dnes
Čtvrtek - skorojasno
7°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
7°C
pozítří
Sobota - oblacno
10°C
Soužití tří generací selhalo, muž udělal ze života peklo rodičům, bratrovi a především dceři. Přesto našel zastání
Muž cenil zuby na spolubydlící nejen obrazně, ale i reálně. Trápil je řadu let. Ilustrační foto: Freeimages.com

Soužití tří generací selhalo, muž udělal ze života peklo rodičům, bratrovi a především dceři. Přesto našel zastání

Největší počet odhalených případů domácího násilí ze všech regionů České republiky je v Praze. Problémy jsou stále častěji s dospělými dětmi, které se dopouštějí domácího násilí na svých rodičích a dalších spolubydlících.  

K takovému násilí například došlo u rozvětvené rodiny. Ve společné domácnosti žili s rodiči v seniorském věku pětačtyřicetiletý syn se svojí sedmnáctiletou dcerou a jednačtyřicetiletý syn s partnerkou. Starší ze synů měl problémy s alkoholem a dalšími návykovými látkami, nepracoval, pouze občas si vydělal nějakou brigádou.

Rodičům na bydlení nepřispíval, často dělal doma scény, při kterých rozbíjel vybavení bytu a napadal každého, kdo se mu připletl do cesty. Nad rodinou visela i hrozba vystěhování kvůli četným stížnostem sousedů. Rodina jeho agresivním chováním trpěla téměř sedm let.

„Po jednom z incidentů se však odhodlala partnerka mladšího ze synů zavolat policii. Ta násilníka vykázala z bytu na deset dní a my jsme postupně kontaktovali všechny členy rodiny,“ líčí složitý případ vedoucí Intervenčního centra Praha Barbora Holušová. 

Ukázalo se však, že se rodinní příslušníci v názoru na situaci i v plánech ohledně dalšího postupu rozcházejí. Zatímco rodiče se násilného muže zastávali, jeho bratr s partnerkou měli jasno a přáli si, aby byt navždy opustil. Dcera násilného otce byla ve svém postoji nerozhodná. Bála se, aby její otec nebyl kriminalizován, ale připouštěla, že soužití je nesnesitelné. Hlavně si, spolu s prarodiči, přála, aby se šel léčit. To bez jeho spolupráce samozřejmě nebylo možné zařídit.

Bratr vykázaného muže podal s partnerkou k soudu návrh na prodloužení vykázání a soud jim vyhověl. Doba vykázání se tedy prodloužila o jeden měsíc. Nakonec se rodiče rozhodli pro řešení bytové situace. Uznali, že společné bydlení tří generací za těchto podmínek není optimální. Na svojí městské části podali žádost o sociální bydlení.

Ve velmi složité se ocitla dcera vykázaného otce – pokud by se babička s dědou přestěhovali do sociálního bydlení pro seniory, musela by zvažovat, kam půjde. Je svěřená do péče otce, který však nefunguje tak, jak by měl a matka se o ni nikdy pořádně nestarala. Práce pro sociální pracovníky tak nekončí.

Jak navíc ukazují statistiky, případů domácího násilí, při kterých dochází k vykázání agresorů z domácnosti, je mnohem více. Jen za prvních devět měsíců letošního roku bylo evidováno 129 případů násilí, které skončily vykázáním násilných osob ze společné domácnosti.


Autor: Karel Netolický

Praha 8 zve na výlet: Po stopách Bohumila Hrabala

Včera ve 22:00

Z ulice Na Hrázi 24 v Praze 8 startuje v sobotu 28. března ve 14 hodin výlet po stopách spisovatele Bohumila Hrabala, nejpřekládanějšího českého autora.

Praha 9: Společně uklidit Vysočany

Včera v 11:28

Uklidit, seznámit se se sousedy a ukázat, že to jde, můžete v sobou 4. dubna. Sraz před školou Balabenka, kde se zájemci rozdělí do skupinek.

Tematická exkurze: Pohřbívání a smrt

Včera v 09:11

V rámci tematické prohlídky Hrdličkova muzea se v pátek 21. února dozvíte o prvních hrobech, které se nacházejí na území Moravy ve Věstonicích a dozvíte se pár zajímavostí týkající se nejslavnějšího nálezu nacházejícího se z této oblasti – Věstonické...

Jednání energošmejdů se musí zastavit! innogy připravila plakáty

Včera v 09:03

innogy: Připravili jsme jednoduché plakátky, které je možné vytisknout a při návštěvě babičky, dědy nebo jiného seniora potencionální hrozbu probrat. Je důležité, aby opakovaně nenaletěli energošmejdům.

Zraněný opilý senior ležel na zastávce

18. února 2020 v 11:50

Zraněná osoba ležící na tramvajové zastávce Nádraží Holešovice byla oznámena na linku 156 minulý týden v úterý krátce před půlnocí.

Den Vltavy 2020

18. února 2020 v 07:18

Plavby velkými i malými loděmi, den otevřených dveří Veslařského Klubu Slavia, vodnické hrátky nad hladinou, kapela Matylda – písně plavební, volný vstup do Muzeum Karlova mostu a mnoho dalšího. Vševltavský spolek připravil na neděli 15. března Den Vltavy.

Tříkrálový trh v Praze 8

16. února 2020 v 19:47

Tříkrálový trh pro dobrou věc se v Praze 8 koná od 21. do 25. února v Kulturním domě Ládví ve velkém sále a předsálí.

Přednáška: Bali – ráj na východě

15. února 2020 v 18:44

Vyprávění Vladimíra Lemberka s fotografiemi a videem o indonéském ostrově, světě domorodých vesnic, barevných jezer v kráterech sopek i podmořské korálové zahrady si můžete poslechnout v úterý 18. února v Kaštanu.

Blíží se Reprezentační ples Prahy 11

15. února 2020 v 09:43

Reprezentační ples jedenácté městské části se koná v sobotu 14. března od 19 hodin v TOP Hotelu Praha. K tanci i poslechu zahraje legendární Big Band Vladislava Brože.

Další články
Nahoru