dnes
Pondělí - zatazeno
28°C
zítra
Úterý - skorojasno
29°C
pozítří
Středa - jasno
30°C
Španělská synagoga se na rok a půl uzavře, stálá expozice dostane novou podobu
Interiér Španělské synagogy. Foto: jewishmuseum.cz

Španělská synagoga se na rok a půl uzavře, stálá expozice dostane novou podobu

Španělská synagoga v Praze se 31. května zhruba na rok a půl uzavře kvůli plánované modernizaci expozic a zázemí. Návštěvníci se do ní budou moci vrátit v posledním čtvrtletí příštího roku. Synagoga je součástí návštěvnického okruhu Židovského muzea a patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze. Památka po uzavření projde částečnou opravou a restaurováním a zpřístupněna veřejnosti bude opět v posledním čtvrtletí příštího roku. Návštěvníkům pak nabídne novou stálou expozici včetně interaktivních prvků i moderní návštěvnické zázemí.

V synagoze je stálá expozice o dějinách Židů v Čechách a na Moravě v 19. až 20. století. Sleduje osudy Židů v českých zemích od josefínských reforem v 80. letech 18. století do poválečného období. Přibližuje rovněž přestavbu pražského Židovského Města, židovské památky Čech a Moravy a historii Židovského muzea v Praze. Zvláštní pozornost je věnována holocaustu českých a moravských Židů v letech 1939 až 1945 a ghettu Terezín.

Plánovaná nová podoba stálé expozice s pracovním názvem Židovská emancipace, šoa a poválečné Československo (1780 – současnost) na současnou expozici tematicky naváže. Změny doznají především prostředky a styl prezentace, její stylové a technické provedení, které počítá s multimediálními a interaktivními prvky.

Kromě tematického výběru vzácných sbírkových předmětů v novém uspořádání a významovém kontextu si zájemci budou moci například na dotykových obrazovkách listovat historickými dokumenty, prohlížet si fotografie a umělecká díla či vyhledávat v databázi významných židovských osobností.

Moderní výstavní expozice si vyžádá stavební úpravy včetně vybudování nového technologického a návštěvnického zázemí a bezbariérového přístupu.
Realizační práce budou zahájeny v červenci 2019 a potrvají do posledního čtvrtletí roku 2020.

Po obnově Pinkasovy (2018) a Maiselovy synagogy (2015) a otevření Informačního a rezervačního centra (2014) se jedná již o čtvrtý transformační projekt Židovského muzea v Praze.

Španělská synagoga je nejmladší synagogou pražského Židovského Města. Byla postavena roku 1868 jako chrám Spolku reformovaného kultu na místě Staré školy – nejstarší modlitebny ghetta z 12. století. Pojmenování získala díky působivé vnitřní výzdobě v maurském stylu, inspirované slavnou španělskou Alhambrou.


Policie dostane dva velitelské vozy Škoda Kodiaq

20. července 2019 v 06:55

Policie České republiky čerpá finance pro svůj chod především z Ministerstva vnitra ČR, pražský magistrát se však rozhodl darovat Krajskému ředitelství policie hl. m. Prahy dva speciálně upravené velitelské vozy značky Škoda Kodiaq v celkové hodnotě 4 miliony korun. Stalo se tak na základě žádosti...

Praha 6: Dotazy posílejte na radnici

18. července 2019 v 07:37

Dotazy na témata, týkající se dopravy, památek, bezpečnosti, školství, životního prostředí, zdravotnictví a dalších oblastí, mohou obyvatelé šesté městské části zasílat prostřednictvím webových stránek přímo kompetentním osobám.

Praha 2 žádá magistrát o kontrolu stavu stromořadí v ulicích na svém území

17. července 2019 ve 14:11

Radní Prahy 2 se usnesli, že městská část požádá magistrát o kontrolu faktického stavu všech uličních stromořadí na území městské části. Tato stromořadí jsou majetkem hlavního města. Praha 2 chce znát stav stromů zejména s ohledem na bezpečnost.

Praha 11 prodloužila spolupráci se ScioŠkolou. Chce umožnit dětem co nejširší nabídku vzdělávání

16. července 2019 v 11:35

Nejméně do roku 2030 bude mít oblíbená ScioŠkola zajištěny v Praze 11 prostory pro své působení. Prodloužení podnájmu dala v minulých dnech zelenou Rada městské části.

Další články
Nahoru