Dnes Úterý - zatazeno 24°C
Zítra Středa - bourky 27°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Soutěž Památka roku 2021 vyhrála Praha 1
Místostarostka Prahy 1 Eva Špačková a starosta Petr Hejma (uprostřed) převzali ocenění. Foto: Praha 1

Soutěž Památka roku 2021 vyhrála Praha 1

Rekonstrukce barokního domu v Truhlářské v Truhlářské 8 zabodovala v soutěži Památka roku 2021. Po vítězství v kole krajském získala první místo v celorepublikové části soutěže, kterou každoročně pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Předávání cen proběhlo ve čtvrtek 21. dubna v Jihlavě.

Rekonstrukce barokního domu byla dokončena v minulém roce a probíhala za přísného dohledu památkářů a nyní v domě sídlí Středisko volného času Jednička poskytující různorodé aktivity pro všechny generace.

„Dům v Truhlářské je skvěle zrekonstruovaný historický objekt, kde došlo k velmi citlivé opravě jednotlivých původních prvků. K tomu byl dostavěn moderní objekt, který přiznává jednadvacáté století. Přesně takové stavby by měly v centru Prahy vznikat i nadále. O to víc jsem rád, že rekonstrukci ocenili i odborníci ze Sdružení historický sídel Čech, Moravy a Slezska. Myslím, že máme být na co hrdí,“ uvedl Petr Hejma, starosta Jedničky.

Dům, který je kulturní památkou, v sobě ukrýval řadu překvapení a nečekaných objevů. Zvlášť náročné pak byly veškeré restaurátorské práce. Ty probíhaly se vším respektem k charakteru stavby. Zachovat původní ráz objektu bylo ostatně pro architekta projektu Jana Karáska jedním z hlavních cílů rekonstrukce.

„Ráda bych poděkovala všem, kteří se před rekonstrukcí nezalekli, když viděli, v jakém je objekt stavu, a že mi uvěřili, že tento dům má velký potenciál. To potvrzuje jak jeho současné využití Střediskem volného času Jednička, tak i úžasné ocenění v soutěži Památka roku 2021, jež patří všem, kteří se na náročné rekonstrukci podíleli,“ vyzdvihla místostarostka Prahy 1 Eva Špačková.


Autor: Alo

Letní tábory v Kozojedech budou v moderním prostředí

Dnes v 07:41

Pražští radní odsouhlasili záměr veřejné zakázky na celkovou rekonstrukci táborové základny Kozojedy u Kolína, kterou zřizuje hlavní město Praha a provoz zde zajišťuje Dům dětí a mládeže Jižní Město. Obnova se uskuteční v letošním a příštím roce a financována bude z pražského rozpočtu...

V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

26. června 2022 ve 13:47

Druhá městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových...

Prázdninový jazykový kurz pro ukrajinské děti

26. června 2022 ve 12:21

Na červnové schůzi Rady městské části Praha 5 bylo jednomyslným usnesením schváleno financování „Prázdninového kurzu českého jazyka“ pro 25 dětí občanů Ukrajiny pobývajících v ČR pod dočasnou ochranou nebo s platným vízem v Kulturním a rodinném centru Barrandov, v Záhorského ulici...

Oslavy začátku předsednictví České republiky v Radě EU pokračují

26. června 2022 v 08:53

Komponované multižánrové oslavy předsednictví České republiky v Radě EU po pátečním a včerejším programu pokračují dnes, ve čtvrtek a v pátek 1. července.

Dvojka literární: Dopisy Milady Horákové

26. června 2022 v 07:55

Veřejná čtení na netradičních místech Prahy 2 z děl autorů, kteří žili či tvořili na Dvojce se konají v rámci akce Dvojka Literární.

Další články
Nahoru