Dnes Neděle - zatazeno 18°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 22°C
Neděle 21. 7. 2024
Svátek má Vítězslav
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Špatně zaparkované koloběžky bude Praha 1 odvážet do sběrného dvora
Někteří uživatelé nechávají koloběžky odstavené uprostřed chodníků. Zdroj foto: MČ Praha 1

Špatně zaparkované koloběžky bude Praha 1 odvážet do sběrného dvora

Vedení Prahy 1 se nedávno dohodlo s provozovateli služeb sdílených kol a koloběžek na přísnějších pravidlech jejich provozování, která vejdou v účinnost 1. září. Špatně zaparkované a včas neodstraněné prostředky bude městská část na náklady provozovatelů odvážet do sběrného dvora. Informoval o tom radní pro dopravu Prahy 1 Vojtěch Ryvola (ANO).  

První týden v září bude zveřejněn seznam parkovacích míst včetně maximálního počtu kol a koloběžek, které je možné odstavit současně na daném bodě v souladu s pravidly. Do konce prázdnin by měla radnice vyznačit přes sto míst pro zanechání kol a koloběžek. 

Většina z nich bude v takzvaných dopravních stínech u přechodů pro chodce. Dalších asi 70 míst bude takzvaně virtuálních, tedy bez značení na místech, kde koloběžky nebudou překážet.

Podle radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) bude seznam určen k veřejné diskuzi. „Proto prosíme obyvatele Prahy 1, aby prověřili zveřejněná místa a v případě zásadních připomínek se obrátili na můj e-mail vojtech.ryvola@praha1.cz,“ sdělil radní. 

V případě špatně zaparkovaného kola či koloběžky má provozovatel čtyři hodiny (v nočních hodinách osm, tedy od 22 do 6 hodin) na její odstranění. Pokud se tak nestane, odstraní dopravní prostředek na své náklady Praha 1, které pak bude uplatňovat vůči příslušnému provozovateli. 

„Takto odstraněné vozítko bude odvezeno do sběrného dvora. V případě, že si majitel kolo či koloběžku do jednoho roku nevyzvedne, radnice s ním naloží jako se ztracenou věcí a daný předmět nabídne v charitativní dražbě,“ popsal Ryvola. 

S provozovateli podle něj bylo také dohodnuto, že v průběhu letošního září umístí na řídítka všech vozidel informaci v českém a anglickém jazyce o zákazu jízdy po chodníku. Ryvola již díve uvedl pro ČTK, že se dohodl se všemi čtyřmi provozovateli dopravních prostředků, kterými jsou Lime, Bolt, Nextbike a Rekola.

Mezi nová pravidla také přibude omezení rychlosti mezi druhou a pátou hodinou ranní, kdy bude nastavena maximální rychlost všech kol a koloběžek 20 km/h.

Praha 2

Podobnou dohodu ohledně parkování koloběžek pouze na vyhrazeném místě již letos v březnu s bikesharingovými společnostmi uzavřela i Praha 2.

Dohoda o provozování bikesharingu na území druhé městské části Praha 2 vymezuje konkrétní místa, kde bude možné sdílená kola a elektrokoloběžky odložit, a zároveň definuje lokality, kde bude jízda zakázána nebo povolen průjezd sníženou rychlostí. Primárně se jedná o parky a vybraná náměstí.

Součástí dohody je také zákaz používání akustických signálů k lokalizaci v nočních hodinách. Nejzásadnějším bodem této dohody je pak zřízení a provozování infolinek pro nahlašování nesprávně odložených kol a elektrokoloběžek i možnost případného odtahu takových překážek.


Autor: Jan Puci

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

Včera v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru