Dnes Sobota - zatazeno 4°C
Zítra Neděle - snih 1°C
Sobota 27. 11. 2021
Svátek má Xenie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Špatná vizitka: Desítky tisíc dětí v Česku jsou závislé na tabáku a alkoholu
Alkohol je pro spoustu mladých lidí běžnou součástí životního stylu. Foto: Karel Netolický

Špatná vizitka: Desítky tisíc dětí v Česku jsou závislé na tabáku a alkoholu

V počtu dětí a mladistvých, kteří někdy v životě kouřili cigarety, pili alkohol nebo užili konopí, se Česká republika stále umisťuje na prvním místě mezi evropskými zeměmi. Během covidu se podle lékařů situace ještě zhoršila.

Statistické výsledky i zkušenosti lékařů poukazují na zvýšenou potřebu včasného záchytu závislostního chování i na úrovni primární péče – tedy v ordinacích dětských praktických lékařů.

Experti z Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN proto připravují ve spolupráci s Odbornou společností praktických dětských lékařů a s podporou Nadace Sirius elektronické vzdělávací kurzy pro lékaře a sestry, které nabízí teoretický základ i praktický postup pro řešení konkrétních závislostních projevů.

„Je dobře, že se podařilo na tvorbu a ověření těchto kurzů získat finance a že je můžeme nyní připravit pro praxi a pečlivě krok za krokem implementovat do tuzemských podmínek. Dětští praktici a sestry budou díky nim schopni u svých pacientů lépe rozeznat rizikové chování či přímo příznaky závislostí a případně rychle zasáhnout – a to jednak vlastní krátkou intervencí a jednak nasměrováním pacienta a jeho rodičů na nově vznikající adiktologické ambulance a expertní adiktologická centra pro děti a mladistvé,“ vysvětluje přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN Michal Miovský.

Situace se zhoršila kvůli pandemii

Z dat Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách a dat Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti vyplývá, že závislost na tabáku se může týkat až 44 600 osob v české populaci 14 až 19letých.

Ohledně užívání alkoholu je situace ještě nepříznivější. Odhadem u nás pije nadměrné množství alkoholu až 114 400 mladistvých. Opakované užívání konopných látek se týká přibližně 63 500 z nich. Pervitin užívá v současné době celkem 2 750 a heroin nebo jiné opiáty 2 100 mladistvých. Významným ukazatelem problémového užívání návykových látek je injekční užívání drog, které se týká až 3 460 jedinců v uvedeném věku.

V počtu mladistvých, kteří si někdy v životě zapálili cigaretu, okusili alkohol nebo užili konopné látky, je Česká republika na prvním místě ze všech sledovaných evropských zemí. Lékaři navíc upozorňují, že závislostních problémů registrují čím dál tím víc.

A problémem nejsou jen látkové závislosti, ale i ty nelátkové, kam patří například sociální sítě. „To, že závislostního chování dětí a mladistvých přibývá, vnímají asi všichni dětští praktici. Z mého pohledu se to jasně ukázalo v ‚covidové době‘ plné nejrůznějších omezení. Výrazný je příklon k závislostem zdánlivě ‚méně nebezpečným“, jako jsou mobilní telefony, tablety, internet, sociální sítě a podobně,“ říká předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Alena Šebková.

Nové kurzy, které by měly záchyt závislostí u dětí a mladistvých zlepšit, budou čerpat z kurikula obsáhlého manuálu CRAFT, který vznikl ve spolupráci dětských praktiků a pediatrů a který byl v roce 2020 inovován do současného třetího vydání. Manuál uvádí například následující faktory, které mohou riziko vzniku závislostí zvyšovat, nebo snižovat.

V posledních dvou letech byl stejným způsobem připraven manuál pro gynekology a gynekologické sestry, pro které bude vznikat i podobně stavěný vzdělávací program. Celý projekt zde úzce navazuje na velmi úspěšnou implementaci Evropského kurikula pro prevenci v podobě českého onlinového kurzu INEP, který se dočkal anglické, portugalské a španělské mutace a ukázal novou perspektivu tohoto typu vzdělávání pro různé profesní skupiny.


Autor: Karel Netolický

Praha 11: Pro Místní akční plán otevřela pandemie nové možnosti

Včera v 10:55

Místní akční plán (MAP) vzdělání pro Prahu 11 končí svou II. etapu, která byla zahájena v prosinci 2021. I přes komplikace spojené s pandemií Covid19 a uzavřením škol se pracovním skupinám a realizačnímu týmu MAP II podařilo na území městské části Praha 11 a spolupracujících MČ Křeslice, Šeberov a...

Radní odsouhlasili návrh memoranda o vzájemné spolupráci Prahy se Středočeským krajem

25. listopadu 2021 v 08:46

Pražští radní v pondělí odsouhlasili záměr uzavřít Memorandum o vzájemné spolupráci mezi hlavním městem Prahou a Středočeským krajem. Tímto krokem navazují na první povolební společné setkání zástupců obou krajů, které se uskutečnilo 10. června 2021. Samotný podpis memoranda bude následovat po...

Praha 5 schválila pravidla pro rozpočtové provizorium

24. listopadu 2021 ve 22:27

Na svém úterním zasedání zastupitelé Prahy 5 rozhodli, že pokud nebude včas schválen rozpočet na příští rok, začne městská část automaticky hospodařit od ledna v provizoriu. Nebude ho tak už muset schvalovat.

Příznivci návratu pomníku maršála Radeckého se sešli na Mariánském náměstí

23. listopadu 2021 v 19:37

Spolek Radecký Praha, který dlouhodobě usiluje o návrat pomníku maršála Václava Radeckého z Radče na Malostranské náměstí, uspořádal tradiční setkání podporovatelů obnovy pomníku. 

Pěší cesta propojí Palmovku s ulicí Švábky a Rohanským nábřežím

23. listopadu 2021 v 09:39

První projekt předznamenávající budoucí proměnu Palmovky v Praze 8 bude zahrnovat cestu pro pěší, která propojí ulice Zenklova a Švábky.  Sloužit veřejnosti by měla začít v červnu příštího roku a její stavba vyjde na 26 milionů korun včetně DPH.

Další články
Nahoru