Dnes Neděle - zatazeno 1°C
Zítra Pondělí - oblacno 5°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Špičky biotechu se sešly v Praze, do projektů mohou jít miliardy korun
Konferenci Prague.bio hostil Lichtenštejnský palác na Kampě. Foto: PP

Špičky biotechu se sešly v Praze, do projektů mohou jít miliardy korun

První ročník mezinárodní konference Prague.bio propojil špičkové vědce z biotechnologií a farmacie se zástupci fondů, které spravují celkem kolem 20 miliard korun. Akce hostila v úterý 26. října Kampě v centru Prahy na dvě stě akademiků, investorů a představitelů státní správy i průmyslu z celé střední Evropy. Zkušení investoři a lidé z předních farmaceutických a diagnostických firem se setkali s nadějnými startupy, aby jim pomohli při komercializaci jejich nápadů. Zástupcům průmyslu a investorům konference poskytla podnětný prostor pro výměnu názorů a možnost navázání další spolupráce a investic.

„Česká republika má špičkové vědce, oni mají perfektní nápady; ne vždy se jim ale daří výsledky jejich práce zhodnocovat. Je tedy skvělé, že konference jako Prague.bio propojují vědu a byznys,“ upozornila ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová.

„Biotechnologie patří mezi strategické cíle rozvoje metropole. Praha má bohatou historii, pestrou současnost a v tomto vidím i nadějnou budoucnost. Konference Prague.bio je výborným počinem, který pomáhá posilovat v tomto oboru českou pozici,“ shrnul primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

Mezi vystupujícími na konferenci byl například uznávaný odborník na sekvenační systémy z Roche Diagnostics Solutions Jan Berka, který se ve své přednášce zaměřil na úlohu tzv. imunomu v diagnostice, prognóze a léčbě nemocí. Dalším významným hostem byl Marek Šťastný z Bristol-Myers Squibb, který si připravil příspěvek týkající se využívání moderní imunoterapie v protinádorové léčbě.

„Budoucí prosperita naší země musí být založena na vzdělání, vědě a aplikací jejích výsledků do praxe. Biotechnologie má obrovský potenciál a tato konference jej může pomoci lépe využít,“ sdělil Jan Konvalinka, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.

V rámci konference se uskutečnila také panelová debata investorů. Zapojil se do ní Aleksander Kłósek z polského YouNick Mint VC, Alexander Schwartz z rakouského fondu xista science ventures, Michael Krebs z německého KHAN Technology Transfer Fund, Anke Caßing z High-Tech Gründerfonds, Yveta Holečková z BPD Partners, Victoria Wang z Taiwania Capital Management Corporation či Jaromír Zahrádka z i&i Biotech Fund. Jedním z hlavních témat byla potenciální rizika financování vědeckých startupů v úplných začátcích jejich vývoje.

Dalším z highlightů programu konference Prague.bio byla odpolední diskuze zástupců právních kanceláři, kteří se zabývají tématem duševního vlastnictví. I zde byla účast mezinárodní, debaty se zúčastnili například Roger Abseher z Dentons Patent Solutions, Adrian Bradley z Cleveland Scott York, Kamila Seberová z Wolf Theiss, Ingrid Beránková Ambruzová z HARPER IP či Mikuláš Vargic z Kristýna & Mikuláš advokáti.

„Vnímáme, že je potřeba vědu a byznys propojovat. Přitom je pravda, že si věda a byznys často nerozumí, chybí společná řeč. Mimo jiné i proto vznikla konference i klastr stejnojmenného názvu Prague.bio,“ vysvětlila Jana Žaludová, ředitelka klastru Prague.bio. V rámci konference se rovněž představilo publiku a především investorům 12 nadějných vědeckovýzkumných projektů z Česka i střední Evropy. Ty mají šanci získat v budoucnu finance na svůj rozvoj.

„Česká věda má vynikající vědce i výsledky. Nicméně bez patřičné podpory se objevy a nápady do praxe nikdy neodstanou. Jsem velmi ráda, že konference Prague.bio dokáže svět byznysu a vědy efektivně propojit,“ shrnula Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd ČR.

Konference Prague.bio, která se uskutečnila v Lichtenštejnském paláci na Kampě, pořádal biotechnologický klastr Prague.bio společně s Úřadem ministryně pro vědu, výzkum a inovace, Ústavem organické chemie a biochemie, techtransferovou kanceláří IOCB Tech a inkubátorem i&i Prague. Akci udělil záštitu primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda.


Autor: puc

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru