Dnes Středa - mlha 1°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 2°C
Středa 6. 12. 2023
Svátek má Mikuláš
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Soutěž Památka roku 2021 vyhrála Praha 1
Místostarostka Prahy 1 Eva Špačková a starosta Petr Hejma (uprostřed) převzali ocenění. Foto: Praha 1

Soutěž Památka roku 2021 vyhrála Praha 1

Rekonstrukce barokního domu v Truhlářské v Truhlářské 8 zabodovala v soutěži Památka roku 2021. Po vítězství v kole krajském získala první místo v celorepublikové části soutěže, kterou každoročně pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Předávání cen proběhlo ve čtvrtek 21. dubna v Jihlavě.

Rekonstrukce barokního domu byla dokončena v minulém roce a probíhala za přísného dohledu památkářů a nyní v domě sídlí Středisko volného času Jednička poskytující různorodé aktivity pro všechny generace.

„Dům v Truhlářské je skvěle zrekonstruovaný historický objekt, kde došlo k velmi citlivé opravě jednotlivých původních prvků. K tomu byl dostavěn moderní objekt, který přiznává jednadvacáté století. Přesně takové stavby by měly v centru Prahy vznikat i nadále. O to víc jsem rád, že rekonstrukci ocenili i odborníci ze Sdružení historický sídel Čech, Moravy a Slezska. Myslím, že máme být na co hrdí,“ uvedl Petr Hejma, starosta Jedničky.

Dům, který je kulturní památkou, v sobě ukrýval řadu překvapení a nečekaných objevů. Zvlášť náročné pak byly veškeré restaurátorské práce. Ty probíhaly se vším respektem k charakteru stavby. Zachovat původní ráz objektu bylo ostatně pro architekta projektu Jana Karáska jedním z hlavních cílů rekonstrukce.

„Ráda bych poděkovala všem, kteří se před rekonstrukcí nezalekli, když viděli, v jakém je objekt stavu, a že mi uvěřili, že tento dům má velký potenciál. To potvrzuje jak jeho současné využití Střediskem volného času Jednička, tak i úžasné ocenění v soutěži Památka roku 2021, jež patří všem, kteří se na náročné rekonstrukci podíleli,“ vyzdvihla místostarostka Prahy 1 Eva Špačková.


Autor: Alo

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

Dnes v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

Včera v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

V Praze 2 se začíná bruslit

Včera v 16:42

Ve středu 6. prosince se na třech místech Prahy 2 začne bruslit.

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

Včera v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Další články
Nahoru