Dnes Středa - mlha 1°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 2°C
Středa 6. 12. 2023
Svátek má Mikuláš
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Soutěž Popiš památku na české Wikipedii

Jubilejní pátý ročník oblíbené editační soutěže byl zahájen 15. ledna. Až do konce února mohou dobrovolní editoři bojovat o hodnotné ceny. Stačí k tomu jediné – obohatit českou Wikipedii novými články o kulturním dědictví. Je určena jak starým harcovníkům, tak i novým editorům Wikipedie bez předchozích zkušeností.

Proč kulturní památky
Mnohé překvapí, jak velký je počet chráněných objektů u nás. Vždyť památek máme zhruba čtyřicet tisíc. Svůj encyklopedický článek si zaslouží značná část z nich.

„Jsou to většinou různé vesnické kostely, zámky, potom také mosty, usedlosti nebo jinak významné stavby. Loni byla Wikipedie takto obohacena například krásným článkem o empírovém kamenném mostu v Nerestcích a několika stovkami dalších,“ uvádí Jan Loužek, člen spolku Wikimedia Česká republika, který soutěž organizuje.

V rámci soutěže mohou vznikat články o památkách České republiky a nově také i Slovenska. „Rozhodli jsme se jubilejní ročník doplnit i kulturním dědictvím nám historicky blízkých východních sousedů“, dodává Loužek.

Soutěž navíc speciální kategorií oceňuje také nové editory. Ti, kdo zkusí na Wikipedii psát nyní, se tak nemusí obávat, že by je převálcovali veteráni s desetiletou praxí.

Akci pořádá spolek Wikimedia Česká republika, který propaguje svobodné vzdělávání a internetovou encyklopedii Wikipedii u nás. Potrvá do 28. února 2022. Vyhodnocení celé akce bude mít na starosti tříčlenná porota. Na vítěze čekají kvalitní knižní publikace o kulturním dědictví České republiky.

Česká Wikipedie se 490 tisíci článků je největší encyklopedií v českém jazyce. Na kulturní památky se soustředí dlouhodobě. V letech 2012–2014 se uskutečnily tři ročníky soutěže Wiki miluje památky, kdy dobrovolníci jednotlivé objekty fotili. Od roku 2018 právě v rámci soutěže Popiš památku oceňuje každoročně i autory článků. Ti v minulých ročnících napsali na Wikipedii více než tisícovku hodnotných hesel.


Autor: Alo

V Praze 2 se začíná bruslit

Včera v 16:42

Ve středu 6. prosince se na třech místech Prahy 2 začne bruslit.

Praha 1 má dva měsíce antigraffiti program, nyní zveřejnila zkušenosti

4. prosince 2023 v 10:23

Jedním z palčivých problémů Prahy 1 je znečištění historického centra grafittti, či tzv. tagy. Domy, lampy, lavičky, koše, rozvodové skříně, nábřeží, kostely… To vše je často znehodnoceno spreji či fixy. Radnice Prahy 1 z tohoto důvodu začátkem října spustila systémový a koordinovaný antigraffiti...

Třicet pět let hasičem a třicet pět let nepřetržitě na jedné stanici

2. prosince 2023 v 06:45

Praha 4 ocenila dlouholetou činnost nadporučíka Jiřího Musila, velitele hasičské stanice číslo 6 v Krči, který zde občanům sloužil 35 let a dnes po dlouhé a věrné službě odchází do civilu.

Plechárna na Černém Mostě chystá na příští rok novinky

30. listopadu 2023 ve 21:17

V areálu volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě se chystá několik novinek. Praha 14 o nich aktuálně informovala na svém webu.

Den otevřených dveří na FEL ČVUT přiblíží studium robotů, multimédií, energetiky či informatiky

29. listopadu 2023 v 07:03

Možnostmi studia nejmodernějších technologií v energetice, elektrotechnice, elektronice, ale i informatice, kybernetice a multimédiích provede středoškoláky a středoškolačky čtveřice tras během Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. Akce se uskuteční v pátek 1. prosince 2023. Program...

Další články
Nahoru