dnes
Úterý - skorojasno
2°C
zítra
Středa - snih
2°C
pozítří
Čtvrtek - mlha
0°C
Soužití tří generací selhalo, muž udělal ze života peklo rodičům, bratrovi a především dceři. Přesto našel zastání
Muž cenil zuby na spolubydlící nejen obrazně, ale i reálně. Trápil je řadu let. Ilustrační foto: Freeimages.com

Soužití tří generací selhalo, muž udělal ze života peklo rodičům, bratrovi a především dceři. Přesto našel zastání

Největší počet odhalených případů domácího násilí ze všech regionů České republiky je v Praze. Problémy jsou stále častěji s dospělými dětmi, které se dopouštějí domácího násilí na svých rodičích a dalších spolubydlících.  

K takovému násilí například došlo u rozvětvené rodiny. Ve společné domácnosti žili s rodiči v seniorském věku pětačtyřicetiletý syn se svojí sedmnáctiletou dcerou a jednačtyřicetiletý syn s partnerkou. Starší ze synů měl problémy s alkoholem a dalšími návykovými látkami, nepracoval, pouze občas si vydělal nějakou brigádou.

Rodičům na bydlení nepřispíval, často dělal doma scény, při kterých rozbíjel vybavení bytu a napadal každého, kdo se mu připletl do cesty. Nad rodinou visela i hrozba vystěhování kvůli četným stížnostem sousedů. Rodina jeho agresivním chováním trpěla téměř sedm let.

„Po jednom z incidentů se však odhodlala partnerka mladšího ze synů zavolat policii. Ta násilníka vykázala z bytu na deset dní a my jsme postupně kontaktovali všechny členy rodiny,“ líčí složitý případ vedoucí Intervenčního centra Praha Barbora Holušová. 

Ukázalo se však, že se rodinní příslušníci v názoru na situaci i v plánech ohledně dalšího postupu rozcházejí. Zatímco rodiče se násilného muže zastávali, jeho bratr s partnerkou měli jasno a přáli si, aby byt navždy opustil. Dcera násilného otce byla ve svém postoji nerozhodná. Bála se, aby její otec nebyl kriminalizován, ale připouštěla, že soužití je nesnesitelné. Hlavně si, spolu s prarodiči, přála, aby se šel léčit. To bez jeho spolupráce samozřejmě nebylo možné zařídit.

Bratr vykázaného muže podal s partnerkou k soudu návrh na prodloužení vykázání a soud jim vyhověl. Doba vykázání se tedy prodloužila o jeden měsíc. Nakonec se rodiče rozhodli pro řešení bytové situace. Uznali, že společné bydlení tří generací za těchto podmínek není optimální. Na svojí městské části podali žádost o sociální bydlení.

Ve velmi složité se ocitla dcera vykázaného otce – pokud by se babička s dědou přestěhovali do sociálního bydlení pro seniory, musela by zvažovat, kam půjde. Je svěřená do péče otce, který však nefunguje tak, jak by měl a matka se o ni nikdy pořádně nestarala. Práce pro sociální pracovníky tak nekončí.

Jak navíc ukazují statistiky, případů domácího násilí, při kterých dochází k vykázání agresorů z domácnosti, je mnohem více. Jen za prvních devět měsíců letošního roku bylo evidováno 129 případů násilí, které skončily vykázáním násilných osob ze společné domácnosti.


Autor: Karel Netolický

Praha 8 zve na první z Adventních koncertů

Dnes v 11:58

Adventní koncerty připravila Praha 8 letos celkem čtyři. Poslechnou si je můžete online.

Praha 11 pořádá Netradiční mikulášské tvoření

Dnes v 08:48

Netradiční mikulášské tvoření je on-line alternativa Mikulášského průvodu Jižním Městem, která se bude konat v sobotu 5. prosince v 18 hodin.

Praha 1 upozorňuje: Na náměstí Jana Palacha se budou testovat palné zbraně

Včera v 16:23

V noci z 24. na 25. listopadu budou filmaři na náměstí Jana Palacha pro účely natáčení testovat různé druhy palných zbraní. Zvuková zkouška proběhne od cca 20 nejpozději do 2 hodin.

Ve školách a školkách v Praze 7 na děti čeká nové vybavení

Včera ve 13:30

Děti v celé republice se pomalu začínají vracet do škol. Na ty v Praze 7 čeká překvapení v podobě nového vybavení, didaktických pomůcek, elektroniky, her, knížek a mnoha dalšího. 

Před kostelem sv. Václava v Praze 5 je vánoční stromeček

22. listopadu 2020 ve 12:13

V pátek 20. listopadu byl před kostel usazen smrk ztepilý, vysoký 12,5 metru.

Pražští radní se ve zbývajících dvou letech chtějí zaměřit na Pražskou developerskou společnost

21. listopadu 2020 ve 20:46

Náměstek pro územní rozvoj a plánování Petr Hlaváček (za TOP 09) a radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09) se shodli, že jejich společnou prioritou je proaktivní přístup města v oblasti majetku, kdy není v zájmu města své pozemky prodávat, ale naopak zvyšovat jejich hodnotu pro budoucí...

Ve čtyřicátém osmém týdnu nepoteče voda v těchto ulicích

20. listopadu 2020 v 19:27

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na další týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Zasvěcení kostela Krista Spasitele na Barrandově

20. listopadu 2020 v 17:25

V neděli 22. listopadu, v den Slavnosti Ježíše Krista Krále, bude zasvěcen nově postavený kostel Krista Spasitele v Grussově ulici na Barrandově.

Další články
Nahoru