dnes
Čtvrtek - jasno
20°C
zítra
Pátek - jasno
21°C
pozítří
Sobota - jasno
20°C
Špatný čas čištění ulic, plné koše a zahálející metaři? Pražské služby vyvrací časté mýty o úklidu v metropoli
Ilustrační foto: archiv PSAS

Špatný čas čištění ulic, plné koše a zahálející metaři? Pražské služby vyvrací časté mýty o úklidu v metropoli

Jak často se v centru sváží koše, proč se kropí ulice? Tyto a mnohé další provozní otázky patří podle Pražských služeb k těm nejčastěji kladeným. Společnost se proto rozhodla souhrnně na časté otázky odpovědět a zároveň vyvrátit některé mýty, které se týkají úklidu a údržby pražských veřejných prostranství.

Jak často se vyváží koše?

„Úklid a vyvážení košů v exponovaných lokalitách provádíme i pětkrát denně sedm dní v týdnu. Přesto se může stát, že kvůli náporu lidí se někde objeví přetékající koš. Interval úklidu je nastaven tak, aby lokalita byla uklizena v řádu desítek minut,“ odpovídá Radim Mana z Pražských služeb. Přesto není možné uhlídat vše.  Každý den se v ulicích metropole pohybuje ve třech směnách asi 300 metařů Pražských služeb, téměř 40 vozidel svážející koše a 30 elektrických komunálních vysavačů. 

Zahálející metaři

Právě metaři jsou často během pracovní přestávky obviňováni z toho, že nic nedělají. „Počet stížností poklesl poté, co jsme na všechny zametací vozíky nalepili časy oficiálních přestávek,“ vyzdvihuje Mana jedno z opatření. Přesto se svozová a úklidová společnost každým podnětem zabývá a případné prohřešky svých zaměstnanců řeší. 

Není kropení jako kropení

Většina z nás vnímá kropení jako součást úmorných veder, kdy je možné v pražských ulicích potkat oranžové kropicí vozy Pražských služeb. Tato činnost se provádí současně s tzv. mlžením, kdy ze zadní části vozu vychází aerosol. Kropení a mlžení slouží ke snížení prašnosti a přízemního ozonu a osvěžení mikroklima. Na základě hygienických předpisů se k tomuto účelu nabírá voda z pražských hydrantů. 

Samostatné kropení se nejčastěji provádí po strojním zametání a slouží k finálnímu dočištění vozovky. „Vysokotlaké kropení provádíme i po dešti, kdy se uvolní provozní nečistoty a kropicí vůz je může spláchnout. Je to běžný proces v řadě evropských měst. Musíme tedy rozlišovat kropení, které Pražanům usnadňuje život během vlny veder a kropení, které čistí a uklízí metropolitní vozovky,“ vysvětluje mluvčí. 

Proč neprobíhá čištění ulic v jinou hodinu?

Kvůli nočnímu klidu nemůže začít čištění hlavních silničních tahů dříve než v šest hodin ráno. Mezi šestou a osmou hodinnou je zároveň nejslabší provoz. „Vozidlo musí jet předepsanou pracovní rychlostí, což může v některých místech způsobit několikaminutové zdržení provozu. Naši řidiči se snaží uhýbat, ale ne vždy to je možné,“ říká Mana. V případě blokového čištění se pak musí počkat na to, než většina lidí odjede do práce. Odstavené vozy snižují možnosti kvalitního úklidu. 

Údržba městské zeleně a sekání trávy

Pražské služby nejsou majiteli ani správci travnatých ploch. Většinou jde o pozemky městských částí nebo města, které o formě údržby a intervalu rozhodují. „Vždy je potřeba obrátit se na majitel nebo správce. Často také zjistíme, že Pražské služby na daném pozemku vůbec nepracují,“ uzavírá Radim Mana. 

 


Praha 15: Občané se poprvé mohou zapojit do participativního rozpočtu

16. dubna 2019 v 07:24

Radnice patnácté městské části včera odstartovala první ročník participativního rozpočtování. Poprvé v historii tak budou občané sami navrhovat a svým hlasováním podporovat projekty, které radnice v letošním roce zrealizuje.

Začala Anketa dobrovolní hasiči roku 2019. Skleněná helma a peníze na hasičské vybavení pro vítěze

15. dubna 2019 v 07:29

Jednotky a sbory dobrovolných hasičů z celé republiky, které přihlásí své zásahy a činnost do letošního 9. ročníku ankety Dobrovolní hasiči roku, mohou společně s oceněním za jejich práci získat novou hasičskou techniku nebo vybavení spojené s hasičskou činností. Přihlásit se mohou v termínu od...

Další články
Nahoru