dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
5°C
pozítří
Pondělí - jasno
4°C
Spitfire, Mig, vrtulníky, akrobacie. Na nebi se představí historická i současná letecká technika
Poprvé v České republice se o víkendu představí cvičně – bojový letoun AT-6 z produkce amerického výrobce Beechcraft. Foto: archiv

Spitfire, Mig, vrtulníky, akrobacie. Na nebi se představí historická i současná letecká technika

Již tuto sobotu se na letišti v Praze-Kbelích uskuteční letecký den Airshow Praha-Kbely. Ten 13. června velkolepě zakončí mezinárodní leteckou výstavu European Festival of Aviation Prague 2015, probíhající na stejném letišti od dneška.

V programu dostanou významný prostor i vrtulníky. „Představíme pestrou paletu typů od těch nejlehčích, až po bitevní vrtulník Cobra. Pochopitelně se představí i záchranářský vrtulník EC135T, dále sněhově bílý AS350 B3, který je nejvýkonnějším jednomotorovým typem na světě a nebude chybět ani ideální turbohřídelový cvičný typ Enstrom 480B,“ upřesňuje Daniel Tuček ze společnosti DSA.

Informace o leteckém dnu je možné sledovat na www.airshowpraha.cz.

„Pro návštěvníky jsme připravili pestrý letový program, ve kterém se na pražském nebi představí jak historická, tak současná letecká technika. Z dosavadních ohlasů víme, že o letecký den na kbelském letišti je poměrně velký divácký zájem. Tomu jsme přizpůsobili zázemí celé akce a pochopitelně i parkovací plochy,“ říká Petr Schwarz, letový ředitel Airshow Praha-Kbely.

Při přípravě letového programu dbali pořadatelé na to, aby si v sobotním odpoledni přišel na své každý příznivce letecké techniky. „V programu s podtitulem Legendy nad Prahou se pochopitelně světové legendy objeví. Bude se jednat především o druhoválečný britský stíhací letoun Spitfire a neméně slavný proudový MiG-15UTI. U tohoto, šedesát let starého stroje, se bude jednat o první veřejné vystoupení mimo mateřské letiště.

K historickým strojům se přiřadí i americký stroj T-28 Trojan z Českého leteckého ráje. Airshow Praha-Kbely nabízí návštěvníkům jedinečnou příležitost, protože doposud nebylo možné vidět takovou kumulaci historických letadel na pražském nebi.

084-nahled Chybět nebudou ani legendy československého leteckého průmyslu a na své si přijdou i obdivovatelé letecké akrobacie. Diváci jistě ocení dech beroucí podívanou v podání účastníka Red Bull Air Race Martina Šonky.

Ve stejné světové soutěži, ale v kategorii Challenger vloni zvítězil a letos pokračuje Petr Kopfstein, který se před diváky na Airshow Praha představí v soutěžním akrobatickém speciálu Extra 330SC, s nímž se pravidelně účastní řady vrcholných soutěží v letecké akrobacii.

Poněkud jiné podání akrobacie představí Roman Kramařík na obratném dvouplošníku Christen Eagle II a Miroslav Červenka na historickém dvouplošníku Bücker,“ dodává k letovému programu Petr Schwarz.

Doprava na letecký den

airshow-prague-vybrany-vizual-ctverec-nahled Premiérová Airshow Praha-Kbely přiláká tisíce návštěvníků. „Počítáme s velkým zájmem diváků, a proto jsme připravili dostatek parkovacích míst v blízkosti areálu letiště, přesto bych požádal návštěvníky z Prahy, aby v co největší míře využili prostředků městské hromadné dopravy, jak autobusové, tak zejména metra. Z konečné stanice metra C Letňany je letiště dostupné i pěšky. Mimopražští mohou do hlavního města přijet vlakem a následně využít MHD. Letiště je otevřeno od rána a již dopoledne bude probíhat pozemní program, včetně autogramiády pilotů. Samotný letový program začíná ve třináct hodin a věřím,“ uvádí Petr Schwarz, letový ředitel Airshow Praha-Kbely.


Yelloween přiláká do Žlutých lázní pražská strašidla

25. října 2017 ve 13:26

Areál Žluté lázně se stane v neděli 29. října cílem všech strašidel. Malé i velké příšery čeká od 12 do 19 hodin zábavné odpoledne, kde nebude chybět strašidelná show, stezka odvahy, dlabání dýní, opékání špekáčků a mnoho dalších zajímavostí. Vstup do areálu je...

Kolčavka v Praze 9 zve na oslavy. Těšte se na zabijačku, koncert a veselici

23. října 2017 v 08:50

Pivovar Nad Kolčavkou v sobotu 28. října slaví. V 10 hodin začne pravá staročeská zabijačka. Sami si pod dozorem řeznického mistra můžete vyzkoušet, jak se dělají jitrnice.

Přivstaňte si na výlov rybníka mezi paneláky

22. října 2017 v 07:22

V sobotu 28. října se od 7 hodin koná již tradiční výlov Stodůleckého rybníka v Centrálním parku Prahy 13.

Na umisťovací výstavě ve Fénixu budou hledat nový domov kočky z ochranářských organizací

22. října 2017 v 07:00

Umisťovací výstava koček se bude konat v prostorách veterinární kliniky Fénix v sobotu 28. října od 11 do 17 hodin a v neděli 29. října také od 11 do 17 hodin.

Další články
Nahoru