Dnes Středa - skorojasno 15°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 20°C
Středa 22. 9. 2021
Svátek má Darina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Společenské a kulturní centrum v bývalých karlínských kasárnách zatím neskončí
Areál bývalých kasáren. Foto: kasarnakarlin.cz

Společenské a kulturní centrum v bývalých karlínských kasárnách zatím neskončí

Na dvoře a v menší budově státem vlastněných kasáren v pražském Karlíně alespoň prozatím zůstane současné společenské a kulturní centrum. Jak na dotaz ČTK sdělila mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Michaela Tesařová, nový provozovatel, kterého úřad loni vybral, nepodepsal nájemní smlouvu a další výběrové řízení úřad nevypsal.

„Vítěz výběrového řízení v loňském roce nepodepsal nájemní smlouvu, tudíž mu propadla kauce. S ohledem na koronavirovou pandemii jsme další výběrové řízení zatím nevyhlašovali. V současné době probíhají intenzivní jednání o směně Karlínských kasáren s hlavním městem Prahou za majetek potřebný pro stát," vysvětlila mluvčí.

ÚZSVM loni uskutečnil aukci, do které se podle dřívějších informací úřadu přihlásili dva nájemci. Uspěla nabídka nájmu ve výši 145 000 korun měsíčně. Vítězem aukce byl podle informací Deníku N Ondřej Kučera, který dříve pracoval jako provozní v Nákladovém nádraží Žižkov a provozoval loď Altenburg 1964 v pražských Holešovicích. Kromě dvora se pronájem týkal menší budovy, která dříve kasárnám sloužila jako zázemí.

Od roku 2017 v areálu působí spolek Pražské centrum, který tu vytvořil například galerii, taneční školu, kulturní klub s barem a v předsálí bývalého armádního bazénu denní kavárnu. Centrum má prostor v bezplatné výpůjčce a nového výběrového řízení se nezúčastnilo s tím, že podmínky by neumožnily pokračování současného konceptu.

O areál kasáren v rámci jednání o majetkových směnách mezi magistrátem a státem projevilo zájem vedení hlavního města. Nejprve magistrát zvažoval, že by budova mohla sloužit úředníkům, pro tyto účely se ale ukázala jako nevhodná. Poté zástupci vedení města nadnesli, že by se tam mohlo vybudovat bydlení pro studenty.

Ministerstvo obrany se areál v minulosti snažilo opakovaně prodat, naposledy za zhruba 620 milionů korun. V roce 2016 budovu převzalo ministerstvo spravedlnosti, tehdejší ministr Robert Pelikán (dříve ANO) ji plánoval zrekonstruovat a zřídit v ní justiční palác. Z plánu však sešlo.

Historický objekt karlínských kasáren pochází z 19. století, pro vojenské účely byl využíván v době Československa i České republiky. Budova je od roku 1958 památkově chráněná.


Autor: ČTK

Zastaralý areál Rugby Clubu Tatra Smíchov se dočká rekonstrukce

Dnes v 08:20

Pražští radní odsouhlasili investiční záměr projektu rekonstrukce sportovního areálu Rugby Club Tatra Smíchov Národní sportovní agenturou. Spolufinancování investičních projektů rozvoje sportovní infrastruktury ve vlastnictví hl. m. Prahy je v souladu se strategií Plánu rozvoje sportu a...

Anglo-americká vysoká škola vypsala stipendia pro afghánské uprchlíky

Včera ve 22:36

Anglo-americká vysoká škola v Praze (AAU) se rozhodla vypsat dvě stipendia na celý studijní program pro afghánské uprchlíky, kteří byli letos v srpnu dopraveni do České republiky z Afghánistánu v rámci záchranné operace. Stipendium by mělo pokrýt náklady na školné a další případné výdaje....

Budovy a pozemky pošty ve Vysočanech se stanou součástí školního areálu

Včera ve 20:41

Radní Prahy vyhověli žádosti městské části Praha 9 a odsouhlasili úplatné nabytí nemovitostí České pošty do vlastnictví hlavního města, které by následně svěřili do správy Prahy 9. Jedná se o budovu pošty a související objekty a pozemky v katastrálním území Vysočan. V budoucnu by potom mohly...

Tři osobnosti se stanou Čestnými občany Prahy 8

20. září 2021 v 18:38

Zastupitelé Prahy 8 schválili ocenění Čestný občan městské části Praha 8 pro další tři osobnosti. Slavnostní udílení čestných občanství proběhne v Praze 8 již posedmé.

V Praze 2 se přednášelo o obětech trestných činů

17. září 2021 ve 13:59

Ve středu 15. září proběhla na půdě Městského soudu v Praze další ze série tematických přednášek v rámci společného projektu MČ Praha 2 a Bílého kruhu bezpečí Praha 2 – městská část vlídná k obětem zaměřená na práva a ochranu obětí.

Další články
Nahoru