Dnes Středa - mlha 6°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 13°C
Středa 3. 3. 2021
Svátek má Kamil
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Soužití tří generací selhalo, muž udělal ze života peklo rodičům, bratrovi a především dceři. Přesto našel zastání
Muž cenil zuby na spolubydlící nejen obrazně, ale i reálně. Trápil je řadu let. Ilustrační foto: Freeimages.com

Soužití tří generací selhalo, muž udělal ze života peklo rodičům, bratrovi a především dceři. Přesto našel zastání

Největší počet odhalených případů domácího násilí ze všech regionů České republiky je v Praze. Problémy jsou stále častěji s dospělými dětmi, které se dopouštějí domácího násilí na svých rodičích a dalších spolubydlících.  

K takovému násilí například došlo u rozvětvené rodiny. Ve společné domácnosti žili s rodiči v seniorském věku pětačtyřicetiletý syn se svojí sedmnáctiletou dcerou a jednačtyřicetiletý syn s partnerkou. Starší ze synů měl problémy s alkoholem a dalšími návykovými látkami, nepracoval, pouze občas si vydělal nějakou brigádou.

Rodičům na bydlení nepřispíval, často dělal doma scény, při kterých rozbíjel vybavení bytu a napadal každého, kdo se mu připletl do cesty. Nad rodinou visela i hrozba vystěhování kvůli četným stížnostem sousedů. Rodina jeho agresivním chováním trpěla téměř sedm let.

„Po jednom z incidentů se však odhodlala partnerka mladšího ze synů zavolat policii. Ta násilníka vykázala z bytu na deset dní a my jsme postupně kontaktovali všechny členy rodiny,“ líčí složitý případ vedoucí Intervenčního centra Praha Barbora Holušová. 

Ukázalo se však, že se rodinní příslušníci v názoru na situaci i v plánech ohledně dalšího postupu rozcházejí. Zatímco rodiče se násilného muže zastávali, jeho bratr s partnerkou měli jasno a přáli si, aby byt navždy opustil. Dcera násilného otce byla ve svém postoji nerozhodná. Bála se, aby její otec nebyl kriminalizován, ale připouštěla, že soužití je nesnesitelné. Hlavně si, spolu s prarodiči, přála, aby se šel léčit. To bez jeho spolupráce samozřejmě nebylo možné zařídit.

Bratr vykázaného muže podal s partnerkou k soudu návrh na prodloužení vykázání a soud jim vyhověl. Doba vykázání se tedy prodloužila o jeden měsíc. Nakonec se rodiče rozhodli pro řešení bytové situace. Uznali, že společné bydlení tří generací za těchto podmínek není optimální. Na svojí městské části podali žádost o sociální bydlení.

Ve velmi složité se ocitla dcera vykázaného otce – pokud by se babička s dědou přestěhovali do sociálního bydlení pro seniory, musela by zvažovat, kam půjde. Je svěřená do péče otce, který však nefunguje tak, jak by měl a matka se o ni nikdy pořádně nestarala. Práce pro sociální pracovníky tak nekončí.

Jak navíc ukazují statistiky, případů domácího násilí, při kterých dochází k vykázání agresorů z domácnosti, je mnohem více. Jen za prvních devět měsíců letošního roku bylo evidováno 129 případů násilí, které skončily vykázáním násilných osob ze společné domácnosti.


Autor: Karel Netolický

Vrcholí boj o titul Sportovec Prahy 4

Včera ve 14:10

Anketa o nejlepší sportovce Prahy 4 za rok 2020 vstupuje do svého druhého kola. 

Praha 6: Kde najdete v nejbližších dnech velkoobjemové kontejnery

1. března 2021 ve 12:02

Vkládat do kontejnerů lze nábytek, koberce a linolea, zrcadla, umyvadla, vany a WC mísy, staré sportovní náčiní, autosklo a kovové předměty.

Barrandov: Místní obyvatelé oceňují bezpečnost a dostupnost MHD, trápí je špatné parkování

28. února 2021 ve 21:16

Praha 5 uspořádala loni na podzim mezi obyvateli anketu zaměřenou na spokojenost s životem v této městské části. Do hlasování se během tří týdnů zapojilo bezmála 2 300 místních. Radnice nyní zveřejnila, jak si v anketě vedl Barrandov.  

Sběr olejů a tuků v Praze 5

28. února 2021 v 19:31

Praha 5 ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy rozmístila na deseti stanovištích tříděného odpadu nádoby na sběr použitých potravinářských olejů a tuků z domácností. Pokud se nádoby osvědčí, plánuje jejich rozšíření na více míst.

Druhý březnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

28. února 2021 v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na druhý březnový týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Chabr: V realitním portálu hlavního města nyní vidím přidanou hodnotu

27. února 2021 v 18:40

Realitní portál hl. m. Prahy byl spuštěn už v roce 2018. Iniciativa si kladla za cíl především vytvoření přehledné a souborné online platformy, která navíc pomůže zvýšit transparentnost hospodaření s městským majetkem. Do projektu se zapojila i řada městských částí a příspěvkových organizací, a...

Začátkem března nepoteče voda v ulicích Libně

25. února 2021 v 10:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Úpravy severní části Roztylského náměstí přinesou workoutové sportoviště

24. února 2021 ve 22:39

Praha 4 letos chystá několik investic do veřejného prostranství, informoval mluvčí městské části Jiří Bigas.

Další články
Nahoru