Dnes Sobota - zatazeno 0°C
Zítra Neděle - zatazeno 2°C
Sobota 3. 12. 2022
Svátek má Svatoslav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Společenské a kulturní centrum v bývalých karlínských kasárnách zatím neskončí
Areál bývalých kasáren. Foto: kasarnakarlin.cz

Společenské a kulturní centrum v bývalých karlínských kasárnách zatím neskončí

Na dvoře a v menší budově státem vlastněných kasáren v pražském Karlíně alespoň prozatím zůstane současné společenské a kulturní centrum. Jak na dotaz ČTK sdělila mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Michaela Tesařová, nový provozovatel, kterého úřad loni vybral, nepodepsal nájemní smlouvu a další výběrové řízení úřad nevypsal.

„Vítěz výběrového řízení v loňském roce nepodepsal nájemní smlouvu, tudíž mu propadla kauce. S ohledem na koronavirovou pandemii jsme další výběrové řízení zatím nevyhlašovali. V současné době probíhají intenzivní jednání o směně Karlínských kasáren s hlavním městem Prahou za majetek potřebný pro stát," vysvětlila mluvčí.

ÚZSVM loni uskutečnil aukci, do které se podle dřívějších informací úřadu přihlásili dva nájemci. Uspěla nabídka nájmu ve výši 145 000 korun měsíčně. Vítězem aukce byl podle informací Deníku N Ondřej Kučera, který dříve pracoval jako provozní v Nákladovém nádraží Žižkov a provozoval loď Altenburg 1964 v pražských Holešovicích. Kromě dvora se pronájem týkal menší budovy, která dříve kasárnám sloužila jako zázemí.

Od roku 2017 v areálu působí spolek Pražské centrum, který tu vytvořil například galerii, taneční školu, kulturní klub s barem a v předsálí bývalého armádního bazénu denní kavárnu. Centrum má prostor v bezplatné výpůjčce a nového výběrového řízení se nezúčastnilo s tím, že podmínky by neumožnily pokračování současného konceptu.

O areál kasáren v rámci jednání o majetkových směnách mezi magistrátem a státem projevilo zájem vedení hlavního města. Nejprve magistrát zvažoval, že by budova mohla sloužit úředníkům, pro tyto účely se ale ukázala jako nevhodná. Poté zástupci vedení města nadnesli, že by se tam mohlo vybudovat bydlení pro studenty.

Ministerstvo obrany se areál v minulosti snažilo opakovaně prodat, naposledy za zhruba 620 milionů korun. V roce 2016 budovu převzalo ministerstvo spravedlnosti, tehdejší ministr Robert Pelikán (dříve ANO) ji plánoval zrekonstruovat a zřídit v ní justiční palác. Z plánu však sešlo.

Historický objekt karlínských kasáren pochází z 19. století, pro vojenské účely byl využíván v době Československa i České republiky. Budova je od roku 1958 památkově chráněná.


Autor: ČTK

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

Včera v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru