dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Spí tady lidé, tak se zklidněte! Cedule v ulicích Prahy budou informovat o zákazu pití alkoholu
Jeden z návrhů, jak by mohl panel informující o zákazu pití na veřejnosti vypadat. Foto: archiv

Spí tady lidé, tak se zklidněte! Cedule v ulicích Prahy budou informovat o zákazu pití alkoholu

V centru Prahy budou umístěny nápisy, které upozorní cizince na zákaz pouličního popíjení alkoholu. Plakáty budou dočasně na reklamních plochách na sloupech veřejného osvětlení, do budoucna by měly být umístěny samostatně.

Podle radního první městské části Ivana Solila (ČSSD) to je jedno z opatření v boji proti nočnímu hluku v ulicích centra. Nápis má v češtině a angličtině turisty upozornit, že se nacházejí v rezidenční oblasti, kde se nesmí na veřejnosti pít alkohol.

Takové lokality určuje vyhláška hlavního města, podle kritiků o ní ale cizinci nemají povědomí a nevědí, že dělají něco nezákonného. Praha 1 si pronajala od společnosti Eltodo 20 reklamních nosičů umístěných na lampách veřejného osvětlení například v Dlouhé nebo Kozí ulici. Za měsíční pronájem a instalaci zaplatí asi 20 000 korun.

Od podzimu platí vyhláška o zákazu pití alkoholu na veřejnosti. Pít se nesmí na 837 místech. Zde je jejich seznam.

Podle Solila jde o dočasné opatření. V budoucnosti by upozornění mohla být umístěna například na sloupech pouliční navigace pro turisty nebo na veřejném osvětlení, kde nejsou reklamy. K tomu ale radnice potřebuje povolení památkářů.

Městská část chce také připravit mapu Prahy, kterou by si turisté mohli vzít například na letišti nebo hotelech. Obsahovat má turisticky zajímavé lokality, sídla ambasád, policie nebo nemocničních zařízení, ale také informace o zónách, kde se nesmí pít v ulicích alkohol. Varovat také bude před místy s velkým výskytem kapsářů.

Majitelé zaplatí ochranku

Hluk v historickém centru metropole se stal v Praze 1 hojně diskutovaným tématem. Obyvatelé některých ulic, na kterých jsou desítky barů a nočních podniků, si stěžují na neustálé rušení nočního klidu.

Radnice poté oznámila, že se pokusí prosadit vyhlášku, která by umožnila stanovit zavírací hodinu v rezidenčních zónách na 22 hodin. Záměr vyvolal kritiku, městská část poté své prohlášení zmírnila. Omezení otevírací doby by podle ní bylo pouze krajním řešením v případě, že by nepomohla další opatření.

Radnice se již například s některými zástupci podniků dohodla, že jejich majitelé zaplatí ochranku, která bude dohlížet na klid před provozovnami. „Věřím, že tato opatření budou účinná a nebudeme muset přistupovat k dalším akcím," poznamenal Solil.


Další články
Nahoru