Dnes Čtvrtek - skorojasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Špičky biotechu se sešly v Praze, do projektů mohou jít miliardy korun
Konferenci Prague.bio hostil Lichtenštejnský palác na Kampě. Foto: PP

Špičky biotechu se sešly v Praze, do projektů mohou jít miliardy korun

První ročník mezinárodní konference Prague.bio propojil špičkové vědce z biotechnologií a farmacie se zástupci fondů, které spravují celkem kolem 20 miliard korun. Akce hostila v úterý 26. října Kampě v centru Prahy na dvě stě akademiků, investorů a představitelů státní správy i průmyslu z celé střední Evropy. Zkušení investoři a lidé z předních farmaceutických a diagnostických firem se setkali s nadějnými startupy, aby jim pomohli při komercializaci jejich nápadů. Zástupcům průmyslu a investorům konference poskytla podnětný prostor pro výměnu názorů a možnost navázání další spolupráce a investic.

„Česká republika má špičkové vědce, oni mají perfektní nápady; ne vždy se jim ale daří výsledky jejich práce zhodnocovat. Je tedy skvělé, že konference jako Prague.bio propojují vědu a byznys,“ upozornila ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová.

„Biotechnologie patří mezi strategické cíle rozvoje metropole. Praha má bohatou historii, pestrou současnost a v tomto vidím i nadějnou budoucnost. Konference Prague.bio je výborným počinem, který pomáhá posilovat v tomto oboru českou pozici,“ shrnul primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

Mezi vystupujícími na konferenci byl například uznávaný odborník na sekvenační systémy z Roche Diagnostics Solutions Jan Berka, který se ve své přednášce zaměřil na úlohu tzv. imunomu v diagnostice, prognóze a léčbě nemocí. Dalším významným hostem byl Marek Šťastný z Bristol-Myers Squibb, který si připravil příspěvek týkající se využívání moderní imunoterapie v protinádorové léčbě.

„Budoucí prosperita naší země musí být založena na vzdělání, vědě a aplikací jejích výsledků do praxe. Biotechnologie má obrovský potenciál a tato konference jej může pomoci lépe využít,“ sdělil Jan Konvalinka, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.

V rámci konference se uskutečnila také panelová debata investorů. Zapojil se do ní Aleksander Kłósek z polského YouNick Mint VC, Alexander Schwartz z rakouského fondu xista science ventures, Michael Krebs z německého KHAN Technology Transfer Fund, Anke Caßing z High-Tech Gründerfonds, Yveta Holečková z BPD Partners, Victoria Wang z Taiwania Capital Management Corporation či Jaromír Zahrádka z i&i Biotech Fund. Jedním z hlavních témat byla potenciální rizika financování vědeckých startupů v úplných začátcích jejich vývoje.

Dalším z highlightů programu konference Prague.bio byla odpolední diskuze zástupců právních kanceláři, kteří se zabývají tématem duševního vlastnictví. I zde byla účast mezinárodní, debaty se zúčastnili například Roger Abseher z Dentons Patent Solutions, Adrian Bradley z Cleveland Scott York, Kamila Seberová z Wolf Theiss, Ingrid Beránková Ambruzová z HARPER IP či Mikuláš Vargic z Kristýna & Mikuláš advokáti.

„Vnímáme, že je potřeba vědu a byznys propojovat. Přitom je pravda, že si věda a byznys často nerozumí, chybí společná řeč. Mimo jiné i proto vznikla konference i klastr stejnojmenného názvu Prague.bio,“ vysvětlila Jana Žaludová, ředitelka klastru Prague.bio. V rámci konference se rovněž představilo publiku a především investorům 12 nadějných vědeckovýzkumných projektů z Česka i střední Evropy. Ty mají šanci získat v budoucnu finance na svůj rozvoj.

„Česká věda má vynikající vědce i výsledky. Nicméně bez patřičné podpory se objevy a nápady do praxe nikdy neodstanou. Jsem velmi ráda, že konference Prague.bio dokáže svět byznysu a vědy efektivně propojit,“ shrnula Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd ČR.

Konference Prague.bio, která se uskutečnila v Lichtenštejnském paláci na Kampě, pořádal biotechnologický klastr Prague.bio společně s Úřadem ministryně pro vědu, výzkum a inovace, Ústavem organické chemie a biochemie, techtransferovou kanceláří IOCB Tech a inkubátorem i&i Prague. Akci udělil záštitu primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda.


Autor: puc

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

23. července 2024 v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru