dnes
Sobota - polojasno
21°C
zítra
Neděle - jasno
22°C
pozítří
Pondělí - jasno
23°C
Španělská synagoga se na rok a půl uzavře, stálá expozice dostane novou podobu
Interiér Španělské synagogy. Foto: jewishmuseum.cz

Španělská synagoga se na rok a půl uzavře, stálá expozice dostane novou podobu

Španělská synagoga v Praze se 31. května zhruba na rok a půl uzavře kvůli plánované modernizaci expozic a zázemí. Návštěvníci se do ní budou moci vrátit v posledním čtvrtletí příštího roku. Synagoga je součástí návštěvnického okruhu Židovského muzea a patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze. Památka po uzavření projde částečnou opravou a restaurováním a zpřístupněna veřejnosti bude opět v posledním čtvrtletí příštího roku. Návštěvníkům pak nabídne novou stálou expozici včetně interaktivních prvků i moderní návštěvnické zázemí.

V synagoze je stálá expozice o dějinách Židů v Čechách a na Moravě v 19. až 20. století. Sleduje osudy Židů v českých zemích od josefínských reforem v 80. letech 18. století do poválečného období. Přibližuje rovněž přestavbu pražského Židovského Města, židovské památky Čech a Moravy a historii Židovského muzea v Praze. Zvláštní pozornost je věnována holocaustu českých a moravských Židů v letech 1939 až 1945 a ghettu Terezín.

Plánovaná nová podoba stálé expozice s pracovním názvem Židovská emancipace, šoa a poválečné Československo (1780 – současnost) na současnou expozici tematicky naváže. Změny doznají především prostředky a styl prezentace, její stylové a technické provedení, které počítá s multimediálními a interaktivními prvky.

Kromě tematického výběru vzácných sbírkových předmětů v novém uspořádání a významovém kontextu si zájemci budou moci například na dotykových obrazovkách listovat historickými dokumenty, prohlížet si fotografie a umělecká díla či vyhledávat v databázi významných židovských osobností.

Moderní výstavní expozice si vyžádá stavební úpravy včetně vybudování nového technologického a návštěvnického zázemí a bezbariérového přístupu.
Realizační práce budou zahájeny v červenci 2019 a potrvají do posledního čtvrtletí roku 2020.

Po obnově Pinkasovy (2018) a Maiselovy synagogy (2015) a otevření Informačního a rezervačního centra (2014) se jedná již o čtvrtý transformační projekt Židovského muzea v Praze.

Španělská synagoga je nejmladší synagogou pražského Židovského Města. Byla postavena roku 1868 jako chrám Spolku reformovaného kultu na místě Staré školy – nejstarší modlitebny ghetta z 12. století. Pojmenování získala díky působivé vnitřní výzdobě v maurském stylu, inspirované slavnou španělskou Alhambrou.


Další články
Nahoru