Dnes Čtvrtek - zatazeno 6°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 2. 2. 2023
Svátek má Nela
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Spláchnutý covid. Pražští vědci sledují v odpadních vodách přítomnost koronaviru, lidé ho vylučují stolicí
Přístroj odebírající vzorky z odpadních vod. Foto: PVK

Spláchnutý covid. Pražští vědci sledují v odpadních vodách přítomnost koronaviru, lidé ho vylučují stolicí

Česko trápí v souvislosti s onemocněním covid-19 zásadní problém – dlouhodobě vysoký podíl pozitivních testů. Skutečný rozsah epidemie ve společnosti tedy neznáme, ale jen odhadujeme. Řešením by podle vědců mohla být nová analytická metoda založená na stanovení obsahu nového typu koronaviru v odpadních vodách, která je zcela nezávislá na ochotě nakažených podstoupit klinické testování.

Metoda získává data s předstihem, je levnější, lze díky ní odhalovat ohniska epidemie a sledovat šíření nových mutací. K prosazení metody je však potřeba pomoci státních institucí, soukromých laboratoří, epidemiologů, případně velkých tuzemských firem.

Metodu vyvinula Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT) ve spolupráci s Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK) a od loňského července 2020 probíhá pilotní monitoring ve čtrnácti lokalitách pražské stokové sítě. Vzorkování je zaměřeno především na obytné lokality jako jsou sídliště, vilová zástavba, centrum Prahy, vysokoškolské koleje, ale i na další důležité objekty, jako jsou Letiště Václava Havla, nemocnice nebo obchodní centra.

„V současné době je monitoring rozšířen i o další důležitá odběrová místa stokové sítě a odběr vzorků probíhá častěji, a to dvakrát až třikrát týdne,“ říká Petr Sýkora, technický ředitel PVK.

„Výsledky z tohoto sledování ukazují, že především v obytných oblastech data z odpadních vod velmi dobře korelují s epidemickou situací. V řadě případů byly nárůsty počtů kopií virové RNA pozorovány s předstihem jeden až dva týdny oproti datům z klinických testů publikovaných pro území Prahy,“ vysvětluje docent Jan Bartáček z VŠCHT s tím, že do sledování přítomnosti viru SARS-CoV-2 (nový typ koronaviru, který způsobuje onemocnění covid-19, pozn. aut.) v odpadních vodách vkládá velké úsilí řada vyspělých zemí.

Průkopníkem je Nizozemí, kde je v současnosti centrálně organizován monitoring přítomnosti viru v odpadních vodách ve více než 300 městských čistírnách odpadních vod. Rozsáhlé studie publikovaly i instituce ve Spojených státech amerických nebo ve Velké Británii.

Využití nového monitoringu je několikeré. Kromě získání objektivních dat o vývoji epidemie lze v době ustupující epidemie s předstihem odhalovat nová ohniska, identifikovat rizikové zóny a sledovat zasažení významných objektů, jako jsou nemocnice nebo budovy veřejné správ.

Nabízí se také využití pro sledování šíření nových mutací viru. „V tomto případě jsou zatím známá pouze data ze zahraničí, v Česku se dosud takové testování neprovádí, ale metodiku lze o toto sledování snadno rozšířit,“ říká docent Bartáček.

Řešitel několika prestižních mezinárodních grantů upozorňuje, že data, která získal jeho tým v rámci pilotního monitoringu v Praze a okolí, jsou jen předběžná.

„Rozsah vzorkování zatím není dostatečný pro kvalitní epidemiologický výzkum, který by mohl být využitý pro řízení epidemiologických opatření na území konkrétních měst, případně celé České republiky. Proto v současné době hledáme podporu pro mnohem rozsáhlejší monitoring, tedy častější vzorkování na více lokalitách," pokračuje.

Rozvinout metodu podle něj nejenže dává velký smysl kvůli efektivnějšímu boji proti pandemii onemocnění covid-19, ale bude to také nutné s ohledem na nové doporučení Evropská komise, aby členské státy monitorovaly odpadní vody v čistírnách odpadních vod s kapacitou alespoň 150 tisíc ekvivalentních obyvatel, a to nejpozději od 1. října letošního roku.

Kdo podle Bartáčka může pomoci slibnou metodu naplno verifikovat a posunout k plnému využití? V první řadě instituce státní správy a samosprávy, které by využily produkovaná data, a přitom byly ochotny výzkum podpořit finančně, technicky nebo organizačně. Dále komerční i veřejné analytické laboratoře , jimž je VŠCHT Praha ochotna poskytnou metodiku předúpravy vzorků i RT-qPCR.

„Potřebovali bychom spolupracovat i s epidemiology, kteří by byli schopni v reálném čase vyhodnocovat a interpretovat námi získaná data,“ doplňuje Bartáček. Prostor je i pro velké tuzemské firmy, který by byly ochotné do veřejně prospěšného výzkumu investovat.


Autor: Karel Netolický

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Další články
Nahoru