dnes
Neděle - zatazeno
12°C
zítra
Pondělí - jasno
12°C
pozítří
Úterý - oblacno
12°C
Špatný čas čištění ulic, plné koše a zahálející metaři? Pražské služby vyvrací časté mýty o úklidu v metropoli
Ilustrační foto: archiv PSAS

Špatný čas čištění ulic, plné koše a zahálející metaři? Pražské služby vyvrací časté mýty o úklidu v metropoli

Jak často se v centru sváží koše, proč se kropí ulice? Tyto a mnohé další provozní otázky patří podle Pražských služeb k těm nejčastěji kladeným. Společnost se proto rozhodla souhrnně na časté otázky odpovědět a zároveň vyvrátit některé mýty, které se týkají úklidu a údržby pražských veřejných prostranství.

Jak často se vyváží koše?

„Úklid a vyvážení košů v exponovaných lokalitách provádíme i pětkrát denně sedm dní v týdnu. Přesto se může stát, že kvůli náporu lidí se někde objeví přetékající koš. Interval úklidu je nastaven tak, aby lokalita byla uklizena v řádu desítek minut,“ odpovídá Radim Mana z Pražských služeb. Přesto není možné uhlídat vše.  Každý den se v ulicích metropole pohybuje ve třech směnách asi 300 metařů Pražských služeb, téměř 40 vozidel svážející koše a 30 elektrických komunálních vysavačů. 

Zahálející metaři

Právě metaři jsou často během pracovní přestávky obviňováni z toho, že nic nedělají. „Počet stížností poklesl poté, co jsme na všechny zametací vozíky nalepili časy oficiálních přestávek,“ vyzdvihuje Mana jedno z opatření. Přesto se svozová a úklidová společnost každým podnětem zabývá a případné prohřešky svých zaměstnanců řeší. 

Není kropení jako kropení

Většina z nás vnímá kropení jako součást úmorných veder, kdy je možné v pražských ulicích potkat oranžové kropicí vozy Pražských služeb. Tato činnost se provádí současně s tzv. mlžením, kdy ze zadní části vozu vychází aerosol. Kropení a mlžení slouží ke snížení prašnosti a přízemního ozonu a osvěžení mikroklima. Na základě hygienických předpisů se k tomuto účelu nabírá voda z pražských hydrantů. 

Samostatné kropení se nejčastěji provádí po strojním zametání a slouží k finálnímu dočištění vozovky. „Vysokotlaké kropení provádíme i po dešti, kdy se uvolní provozní nečistoty a kropicí vůz je může spláchnout. Je to běžný proces v řadě evropských měst. Musíme tedy rozlišovat kropení, které Pražanům usnadňuje život během vlny veder a kropení, které čistí a uklízí metropolitní vozovky,“ vysvětluje mluvčí. 

Proč neprobíhá čištění ulic v jinou hodinu?

Kvůli nočnímu klidu nemůže začít čištění hlavních silničních tahů dříve než v šest hodin ráno. Mezi šestou a osmou hodinnou je zároveň nejslabší provoz. „Vozidlo musí jet předepsanou pracovní rychlostí, což může v některých místech způsobit několikaminutové zdržení provozu. Naši řidiči se snaží uhýbat, ale ne vždy to je možné,“ říká Mana. V případě blokového čištění se pak musí počkat na to, než většina lidí odjede do práce. Odstavené vozy snižují možnosti kvalitního úklidu. 

Údržba městské zeleně a sekání trávy

Pražské služby nejsou majiteli ani správci travnatých ploch. Většinou jde o pozemky městských částí nebo města, které o formě údržby a intervalu rozhodují. „Vždy je potřeba obrátit se na majitel nebo správce. Často také zjistíme, že Pražské služby na daném pozemku vůbec nepracují,“ uzavírá Radim Mana. 

 


innogy spustila službu pro neslyšící, služba je vhodná i pro seniory

14. února 2019 ve 12:34

Energetická společnost innogy spustila ve spolupráci s firmami Transkript a TextCom novou službu pro zákazníky, kteří trpí poruchami sluchu. Služba nabízí přepis mluveného slova do textové formy v reálném čase.

Praha je ze všech světových měst osmá nejlepší v péči o životní úroveň

14. února 2019 v 08:51

Česká republika je z hlediska kvality pracovních podmínek a příležitostí pětadvacátou nejlepší zemí světa. Hlavní město Praha je pak osmým nejlepším městem na světě ve schopnosti udržování životní úrovně, která je dostatečně atraktivní pro přilákání a udržení talentovaných lidí na pracovním trhu....

Další články
Nahoru