dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - oblacno
6°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
5°C
Sparťanská legenda ve Vestci, Jiří Novotný vede v obci u Prahy fotbalovou akademii
Jiřího Novotného můžete vídat ve Vestci. Jako hráče i jako trenéra. Foto: Jan Puci

Sparťanská legenda ve Vestci, Jiří Novotný vede v obci u Prahy fotbalovou akademii

Někteří prvoligoví fotbalisté se po skončení aktivní kariéry rozhodnou předávat své schopnosti a zkušenosti začínajícím hráčům, stanou se z nich trenéři. Jiří Novotný, sparťanský srdcař a ikona letenského klubu v úspěšné éře devadesátých let, šel ještě dál. V obci Vestec za jižními hranicemi Prahy před pár lety pomáhal založit mládežnické fotbalové centrum. Jak funguje tato akademie? Jaký má bývalý reprezentant vztah k dnešní Spartě a jak to vidí s ambicemi v letošní sezóně? Hraje ještě soutěžní zápasy? Nejen na tyto otázky odpovídal při rozhovoru pro server Pražský patriot.

Jiří Novotný

Narodil se 7. 4. 1970 v Praze.

Bývalý fotbalový reprezentant a obránce Sparty.

V rudém dresu získal 14 prvoligových titulů, což je tuzemský rekord.

Na začátku roku 2014 spoluzakládal Fotbalovou Akademii Jiřího Novotného při TJ Viktora Vestec. www.fajnviktoria.cz

Stále hraje aktivně fotbal, je záložníkem týmu Viktoria Vestec.

Proč Fotbalová akademie Jiřího Novotného předloni vznikla?
Můj kamarád Martin Silovský mi zprostředkoval schůzku se starostou Vestce Tiborem Švecem a s lidmi z okolí klubu Viktoria Vestec. Přemýšleli jsme, jak místní děti přivést ke sportu. Tak, aby to nebylo nucené a šanci dostali všichni, třeba i ti méně talentování, kteří sice asi jednou nebudou hrát v profesionálních klubech, ale o to tu nejde. A z takové vize vznikla myšlenka na fotbalovou akademii, kterou jsem zastřešil svým jménem.

Jaké je konkrétně vaše poslání v akademii?
Jsem šéftrenér, účastním se všech tréninků. Ty jsou v pondělí až čtvrtek, v pátek pak individuální cvičení.  

Berete skutečně všechny děti, které mají zájem, i když vidíte, že fotbalového talentu moc nepobrali?
Ano. Chceme v nich probudit a udržet lásku ke sportu. Snažíme se do nich dostat nějakou disciplínu, která je pro život důležitá. Sport, v tomto případě fotbal, je mnohem smysluplnější aktivita než dlouhé vysedávání u počítačových her. Může to znít jako klišé, ale pozitivní přínosy na tělo i rozvíjení kamarádských vazeb u mladých hráčů mám skoro denně před očima.

novotny-clanek-1-nahled V jakém věku k vám mohou rodiče děti přivést?
Začínáme od pěti let a nejstarší nabíráme dvanáctileté. Ale jak tyto děti porostou, budeme se snažit udržet návaznost, aby mohli pokračovat dál u nás. Nyní tu je zhruba 120 hráčů, jsou mezi nimi i dívky, které také přijímáme. Na každého trenéra připadá maximálně 10 dětí, z čehož je vidět, že razíme individuální přístup.

Jak je akademie provázána s fotbalovým klubem Viktoria Vestec?
Dost úzce. Trénujeme na vesteckém hřišti, děti vedou trenéři, z nichž někteří působí i jako vestečtí hráči. Takže členové akademie je mohou o víkendech vidět v soutěžním zápřahu. Kdo v akademii zůstane, bude mít možnost snažit prosadit se v týmu dorostu a později dospělých.

A co ti, kteří časem zjistí, teď se prosím neurazte, že jim je Vestec příliš malý?
Není důvod se urážet, Vestec je velmi dobře fungující klub, ale samozřejmě lokální a se svými limity. My nikomu nechceme a nebudeme bránit v dalším rozvoji. Například o tři „naše“ děti se zajímala Sparta. Řekl jsem rodičům, ať si to jdou vyzkoušet a pak uvidí. Ne pro každého je totiž takový přestup ideální, některé děti si nechtějí zvykat na úplně jiný režim i spoluhráče.

novotny-clanek-2-nahled Když jsme zmínili Viktorii Vestec, klub začne za necelé dva týdny další sezonu. A vy se toho účastníte jako hráč. Jaké jsou ambice Vestce před začátkem sezony v šesté lize?
Hrát atraktivní fotbal a pohybovat se v klidném středu tabulky. Podařilo se nám několik postupů za sebou, ale nyní ambici jít dál do kraje nemáme. Tedy alespoň ne hned.

Ačkoli si vás sparťané pamatují jako skvělého obránce, ve Vestci hrajete na pozici středního záložníka. Proč?
Už mě bránění nebavilo. Rád jsem na hřišti v centru dění a mám co nejvíc balon. Vzadu si s ním příliš nezahrajete. Moc góly nedávám, spíš nahrávám, to mi je příjemnější.

novotny-clanek-nahled Vraťme se ještě k začátku sezony, kdy v sobotu 13. srpna čekají Vestec jako nováčka I.A třídy doma Všenory. Co pro váš zápas s tímto klubem znamená?
Hodně. Po skončení kariéry ve Spartě jsem za Všenory nějaký čas kopal, takže tam mám dost známých. V šesté lize mne čeká více zápasů, které budou specifické. Například s Jesenicí. Ta sousedí s Vestcem, takže půjde o derby se spoustou fanoušků. Navíc jsme s nimi hráli loni předkolo poháru a vypadli na penalty. Máme jim co vracet.

Slavii mezi favority na titul neřadím

Lidé vás stále považují za sparťana. Jak se díváte na letní hráčské posuny v týmu?
Odchod Krejčího je velké oslabení. U Schicka to nemohu posoudit, protože šel z hostování v Bohemce prakticky hned do Itálie. Přestup mu přeji, nicméně jsem si myslel, že alespoň rok vydrží ve Spartě, otrká se a za rok bude na přestup lépe připraven.

Sparta chce, ostatně jako každý rok, titul. Kdo budou v začínající sezoně její hlavní soupeři?
Jako loni, Plzeň a Liberec. Z něj odešel Bakoš, ale myslím, že Baroš, pokud mu vydrží zdraví, ho může nahradit.

Nezmínil jste Slavii, která po příchodu čínských majitelů mohutně nakupovala…
Posil sice přišlo hodně, ale teď jde o to, aby si tolik změn takříkajíc sedlo. A myslím, že to bude ještě nějaký čas trvat, takže pro tento ročník je mezi favority na titul neřadím.

Sparta je stále srdcová záležitost

Udržujete nějaké spojení se Spartou?
Jsem v kontaktu se svou generací. Hraji za starou gardu, chodím i na silvestrovská derby. S partou, kterou vede sparťanská hokejová legenda Franta Kučera, hrajeme občas na ledě v Letňanech. V minulosti jsem hrával fotbal v hanspaulské lize, ale umělce se už spíš vyhýbám, hodně to potom bolí.

Chtěl byste se jednou vrátit do Sparty jako trenér?
Ano, ale současná doba tomu není nakloněna. U mládeže to řídí pan Hřebík, tam nejsem průchozí. Sparta je pro vyvolené. Tak to bylo vždy u hráčů, tak to je nyní i u všeho dalšího. Pokud by ale byl jednou o mou práci pro Spartu zájem, přivítal bych to, navždy zůstane klubem mého srdce.


Svaz aerobiku pořádá workshop pro sportovce i instruktory

Dnes v 07:05 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Ať už jste trenéři různých sportů, instruktoři nebo prostě jen máte rádi pohyb, tenhle workshop vás nadchne. Pořádá ho 9. prosince Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz a odborníci vás při něm za jeden den seznámí se vším důležitým, co potřebujete vědět o zlepšení kondice pomocí běžných...

Do branek! S ČT sport na vrchol za podpory innogy

7. listopadu 2017 ve 13:14 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Další ročník populární reality show S ČT sport na vrchol je za dveřmi. Už po osmé budou lyžařští amatéři před televizními kamerami České televize měřit síly na svazích českých skiareálů v obřím slalomu. Ve hře je opravdu hodně, účast na semifinálovém kempu na konci března ve Špindlerově Mlýně, kde...

V Praze 9 se uskuteční fotbalové mistrovství, při každém zápase hrají jen dva hráči

28. září 2017 v 18:23 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Jsi fotbalista a chceš si vyzkoušet něco nového a netradičního? Zastav se v obchodním centru Galerie Harfa, kde proběhne Mistrovství ČR ve fotbale 1vs1. Hlavní výhra 5000 korun + další hodnotné výhry pro prvních 8 hráčů.

Smrt Spartě, papouškoval slávista Stoch. Případ řeší disciplinárka

25. září 2017 ve 12:39 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Když fotbalová Slavia minulou středu porazila v pohárovém utkání na svém hřišti Třinec 5:1, tradiční děkovačky s fanoušky se účastnil i Miroslav Stoch. Jelikož byl strůjcem obratu favorita v druhém poločase, ujal se předříkání. Jeden z členů kotle mu však poradil starou verzi, jejíž součástí je...

Dukla opět podpoří dětské hemofiliky, věnuje jim derby se Spartou

25. září 2017 v 11:26 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

I v letošní sezoně pokračuje partnerství Dukly s neziskovou organizací Hemojunior, která sdružuje dětské hemofiliky. Tentokrát jim věnuje fotbalový klub domácí utkání se Spartou, které se odehraje v sobotu 30. září od 20 hodin. 

H-Triatlon chystá pražský podzimní čtyřboj - hod oštěpem, sprint, vrh koulí a skok daleký

22. září 2017 v 08:00 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Sdružení H-Triatlon pořádá již tradiční podzimní čtyřboj, který se uskuteční v neděli 24. 9. 2017 ve sportovním centru Prosek na Praze 9. Všichni aktivní sportovci a sportovní nadšenci se mohou těšit na kombinaci čtyř disciplín – hod oštěpem, sprint, vrh koulí a skok daleký. Účastníci mohou...

Další články
Nahoru