Dnes Středa - polojasno 11°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 10°C
Středa 4. 10. 2023
Svátek má František
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Špatně zaparkované koloběžky bude Praha 1 odvážet do sběrného dvora
Někteří uživatelé nechávají koloběžky odstavené uprostřed chodníků. Zdroj foto: MČ Praha 1

Špatně zaparkované koloběžky bude Praha 1 odvážet do sběrného dvora

Vedení Prahy 1 se nedávno dohodlo s provozovateli služeb sdílených kol a koloběžek na přísnějších pravidlech jejich provozování, která vejdou v účinnost 1. září. Špatně zaparkované a včas neodstraněné prostředky bude městská část na náklady provozovatelů odvážet do sběrného dvora. Informoval o tom radní pro dopravu Prahy 1 Vojtěch Ryvola (ANO).  

První týden v září bude zveřejněn seznam parkovacích míst včetně maximálního počtu kol a koloběžek, které je možné odstavit současně na daném bodě v souladu s pravidly. Do konce prázdnin by měla radnice vyznačit přes sto míst pro zanechání kol a koloběžek. 

Většina z nich bude v takzvaných dopravních stínech u přechodů pro chodce. Dalších asi 70 míst bude takzvaně virtuálních, tedy bez značení na místech, kde koloběžky nebudou překážet.

Podle radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) bude seznam určen k veřejné diskuzi. „Proto prosíme obyvatele Prahy 1, aby prověřili zveřejněná místa a v případě zásadních připomínek se obrátili na můj e-mail vojtech.ryvola@praha1.cz,“ sdělil radní. 

V případě špatně zaparkovaného kola či koloběžky má provozovatel čtyři hodiny (v nočních hodinách osm, tedy od 22 do 6 hodin) na její odstranění. Pokud se tak nestane, odstraní dopravní prostředek na své náklady Praha 1, které pak bude uplatňovat vůči příslušnému provozovateli. 

„Takto odstraněné vozítko bude odvezeno do sběrného dvora. V případě, že si majitel kolo či koloběžku do jednoho roku nevyzvedne, radnice s ním naloží jako se ztracenou věcí a daný předmět nabídne v charitativní dražbě,“ popsal Ryvola. 

S provozovateli podle něj bylo také dohodnuto, že v průběhu letošního září umístí na řídítka všech vozidel informaci v českém a anglickém jazyce o zákazu jízdy po chodníku. Ryvola již díve uvedl pro ČTK, že se dohodl se všemi čtyřmi provozovateli dopravních prostředků, kterými jsou Lime, Bolt, Nextbike a Rekola.

Mezi nová pravidla také přibude omezení rychlosti mezi druhou a pátou hodinou ranní, kdy bude nastavena maximální rychlost všech kol a koloběžek 20 km/h.

Praha 2

Podobnou dohodu ohledně parkování koloběžek pouze na vyhrazeném místě již letos v březnu s bikesharingovými společnostmi uzavřela i Praha 2.

Dohoda o provozování bikesharingu na území druhé městské části Praha 2 vymezuje konkrétní místa, kde bude možné sdílená kola a elektrokoloběžky odložit, a zároveň definuje lokality, kde bude jízda zakázána nebo povolen průjezd sníženou rychlostí. Primárně se jedná o parky a vybraná náměstí.

Součástí dohody je také zákaz používání akustických signálů k lokalizaci v nočních hodinách. Nejzásadnějším bodem této dohody je pak zřízení a provozování infolinek pro nahlašování nesprávně odložených kol a elektrokoloběžek i možnost případného odtahu takových překážek.


Autor: Jan Puci

Praha 1 požádá o dotace na adiktologické služby

Dnes v 00:18

Radnice Prahy 1 podá žádost o poskytnutí dotace na adiktologické služby pro rok 2024, které na území městské části zajišťuje terénní prací organizace SANANIM, Drop-In a Progressive ops. Rozhodli o tom radní Prahy 1 na svém úterním jednání.

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

2. října 2023 ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

2. října 2023 ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Další články
Nahoru