dnes
Pátek - obcasny-dest
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Soutěž o Werichovu vilu vyhrálo Muzeum Kampa, podpora zastupitelů Prahy 1 je nejistá
Werichova vila. Ilustrační foto: Jindřich Dvořák

Soutěž o Werichovu vilu vyhrálo Muzeum Kampa, podpora zastupitelů Prahy 1 je nejistá

Rada Prahy 1 projednala výsledky výběrového řízení na pronájem Werichovy vily, komise doporučila za vítěze Muzeum Kampa, tedy nabídku Nadace Jana a Medy Mládkových. O vítězi musí rozhodnout zastupitelstvo městské části. Tématem se bude zabývat pravděpodobně na svém zasedání 11. března. Osud Werichovy vily řeší první městská část již více než deset let.

Nové výběrové řízení na využití Werichovy vily na Kampě Praha 1 vypsala na konci října. Uzavřít ho chtěla do konce roku, rozhodnutí ale bylo posunuto. Do soutěže se přihlásily tři firmy, kromě Muzea Kampa také Post Bellum a Nadace Charty 77.

O vítězi podle Lomeckého rozhodovala sedmičlenná komise složená z odborníků. „Snažili jsme se, abychom otupili politické tlaky, aby se z toho nestalo politikum," poznamenal starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

S Nadací Jana a Medy Mládkové je spojen Jiří Pospíšil, bývalý vysoký představitel ODS a v současnosti kandidát za TOP 09 do Evropského parlamentu. Lomecký zdůraznil, že v době, kdy se nastavoval rozhodovací proces o Werichově vile, Pospíšil byl ještě v ODS.

O vítězi soutěže budou rozhodovat zastupitelé na březnovém zasedání. TOP 09 bude podle Lomeckého hlasovat pro doporučení komise. Zda se podaří nalézt podporu i u dalších politických stran, není zatím zcela jasné.

Občanští i sociální demokraté chtějí více informací

Podle Filipa Dvořáka (ODS) zastupitelé o výsledku soutěže žádné informace od vedení radnice neobdrželi a jejich zástupci nebyli ani součástí komise. Opoziční občanští demokraté se proto chtějí rozhodnout až na základě podkladů, které dostanou týden před jednáním zastupitelstva.

Podobně se k tomu staví ČSSD, která je součástí radniční koalice. „Čekáme na přesné podklady a na jasné znění smlouvy. To povede k našemu finálnímu rozhodnutí," řekl ČTK místostarosta Daniel Hodek (ČSSD).

V dubnu 2008 Praha 1 rozhodla, že vilu získá na 40 let Nadace Jana a Medy Mládkových za jednorázové nájemné 23,8 milionu korun a dále za symbolickou korunu denně. Nadace měla vilu na své náklady opravit.

Nové vedení radnice se po volbách v roce 2010 rozhodlo smlouvu nepodpořit a vilu opravit na vlastní náklady. S nadací poté připravovalo uzavření nové smlouvy, zastupitelé Prahy 1 ji ale odmítli schválit a rozhodli o vypsání nového výběrového řízení. Praha 1 plánuje vilu opravit na své náklady, stát to má asi 28 milionů korun. Má být součástí obnovy parku Kampa.


Další články
Nahoru