Dnes Sobota - oblacno 22°C
Zítra Neděle - polojasno 23°C
Sobota 25. 9. 2021
Svátek má Zlata
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Splňte slib a zaplaťte! Praha žádá ministerstvo o urychlené proplacení PCR testů ve školách
Testování žáků ve školách. Foto: P6

Splňte slib a zaplaťte! Praha žádá ministerstvo o urychlené proplacení PCR testů ve školách

Pražský magistrát dopisem vyzval ministra školství Roberta Plagu (za ANO), aby stát vyplatil školám peníze za PCR testování žáků v uplynulém školním roce. Přislíbených 200 korun na jednoho testovaného žáka městským částem stále nedorazilo, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Prahy Vít Hofman. Magistrát také vyzval ministerstvo školství k lepší komunikaci se zřizovateli a vedením škol.

Jménem hlavního města Prahy byl včera prostřednictvím datové schránky odeslán ministru školství Robertu Plagovi dopis s žádostí týkající se oblastí testování, návratu žáků do škol a zahájení letošního školního roku na základních a středních školách. Pod tento dopis se podepsali i někteří zástupci městských částí, kteří se s těmito žádostmi ztotožňují. 

„Po komunikaci s našimi městskými částmi jsme se dozvěděli, že jim ještě stále nebyly proplaceny finanční prostředky za PCR testování, které se na školách uskutečnilo ve školním roce 2020/2021 v rámci otevírání škol po lockdownech v zimě 2020 a na jaře 2021. Pro školy a jejich zřizovatele, obzvláště ty malé, představují náklady na PCR testování nemalou rozpočtovou položku a z hlediska plánování fiskálního roku je tak pro ně informace, kdy dojde k převodu úhrady testů na jejich účty, velmi významná. Dopisem proto apelujeme na jejich urychlený převod alokovaný ve státním rozpočtu,“ uvedl pražský radní pro oblast školství Vít Šimral (Piráti). 

„Proplacení nákladů pak bude záviset na rychlosti převodu prostředků z kapitoly a na možnostech krajských úřadů," uvedla na konci června mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Dalším bodem dopisu Prahy byla žádost o intenzivnější komunikaci mezi ministerstvem školství, zřizovateli a školami v souvislosti s přípravou na školní rok 2021/2022. 

„Velice dobře si uvědomujeme, že situace s pandemií koronaviru není ještě zdaleka stabilizována a není důvod k přehnanému optimismu. Z toho důvodu nechceme podcenit přípravu bezpečnostních a hygienických opatření ve školách, abychom v nadcházejícím školním roce eliminovali ten nejméně chtěný scénář vývoje, tedy opětovné uzavření našich škol,“ doplnil Šimral. 

Ze strany ministerstva školství hlavnímu městu také zcela chybí informace o plánované individuální podpoře prostřednictvím doučování či dalších opatření pro žáky, kteří měli problémy s podmínkami účasti  na výuce v průběhu uzavření škol.

Například prostředky na doučování v tomto roce a následujících letech město vnímá jako příležitost pro vytvoření zcela nového a komplexního systému podpory žáků z komplikovaného socioekonomického prostředí, což představuje jeden z klíčových cílů vládou schválené Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030+. 

Ministerstvo školství v úterý odeslalo do škol manuál s doporučeními a povinnostmi pro nový školní rok. Ve společných prostorách škol bude povinná ochrana nosu a úst, při výuce ne. 

Žáci, studenti i zaměstnanci škol se budou muset nechat na začátku září testovat, výjimku mají očkovaní a ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali covid-19. Pokud se žáci nenechají testovat ani nedoloží jinak bezinfekčnost, budou muset nosit roušku i při výuce. Budou mít rovněž zakázáno cvičit ve vnitřních prostorech a zpívat.


Autor: red

Praha 1: V Nemocnici Na Františku se můžete registrovat k očkování

22. září 2021 v 08:45

Do Nemocnice Na Františku je možné se registrovat k podání 3. posilující dávky proti covidu-19. Registrace přes Centrální rezervační systém je možná až po uplynutí 8 měsíců od podání 2. dávky, nikoliv dříve.

Metropolitní očkovací centrum bude od příštího týdne pokračovat v novém režimu

19. září 2021 v 08:10

Velká očkovací centra mimo zdravotnická zařízení se v celé republice postupně uzavírají. Také Metropolitní očkovací centrum utlumuje svoji činnost a podle plánu skončilo k pátku 17. září s jeho provozem hlavní město. Očkovací centrum bude i nadále fungovat v omezeném...

Praha pokračuje v očkování lidí bez přístřeší

16. září 2021 v 10:38

Ve snaze zajistit co nejvyšší proočkovanost Pražanů organizuje hlavní město od poloviny července očkování lidí bez přístřeší. Díky dohodě s Ministerstvem zdravotnictví očkuje Praha i cizince bez domova, kteří žijí na území hlavního města. Během osmi očkovacích akcí se podařilo podat vakcínu, která...

Ve FTN bylo naočkováno už více než 160 tisíc lidí a přes 4000 dětí od 12 let

14. září 2021 v 06:55

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) bylo naočkováno už více než 160 tisíc lidí a k tomu přes 4000 dětí od 12 do 15 let. Očkovat proti nemoci Covid-19 se ve FTN začalo na konci prosince minulého roku, a to v prostorách nového očkovacího centra v pavilonu F. 

Další články
Nahoru