Dnes Úterý - zatazeno 14°C
Zítra Středa - obcasny-dest 15°C
Úterý 21. 5. 2024
Svátek má Monika
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Spirála se po opravách za 300 milionů korun otevře v říjnu
Rekonstrukce Spirály. Foto: Výstaviště Praha

Spirála se po opravách za 300 milionů korun otevře v říjnu

Budova divadla Spirála na pražském výstavišti se slavnostně otevře 3. října. Více než dvouleté opravy stavby poničené povodněmi v roce 2002 stály 300 milionů korun včetně DPH. Na tiskové konferenci to v úterý řekl radní Adam Zábranský (Piráti), podrobnosti sdělili i představitelé divadla a Výstaviště Praha. Prostor bude mít označení Nová spirála, podle jejího ředitele Jana Makalouše bude hostit představení různých žánrů, reprízovaný program i jednorázové projekty. 

Legendární divadlo Spirála, dnes multižánrový prostor Nová Spirála, přivítá na podzim tohoto roku po více než dvaceti letech opět své první diváky. V prostorách pražského Výstaviště se tak otevřou brány unikátní budovy, kde neexistuje místo se špatným výhledem stejně jako limity ať už pro činohru, muzikál, novodobý cirkus, operu, sportovní či světelné show nebo třeba videomappingová představení.

Dominantou unikátního kruhového sálu s 360°hledištěm s kapacitou 800 míst jsou dvě otočná teleskopická pódia, která umocní zážitek z každé akce stejně jako fakt, že v Nové Spirále nezůstane u žádného představení divákům nic skryto. Umělci zde budou nastupovat či vystupovat na scénu přímo mezi diváky z hlediště.

 Nově je zde dokončována také malá scéna pro menší hudební, divadelní a další umělecká vystoupení nebo firemní akce s kapacitou až 340 diváků. Nová Spirála se stane zároveň místem pro začínající talentované umělce.

Budova Spirály byla uzavřena v roce 2002 při velkých povodních, kdy posléze byla ve hře samotná demolice kvůli silně poškozenému stavu. Z původní budovy tak zůstala stavební a ocelová konstrukce s tím, že vše ostatní jako rozvody vody, vzduchotechnika, kompletní silnoproudé i slaboproudé rozvody, odpady, požární zabezpečení, odvody kouře byly kompletně vyměněny.

Podstatnou změnou je doplnění moderních jevištních technologií (točna, tahy) ve velkém sále i v malém sále se závěsným systémem. V celé budově byly kompletně obnoveny akustické prvky s ohledem na památkovou ochranu budovy, což znamená, že byly navráceny původní vzory materiálů, ale v souladu s nejmodernějšími protipožárními předpisy.

Budova má bezbariérový přístup a nechybí ani toalety pro handicapované diváky s motorizovanou plošinou. Stejnou plošinou budou mít imobilní diváci přístup také do malého sálu. Ve velkém sále budou vyhrazena místa pro vozíčkáře v parteru v přízemí.

„Já jsem už několikrát vyprávěl příběh, jak jsem na Výstavišti kdysi začínal právě v tehdejším divadle Spirála v zahraniční produkci a dnes, když jsme těsně u cíle rekonstrukce a po více než dvaceti letech od uzavření prostor ohlašujeme první program, prožívám obrovskou radost a nostalgii. Osobně se nemůžu dočkat, až usednu k prvnímu představení a poprvé uslyším potlesk na půdě, kde jsem kdysi ani vzdáleně netušil, že jednou budu mít tu velkou čest to tady celé vést,“ komentuje Tomáš Hübl, předseda představenstva společnosti Výstaviště Praha.

„Program vytváříme pro širokou veřejnost všech generací a žánrových preferencí. S ohledem na multižánrové zaměření jsou jednotlivé projekty Nové Spirály rozděleny do programových kategorií: divadlo, hudba, show a eventy. Přestože bude činnost Nové Spirály velmi široká, hlavním spojujícím prvkem celého programu je vysoká dramaturgická úroveň a spolupráce s etablovanými i začínajícími umělci,“ říká Jan Makalouš, ředitel Nové Spirály.

Velký sál je rozdělen do čtyř sektorů dle čtyř ramp, které se vinou ve spirále a umožní tak přístup do jednotlivých sektorů a galerií. Hlediště se skládá z parteru, kde budou instalovány čtyři řady sedadel, a dále z 5 galerií, vždy po jedné řadě sedadel. Každé sedadlo v Nové Spirále tak bude mít skvělý výhled a diváci si budou moci zvolit pohled na scénu – ať už preferují mít herce na dosah, kdy budou vybírat z míst v parteru, anebo dají přednost skvělému výhledu na celou scénu z galerií.

Navigace bude řešena pomocí barev, kterými bude označena vstupenka a jednotlivé rampy vedoucí do daných sektorů. V sále bude dostatek uvaděčů, kteří budou divákům nápomocni najít jejich místo.

„Město do rekonstrukce Nové Spirály investovalo více než 250 milionů korun. S dotováním samotného provozu divadla se nepočítá, věřím, že si tento mimořádný prostor na sebe vydělá kombinací prodeje lístků a komerčního pronájmu,“ říká Adam Zábranský (Piráti), pražský radní pro oblast majetku, legislativy a transparentnosti a doplňuje: „Mám radost, že budova bude bezbariérová a díky ekologickým řešením vody a vytápění bude její provoz energeticky úsporný.“

Díky unikátní otočné scéně a špičkové ocelové konstrukci se závěsnými tahovými jednotkami s nosností několika tun zde bude prostor pro široké spektrum kulturních, hudebních i akrobatických vystoupení nejvyšší možné kvality stejně jako pro komerční projekty třetích stran.

Unikátní kruhové jeviště je složeno z několika jevištních stolů, které se mohou točit synchronně či asynchronně, vyjíždět a zajíždět nad a pod úroveň parteru. Díky tomu nabídne Nová Spirála jedinečný kulturní zážitek. Divákům nezůstává nic skryto, při vstupu do velkého sálu uvidí útroby jeviště, nic není schované za oponou a umělci nastupují na scénu, či vystupují přímo mezi diváky z hlediště.  

Původně divadlo Spirála vzniklo v rámci přípravy výroční Všeobecné výstavy v roce 1991 přestavbou dřívějšího kruhového kina (Cirkorámy) s panoramatickou projekcí na vnitřní povrch válcového sálu ze 70. let minulého století. Válcový objekt byl zastřešen tehdy unikátní trubkovou příhradovou kopulí jejímž autorem je statik F. Lederer. Tato konstrukce je zmenšenou verzí zastřešení brněnského pavilonu Z, který byl dokončen v roce 1959. Konstrukce kopule byla při přestavbě v roce 1991 zachována jako technická a kulturní památka ve funkci podhledu nově přestavěného sálu divadla.

Objekt byl v roce 1993 oceněn cenou Grand Prix Obce architektů. V roce 2002 při velkých povodních byla budova Spirály uzavřena a čekala dlouhých dvacet let na rekonstrukci. V průběhu této doby proběhla řada diskusí na téma: zbourat, či rekonstruovat, kdy budova dokonce dostala v jedno dobu demoliční výměr.


Autor: Karel Netolický

Skladby Antonína Dvořáka a Jana Hanuše zazní v kostele sv. Antonína

Dnes ve 20:50

Ve čtvrtek 23. května večer od 19:30 hodin se můžete zaposlouchat do tónů skladeb Antonína Dvořáka nebo Jana Hanuše na Strossmayerově náměstí. Koncert je zdarma.

Tóny Vinohrad: Hudba a ladný pohyb v Gröbeho vile

Dnes v 11:31

Ve středu 22. května poznáte, jak se i v komorním podání doplňuje úžasná hudba a ladný pohyb. Květnový koncert z cyklu Tóny Vinohrad nabízí program s názvem Do tance.

Mistři grafiky manýrismu ve Valdštejnské jízdárně

Dnes v 10:44

Výstava Od Michelangela po Callota / Umění grafiky manýrismu návštěvníkům nabízí více než dvě stovky děl, grafiku, kresbu, malbu a umělecké řemeslo. Výstava je připravena ve spolupráci s francouzským Muzeem Louvre, je otevřena ve Valdštejnské jízdárně od 17. května do...

Atomic Gigolo zahrají na Vyšehradě

Dnes v 06:56

První koncert letošní sezóny, za úplňku a s jedinečným vyšehradským výhledem ve čtvrtek 23. května. Vstupné dobrovolné, začíná se v 19 hodin.

Přednáška: Toyen, tajemná bytost

Dnes ve 02:10

Dítě bez rodiny. Žena bez milostného vztahu. Chudobná umělkyně. Čtyři mýty, čtyři klišé, které malířka z velké části sama koncipovala.

Soutěž s innogy o vstupenky na koncerty Pražského jara

Včera v 07:31

Společnost innogy zve na koncerty Pražského jara do Fora Karlin a do Rudolfina. Spolupráce innogy a prestižního hudebního festivalu trvá od roku 1995.

Victoria Hanna a Omri Mor oživí dávné hebrejské písně

19. května 2024 ve 12:54

Výrazné osobnosti jeruzalémské scény, zpěvačka Victoria Hanna a klavírní virtuóz Omri Mor, se ponoří k pramenům levantské hudby. 

Dudes & Barbies gallery hostí Andyho Franka

19. května 2024 v 08:00

Výstava Andyho Franka se bude konat v prostorách Vnitroblocku od 24. května do 26 června. Již druhá autorova výstava v Praze bude největší v jeho dosavadní kariéře.

Praha 13: Výstava osmého ročníku Czech Nature Photo

18. května 2024 v 15:14

Přijďte se podívat na výstavu osmého ročníku Czech Nature Photo, která představuje nejlepší snímky přírody celého světa pořízené fotografy z České republiky a Slovenska. Fotografie ukazují unikátní krásu zvířat, rostlin a krajiny. Hlavním cílem soutěže je vzdělávat veřejnost a motivovat ji...

Výstava: Žijeme lidsky? Svaz československého díla 1914–1948, hnutí za reformu bydlení

18. května 2024 v 10:07

Název výstavy cituje dlouholetého předsedu Svazu architekta Pavla Janáka a vyjadřuje třicetileté úsilí o reformu bydlení. Proti měšťanským pseudohistorickým interiérům, jejichž produkce přetrvávala dlouho do třicátých let 20. století, Svaz usiloval o funkční, jednodušší, zdravější, levnější...

Galerie Na Věky: Bližní

18. května 2024 v 07:22

Nová výstava s názvem Bližní v Galerii Na Věky představí tvorbu současných mladých autorek, které reagují na téma mezilidských vztahů a pečování o ně. Naše rodina, přátelé a osoby nám blízké tvoří neodlučitelnou součást našeho života. Věnujeme však dostatek pozornosti a péče těm osobám, které nám...

Na vysočanské radnici uslyšíte Barokní perly

16. května 2024 v 10:26

Cyklus komorních koncertů na vysočanské radnici v Praze 9 pokračuje 23. května od 19 hodin. Kvarteto Musica Affecta představí Barokní perly.

Festival základních uměleckých škol ZUŠ Open

15. května 2024 v 08:44

Příští týden naplno vypukne celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open, který pod heslem ZUŠlechťujeme uměním nabídne od 23. května do 9. června 600 akcí. ZUŠ Open je v počtu účinkujících i rozsahem programu bezesporu největší kulturní událostí v České republice. ZUŠky vedle...

Další články
Nahoru