ve výši až 220 000 korun. Společnost o tom informovala na svém webu. 

Další články
Nahoru