Dnes Čtvrtek - polojasno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 14°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Spejbl a Hurvínek se dočkají přístavby, budou i úpravy Dejvického divadla
Mánička a Hurvínek. Foto: Radovan Janouschek

Spejbl a Hurvínek se dočkají přístavby, budou i úpravy Dejvického divadla

Šestá městská část ve spolupráci s magistrátem plánuje přístavbou rozšířit budovu dejvického Divadla Spejbla a Hurvínka. Stávající muzeum loutek se prodlouží o nízkou přístavbu na přilehlý dvůr domu. Nedávno Praha 6, magistrát a divadlo podepsali memorandum. Realizace by měla stát přibližně 16 milionů korun. Do budoucna by tak mělo v divadle vzniknout nové centrum pro pořádání volnočasových programů.

Podle memoranda by mělo divadlo na své náklady zpracovat architektonickou a provozní studii kulturního centra, přičemž metropole bude připravena finančně přispět na jeho vybudování.

„Centrální část Prahy 6 je vlastně taková malá Broadway. Na pár metrech najdete hned tři slavná divadla a všechna jsou navíc v domech, které vlastní městská část. Je skvělé, že můžeme investovat do jejich rozvoje a zlepšovat jim zázemí. Vedle nové přístavby Divadla Spejbla a Hurvínka to v příštím roce bude i rozšíření hlediště Dejvického divadla,“ sdělil místostarosta Petr Prokop (STAN), do jehož kompetenci patří správa majetku, hospodářská politika, koncepce a strategický plán.

Důvodem pro vybudování nového centra je mimo jiné to, že divadlo pořádá víkendová představení pro rodiny, ve všední dny také pro školy a večerní představení pro dospělé diváky. Po vybraných představeních se také konají různé workshopy v takzvaném přísálí nebo prostoru pro konzumaci, což podle není zcela vhodné řešení.

Nové centrum bude sloužit jak pro školní a dětská představení, tak i pro setkávání přátel Spejbla a Hurvínka při Noci divadel a mohlo by sloužit také jako zkušebna „Jsme moc rádi, protože budeme mít více místa pro divadelní workshopy, miminí divadlo či divadelní zkoušky, což nám pomůže rozšířit kapacitu, která u těchto aktivit dosud nestačila,“ sdělila ředitelka divadla Denisa Kirschnerová.

Divadlo Spejbla a Hurvínka bylo založeno v roce 1930. Předtím autor prvních loutek Josef Skupa působil pouze na amatérské scéně. Divadlo se časem rozšířilo o tři další postavy, Máničku, bábinku a psa Žeryka a vystřídalo se u nich několik hlasů a autorů, uvedla ČTK.

Hurvínek o prázdninách

V červenci si celá dřevěná parta vybírá volno. Už v srpnu však netrpěliví diváci mohou navštívit letní scénu Divadla S+H ve Vzdělávacím centru Zoo Praha. Divadlo tam odehraje čtyři představení inscenace „Hurvínek a král Blecha“, a to v sobotu 19. a v neděli 20. srpna ve 14:00 a v 16:30 hodin.

Nebudou chybět ani představení na domovské scéně, obecenstvo se může těšit na čtyři představení inscenace „Pohádky pro Hurvínka“, a to v sobotu 26. srpna ve 14:00 a v 16:30 a v neděli 27. srpna v 10:30 a ve 14:00.


Autor: Jan Puci

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Dnes ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

Včera ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

Včera v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru