dnes
Sobota - jasno
21°C
zítra
Neděle - jasno
20°C
pozítří
Pondělí - jasno
17°C
Spekulace o účelových úpravách nepotvrzeny, Praha zůstane v komunálních volbách jedním obvodem
Ilustrační foto: archiv

Spekulace o účelových úpravách nepotvrzeny, Praha zůstane v komunálních volbách jedním obvodem

V říjnových komunálních volbách bude celá Praha jedním volebním obvodem. Odsouhlasili to dnes pražští radní, jejich rozhodnutí musí ještě potvrdit zastupitelstvo. Ve volbách v roce 2014 byla celá metropole rovněž jedním obvodem, naopak o čtyři roky dříve byla rozdělena na sedm obvodů. Podle volební matematiky jsou větší obvody výhodné pro strany s menšími volebními zisky, které tak spíše dosáhnou na mandát.

„Předložením návrhu na jeden volební obvod jsme reagovali na spekulace, že některé strany by obvody chtěly zavést," uvedla radní Irena Ropková (ČSSD).

Ve volbách v roce 2010 tehdy vládnoucí ODS prosadila vznik sedmi volebních obvodů, což řada kritiků označila za účelové omezení počtu stran, které se dostaly do zastupitelstva. Výsledky voleb to potvrdily, když Strana zelených, SNK Evropští demokraté a Věci veřejné sice získaly více než pět procent hlasů, ale kvůli volební matematice skončily bez mandátu.

Obrátily se kvůli tomu na Ústavní soud, ale bez úspěchu. V následujících volbách zastupitelé na návrh tehdejšího primátora Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) odhlasovali znovuzavedení jednoho velkého obvodu.

Rozdělení na obvody řeší i jednotlivé městské části, zastupitelstvo Prahy 8 například nedávno rozhodlo, že celá městská část bude rovněž tvořit jeden obvod.

Manipulace s volebními obvody je odborníky často popisovaný a kritizovaný způsob, jakým mohou vládnoucí strany vylepšit svoji pozici před volbami, respektive zhoršit podmínky pro svoje konkurenty. Kromě velikosti okrsků hraje roli i jejich tvar. Nakreslením obvodu tak, aby například rozděloval koncentrovanou voličskou skupinu konkurenční strany, může vládnoucí skupina zlepšit svoje postavení.

Tato praxe se nazývá gerrymandering podle amerického guvernéra Elbridge Gerryho a slova salamandr, odkazujícího na slavný příklad této praxe, kdy tvar okrsku připomínal ještěra.


Primátor Hřib poslal předsedovi TOP 09 Pospíšilovi otevřený dopis. Zde si ho celý můžete přečíst

14. dubna 2019 v 17:33

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vytkl v otevřeném dopise předsedovi TOP 09 a pražskému zastupiteli Jiřímu Pospíšilovi jeho mediální výstupy a řadu dalších věcí. Zde si celý dopis můžete přečíst.

Další články
Nahoru