Dnes Středa - zatazeno 9°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Soutěž středních škol ovládl „robot-basketbalista“ z gymnázia v Praze 4
Úkolem bylo postavit a naprogramovat robota, který dokáže bez další pomoci posbírat míčky a naházet je do basketbalového koše. Foto: Taktiq

Soutěž středních škol ovládl „robot-basketbalista“ z gymnázia v Praze 4

Ve finále letošní Robosoutěže FEL ČVUT pro střední školy se včera utkalo 36 robotů. Pětatřicet bylo středoškolských, kteří postoupili ze 160 účastníků základních kol, a proti nim jeden vysokoškolský přímo od místních studentů programu  Kybernetika a robotika na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Stupně vítězů však nakonec obsadili silně motivovaní a perfektně připravení středoškolští konstruktéři: na 1. místě se umístil tým Číslo 5 z Gymnázia Na Vítězné pláni v Praze 4, který ovládl i kategorii designu. Na 2. místě tým Netrefím i prázdný koš ze Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia v Praze 5 a na 3. místě tým KRK Robotics z Gymnázia Beroun.

Finále 14. ročníku Robosoutěže vyvrcholilo vyřazovacími jízdami v pátek 16. prosince kolem 16. hodiny. Tříčlenné týmy středoškolských studentů měly v letošní soutěži za úkol v rámci zadání s názvem Basketbal postavit a naprogramovat robota, který dokáže bez další pomoci posbírat míčky a naházet je do basketbalového koše. 

Do finále se z předchozích čtyř kol kvalifikovalo 35 týmů z celé republiky, z každého kola osm s nejlepším umístěním. Třem dalším týmům pořadatelé udělili divoké karty. Navíc byl ve finálové hře i jeden robot přímo od místních studentů programu  Kybernetika a robotika.

Už v průběhu dopoledních jízd bylo jasné, že pomyslná výkonnostní laťka finále je zase o něco výš než v předchozích kolech, v nichž při jízdě nikdo nedosáhl maximálního počtu 38 bodů. To se ve finále povedlo několikrát a diváci v Zengerově posluchárně takové okamžiky ocenili bouřlivým potleskem. 

1. místo – tým Číslo 5 z Gymnázia Na Vítězné pláni (Praha 4) ve složení Samuel Kantor, Filip Švadlenka a Martin Kubeš

2. místo – tým Netrefím i prázdný koš ze Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia (Praha 5) ve složení Petr Herman a Václav Mareš

3. místo – tým KRK Robotics z Gymnázia Beroun ve složení Filip Rosický, Tomáš Kotrla a Jonáš Koller 

Kromě samotné finálové soutěže organizátoři vyhlásili také vítěze samostatné kategorie Design robota, která hodnotí originalitu technického řešení. 

Tam bodoval opět robot týmu Číslo 5 z Gymnázia Na Vítězné pláni. Není bez zajímavosti, že tento tým se finále soutěže zúčastnil díky divoké kartě, nakonec však soutěž s přehledem ovládl ve všech kategoriích. 

Vítězové se dostanou na FEL ČVUT bez přijímaček 

„Finále ukázalo, že letošní úloha patřila k nejnáročnějším ve čtrnáctileté historii Robosoutěže, ale současně byla atraktivní nejen pro publikum, ale také pro samotné soutěžící,” říká hlavní organizátor Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT. „V mnoha soubojích nebylo do poslední chvíle jasné, který z robotů vyhraje. I finále skončilo de facto rozdílem jednoho koše,” dodává. 

Členové tří týmů na prvních místech mají garanci přijetí do studijního programu Kybernetika a robotika bez přijímacích zkoušek. V soutěži byly navíc hmotné výhry od partnerů jak v podobě závěrečné tomboly pro všechny účastníky finále, tak v podobě odměn vítězům.


Autor: puc

Komentovaná vycházka: Vršovice plné umění i průmyslu

Včera v 19:54

Vydejte se na průzkum desáté městské části a objevujte ji hned několika způsoby. Praha 10 nabízí svým obyvatelům možnost objevovat a poznávat místní rozmanitosti a zajímavosti.

Jarní Karlínský street food festival

Včera ve 13:53

Jarní Karlínský street food festival se uskuteční v neděli 28. dubna na Karlínském náměstí. Těšit se můžete na více než 50 stánků s nabídkou té nejlepší moderní gastronomie. Ke skvělému jídlu a pití patří i parádní živá muzika a DJská vystoupení.

Návrhy designérů na Viadukt Karlín najdete na výstavě

Včera v 08:39

Výstava všech návrhů nové identity Viaduktu Karlín nabídne všech 78 návrhů od designérů a designérek.

Street food + Amerika na Smíchovské náplavce

Včera v 08:26

Projíst se Amerikou křížem krážem můžete 27. dubna na Smíchovské náplavce. Cesta povede od šťavnatých burgerů, hot dogu či corndogu, trhaného vepřového, přes mac´n´cheese, mexické tacos, empanadas, argentinské steaky až po pikantní kuřecí křídla.

Dny dobrovolnictví 2024

Včera v 07:10

Česká republika se chystá na událost, která na konci dubna propojí dvanáct krajů, stovky organizací a tisíce lidí ve prospěch společného dobra. Součástí bude i Praha 4, která dobrovolnictví dlouhodobě podporuje. Dny dobrovolnictví proběhnou ve dnech 25. – 28. dubna a jejich součástí bude...

Evakuace na kole a retro peleton

Včera v 07:03

Praha 13 zve na 18. ročník akce Evakuace na kole. Akce je určena pro širokou veřejnost. Každý účastník dostane mapu s vyznačenou trasou. Trať vede převážně rovinatým terénem.

Pietní akty připomenou válečné běsnění

22. dubna 2024 v 18:58

Praha 4 jako každoročně připravila několik akcí, které vzpomenou na válečné události. Pietní akt obětem 2. světové války proběhne ve čtvrtek 2. května od 10:30 hodin na Spořilově, pietní akt u pomníku zpravodajské brigády na Jezerce téhož dne od 14 hodin.

Lásky čas na Čecháči

22. dubna 2024 v 08:18

Ve středu 1. května rozkvete náměstí Svatopluka Čecha oslavami svátku všech zamilovaných a jara. Vezměte své polovičky, děti, přátele a piknikové deky a vyrazte v honbě za rozkvetlým stromem do Vršovic.

Rybářské závody v Třebonicích 2024

22. dubna 2024 v 07:50

Rybářský spolek SDH Třebonice a Praha 13 zvou v sobotu 27. dubna na tradiční rybářské závody.

We love bubliny v Praze 6

22. dubna 2024 v 06:20

Festival šumivých vín u Písecké brány na Praze 6 se koná od 3. do 5. května.

Poznávejte krásy Prahy 10 na kole

21. dubna 2024 v 16:26

Cyklojízdy Prahy 10 s průvodcem jsou skvělou příležitostí k setkání s dalšími cyklisty a k aktivnímu strávení volného času.

Prosecco piknik & Itálie v parku Sacré Coeur

21. dubna 2024 ve 13:27

Chutě Itálie v parku Sacré Coeur v Praze 5 v pátek 3. a v sobotu 4. května.

Další články
Nahoru