dnes
Neděle - jasno
22°C
zítra
Pondělí - jasno
23°C
pozítří
Úterý - jasno
25°C
Spojené síly pro Prahu začínají jednat s Čižinského Prahou Sobě
Lídr koalice Spojené síly pro Prahu Jiří Pospíšil ve volbení místnosti. Foto: Facebook

Spojené síly pro Prahu začínají jednat s Čižinského Prahou Sobě

Zástupci koaliční kandidátky Spojené síly pro Prahu budou jako s prvními jednat s hnutím Praha Sobě Jana Čižinského. Předseda TOP 09 a lídr sdružení Spojené síly pro Prahu Jiří Pospíšil to řekl v sobotu na tiskové konferenci. S Čižinského hnutím, které má za sebou úspěšnou kampaň se sběrem 100 000 podpisů nutných pro kandidaturu, začalo už jednat. Pospíšila oslovili pro vyjednávání také Piráti.

„Výsledek, který je odhadovaný, považuji za úspěch. Odhady, které nám ukazovaly 12 procent, jsme překonali a jsme kolem 15 procent. Chci poděkovat Pražanům, kteří do zastupitelstva asi nepustí komunisty ani extremisty," řekl Pospíšil. Spojené síly pro Prahu podle něj okamžitě začnou vyjednávat se všemi z pěti stran, jejichž zástupci se pravděpodobně do pražského zastupitelstva dostanou. „Spojené síly pro Prahu jsou připravené jednat o nové koalici ve vedení Prahy se všemi demokratickými a nepopulistickými stranami," řekl. Současný stav podle něj znamená dobrou výchozí pozici k dohodě.

Spojené síly pro Prahu, které koaličně spojily TOP 09 a hnutí STAN s podporou osobností z KDU-ČSL a Demokratů Jana Kasla, chtějí o budoucím složení ve vedení pražského magistrátu mluvit se všemi stranami, které uspěly, s výjimkou KSČM a hnutí ANO. Proti těmto dvěma stranám se kandidáti spojené Prahy vymezili už před volbami.

„Je pro nás nepřijatelné vstoupit do koalice s populisty nebo s komunisty. Jsme schopni se racionálně shodnout a pracovat na konkrétních změnách a investicích, které Prahu konečně po čtyřech letech naprosté stagnace posunou k rozvoji a transparentnímu hospodaření," uvedla advokátka Hana Kordová Marvanová, která kandidovala na druhém místě.

Čižinský z Praha Sobě: Schůzku s ANO považuji za bezpředmětnou

Lídr hnutí Praha Sobě Jan Čižinský považuje nabídnutou schůzku s lídrem za ANO v Praze Petrem Stuchlíkem za bezpředmětnou, odmítl i neformální jednání. Spolupráci s ODS již odmítl i předsedovi občanských demokratů Petru Fialovi. S ostatními stranami chce jednat co nejdříve.

Piráti budou jednat až v neděli, sdělil ČTK jejich kandidát na pražského primátora Zdeněk Hřib. Po sečtení tří čtvrtin hlasů těsně v metropoli vede ODS, za ní jsou Piráti a s téměř stejným výsledkem Praha Sobě a koalice TOP 09 a STAN. ANO je podle dosud sečtených hlasů páté.

„Změna je skutečně na dosah, zbývá domluvit koalici. Já jenom apeluji, abychom rychle jednali. Hlavní klíč k řešení problémů, které Praha má, jako je doprava a bydlení, je právě zrychlení magistrátu. A těžko přesvědčíme voliče, že umíme zrychlit magistrát, když budeme domlouvat koalici strašně dlouho," řekl novinářům Čižinský.

Pro změnu na magistrátu je Praha Sobě ochotná i kompromisů, jestli to ale bude i jeho setrvání v čele Prahy 7 ale zatím komentovat nechtěl. „Stále chceme, aby ve vedení Prahy byli lidé, kteří budou ochotní se jí věnovat naplno," řekl ČTK lídr Pirátů v Praze Hřib.

Prvních pět stran má po sečtení tří čtvrtin hlasů velmi těsný rozestup 15 až 18 procent. Jiné strany se do zastupitelstva nedostanou, poprvé od roku 1990 z něj tak vypadnou zástupci ČSSD a KSČM. Vyplývá to z průběžných výsledků na serveru www.volby.cz a z propočtu ČTK.


Zastupitelé Prahy 1 se mimořádně sejdou kvůli hazardu

7. září 2020 ve 22:43

Na základě žádosti členů zastupitelstva bylo na středu 9. září na 9:00 hodin svoláno do Galerie 1 (Štěpánská 47) mimořádné jednání Zastupitelstva MČ Praha 1. Všichni přítomní musí mít ochranné prostředky dýchacích cest.

Radní Prahy 5 schválili pokračování projektu, který přispívá dětem na volnočasové aktivity

6. září 2020 ve 22:33

Na základě pozitivních ohlasů, se kterými se u obyvatel Prahy 5 setkal letní mimořádný projekt Aktivní město – příspěvky na tábory, příměstské tábory a sportovní soustředění dětí do 18 let, se radní páté městské části svým souhlasným stanoviskem rozhodli pokračovat v projektu i pro školní rok...

Další články
Nahoru